خانه / اینترنت و شبکه اطلاعات / آماده‌سازی مرکز داده با خدمات ویژه برای پیام‌رسان‌ و جست‌وجوگر
آماده‌سازی مرکز داده با خدمات ویژه برای پیام‌رسان‌ و جست‌وجوگر

آماده‌سازی مرکز داده با خدمات ویژه برای پیام‌رسان‌ و جست‌وجوگر

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طی آخرین مراحل آماده‌سازی مرکز داده‌ برای اختصاص به خدمات ابری ویژه پیام‌رسان‌ها، جست‌وجوگر و سایر خدمات پایه شبکه‌ ملی اطلاعات خبر داد.

  طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم‌ترین دلیل پیاده‌سازی این شبکه در آن سال‌ کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد، اما اساس شبکه ملی از سال ۱۳۹۲ در شورای عالی فضای مجازی بازتعریف شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» تصویب‌شده در سال ۱۳۹۵ نیز آمده که شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه‌های کشور است.

همان زمان شورای عالی فضای مجازی در تشریح خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات، این خدمات را بخش غیر قابل اجتناب از این شبکه دانست که دارای جنبه‌ی راهبردی با مخاطب داخلی بالایی هستند. مرکز داده (میزبانی و ذخیره‌سازی)، خدمات نام و نشان‌گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام‌رسان‌های ارتباطی، هاب پیام و مراکز تبادل اطلاعات و نیز اکثر خدمات رایانش ابری، از مهمترین خدمات باکیفیت شبکه ملی اطلاعات اعلام شدند.

در این راستا حمید فتاحی – مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت – در توئیتر نوشت: آخرین مراحل آماده‌سازی مرکز داده‌ مادر شبکه ‌ملی ‌اطلاعات که توسط همکارانم در شرکت ارتباطات زیرساخت در حال احداث است، در حال طی شدن است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: این مرکز داده، با ظرفیت فاز اول ۱۰۰ رک، خدمات ابری ویژه پیام‌رسان‌ها، جستجوگر و سایر خدمات پایه شبکه‌ ملی اطلاعات را فراهم می‌آورد.

منبع: ایسنا

حتما ببینید

ایران در زمینه هوش مصنوعی و توسعه کسب و کارهای نوین علاقمند همکاری با روسیه است

ایران در زمینه هوش مصنوعی و توسعه کسب و کارهای نوین علاقمند همکاری با روسیه است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست آنلاین با معاون وزیر توسعه دیجیتال روسیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *