خانه / فین‌تک / پرداخت الکترونیک / مجهز شدن ۶۷۵ تاکسی بی‌سیم قم به سیستم پرداخت الکترونیکی QR
مجهز شدن ۶۷۵ تاکسی بی‌سیم قم به سیستم پرداخت الکترونیکی QR

مجهز شدن ۶۷۵ تاکسی بی‌سیم قم به سیستم پرداخت الکترونیکی QR

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم گفت: هدف‌گذاری برای سال جاری آن بوده که ۶۷۵ تاکسی بی‌سیم در قم سیستم پرداخت الکترونیکی QR مجهز کنیم و سپس به سراغ تاکسی‌های خطی و گردشی برویم.

کوروش محمدحسینی با بیان اینکه نصب تجهیزات QR بر روی تاکسی‌ها در حوزه پرداخت شهروندی در قم آغازشده است، اظهار داشت: پروژه قم کارت دارای دو قسمت آفلاین و آنلاین بوده که قسمت آفلاین حوزه پرداختی با کارت شامل کارت اتوبوس و کارت بلیط است و حوزه آنلاین نیز شامل کیف پول شهروندی بوده و قابلیت شارژ برای مصارف مختلف را دارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم افزود: در چند روز اخیر نصب تجهیزات QR بر روی تاکسی‌ها در حوزه پرداخت شهروندی در قم آغازشده است، QR پروژه هزینه‌ای پیرامون انجام زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است.

محمدحسینی با بیان اینکه این پروژه با قابلیت‌ها و اهداف مختلف در قم تداوم دارد، ابراز کرد: یکی از مصارف  QR، پرداخت کرایه تاکسی است، یعنی در ابتدا زیرساخت QR فراهم می‌شود و سپس شهروند می‌تواند از زیرساخت مصرف و پرداخت استفاده نماید.

وی ادامه داد: حوزه پرداخت آنلاین نیاز به کد ملی شهروندان دارد که در ابتدا به‌صورت خودکار انجام می‌شود و به‌محض اینکه نخستین شارژ روی حساب شهروند انجام شد، یک حساب کیف پول به‌طور اتوماتیک ایجاد خواهد شد که مصارف متنوعی دارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم خاطرنشان کرد: در نرم‌افزارهای قم کارت امکان استفاده از نرم‌افزار آنلاین کیف پول فراهم‌شده است که نکته حائر اهمیت اینکه قابلیتQR در تهران و شهرهای دیگر نیز اتفاق افتاده است، دراین‌باره شهروندان می‌توانند از طریق اپلیکیشن قمیار از این خدمات بهره‌مند شوند، همچنین طراحی این سیستم بر عهده بخش خصوصی بوده و سیستم تولید و صدور QR بر عهده شهرداری است.

محمدحسینی اظهار داشت: شهروندان از طریق اپلیکیشن قمیار، می‌توانند کیف پول را شارژ کنند، همچنین شرکت‌های دیگر نیز قادر به پذیرش شرایط و استفاده از این فرآیند هستند.

وی گفت: از دی‌ماه سال گذشته در قم به‌صورت آزمایشی و پایلوت با تاکسی بی‌سیم، روند را آغاز کردیم و در ابتدای امر۶۰ تاکسی خطی و گردشی از این قابلیت پرداخت برخوردار شدند، همچنین در سال جاری نیز ۱۴۰ تاکسی بی‌سیم مجهز به سیستم پرداخت شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم تصریح کرد: هدف‌گذاری برای سال جاری آن است که ۶۷۵ تاکسی بی‌سیم در قم را به این سیستم مجهز کنیم و سپس به سراغ تاکسی‌های خطی و گردشی برویم.

منبع: ایلنا

محتوی دیگر از هوشمندسازی حمل و نقل شهری در اقتصاد الکترونیکی:

تاکسی‌های آنلاین برقی می‌شوند
اپلیکیشن‌های تاکسی یاب آمریکایی بین مسافران تبعیض قائل می‌شوند
با همکاری به پرداخت ملت و تاکسیرانی اصفهان؛پرداخت کرایه تاکسی در اصفهان با اپلیکیشین اصکیف
تاکسی‌های هوشمند شرکت تسلا تا پایان ۲۰۲۰ آماده می‌شوند

محتوی دیگر از کاربرد کدهای QR در اقتصاد الکترونیکی:

شیوع ویروس کرونا در افزایش پرداخت با کدهای QR تاثیر چندانی نداشت

حتما ببینید

تحلیلگران معتقدند که اپل جدی ترین رقیب تسلا خواهد بود

تحلیلگران معتقدند که اپل جدی ترین رقیب تسلا خواهد بود

گفته می شود اپل با ورود به صنعت خودرو، بزرگترین رقیبی خواهد بود که تسلا می …