خانه / اقتصاددیجیتال / آورده‌های «پارک اقتصاد دیجیتال» برای کسب وکارها
آورده‌های «پارک اقتصاد دیجیتال» برای کسب وکارها

آورده‌های «پارک اقتصاد دیجیتال» برای کسب وکارها

افتتاح پارک اقتصاد دیجیتال که چند روز قبل تفاهم‌نامه آن توسط وزیر ارتباطات و معاون علمی رئیس جمهوری به امضا رسید، آورده‌های فراوانی برای کسب و کارها به دنبال دارد.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از ایرنا؛ چند روز قبل تفاهم‌نامه ایجاد «پارک اقتصاد دیجیتال پردیس» بین وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری به امضا رسید. پارکی که قرار است مجموعه‌ای متشکل از واحدهای فناور و نوآفرین مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال، ایجاد شده و با گسترش امکانات تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، انتقال و بومی‌سازی فناوری و همچنین تولید محصولات و خدمات با فناوری بالا و سایر فعالیت‌های مورد نیاز در آن فراهم شود.

تسهیل کسب‌وکارها از جمله مواردی است که روز امضای این تفاهم‌نامه از سوی وزیر ارتباطات و معاون علمی رئیس‌جمهوری بر آن تأکید شد.

معافیت از برخی عوارض معمول در کشور، امکان استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی مطابق با قوانین مناطق آزاد، استفاده از ظرفیت ترک تشریفات مناقصه در انعقاد قرارداد با نهادهای دولتی، افزایش ضریب امتیاز فنی شرکت در مناقصات، عدم تبعیت شرکت‌ها و کارکنان فعال در پارک از قانون کار معمول کشور، بهره‌مندی از زمین با قیمت مناسب، امنیت و زیرساخت شهری و ارتباطی پارک، قطب مرکز داده و منطقه ویژه اینترنتی پارک، معافیت از عملکرد سالیانه به مدت ۲۰ سال، معافیت از حقوق کارکنان و عضویت در بسته‌های تشویقی سازمان فناوری اطلاعات ایران تسهیلاتی است که ایجاد این پارک برای شرکت‌های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته است.

در کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی، فناوری اطلاعات سهم ۱۵.۵ درصدی دارد، در کشور ما اما این رقم ۶.۵ درصد است که کارشناسان اعتقاد دارند با برداشته شدن موانع و تسهیل کسب‌وکارهای نوپا و استفاده از دانش بومی نخبگان می‌توان این عدد را به میزان فراوانی افزایش داد و به میانگین جهانی رساند. 

بر اساس این تفاهم‌نامه ۹۹ ساله زمینی به مساحت ۳۰ هکتار برای بهره‌برداری در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌گیرد. برای توسعه و گسترش این پارک برای طرفین تعهداتی تعریف‌شده که باید به آن عمل کنند.

تهیه طرح جامع و تفصیلی شهری پارک، مشارکت در تأمین هزینه‌های آماده‌سازی و ایجاد تأسیسات زیربنایی پارک با مشارکت طرف اول، دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح برای تأسیسات بالادستی و مجوزهای مربوط به شهرداری و سایر مراجع ذیصلاح، تسری مزایا، خدمات و تسهیلات پارک فناوری پردیس در چارچوب ضوابط و مقررات آن به اعضای پارک، تأمین حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال بابت تأمین هزینه‌های زیرساخت و مشارکت در تأمین اعتبارات حمایتی برای شرکت‌های مستقر کماکان از جمله مواردی است که برای معاونت علمی ریاست جمهوری تعریف‌شده است.

محتوی دیگر در مورد اقتصاد دیجیتال در پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی:

وضعیت مناسب شبکه بانکی در حرکت به سوی اقتصاد دیجیتال
خلاءهای اقتصاد دیجیتال در کشور شناسایی می‌شود
راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال با امضای تفاهم‌نامه دو جانبه
تشکیل کمیسیون فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی
پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال افتتاح می شود
اندازه اقتصاد دیجیتال ایران ۶.۵ درصد است
سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی
با اظهارت غیرکارشناسی چراغ اقتصاد دیجیتال را خاموش نکنید!
اجرای برنامه تعامل با پیشگامان اقتصاد دیجیتال در معاونت علمی
زمینه دیجیتالیزه شدن اقتصاد بیمه فراهم شد
با حضور معاون وزیر اقتصاد؛ جلسه کارگروه بانکداری آینده و تحول دیجیتال بانک ملت برگزار شد

حتما ببینید

مهاجرت استارت‌آپ های کشور، سرمایه انسانی در خطر انقراض

مهاجرت استارت‌آپ های کشور، سرمایه انسانی در خطر انقراض

سونیتا سراب‌پور موج شدید مهاجرت در اکوسیستم استارت‌آپی در نهایت چه تبعاتی برای کشور خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *