خانه / فناوری هوشمند / اولین عکس ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان ثبت شد
اولین عکس ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان ثبت شد

اولین عکس ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان ثبت شد

محققان موفق به ثبت اولین عکس دیجیتال ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان شدند، این کار با استفاده از حسگرهای پیشرفته بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا صورت گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد از تولید عکسی با دقت ۳۲۰۰ مگاپیکسل با استفاده از بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا خبر داده‌اند. دوربین یادشده به‌روی تلسکوپ تحقیقاتی ال‌اس‌اس‌تی این دانشگاه در شیلی نصب شده است.

از این دوربین قدرتمند برای مطالعه به‌روی انرژی تاریک، مواد تاریک و تولید بزرگترین فیلم سینمایی نجومی تاریخ که هنوز جزئیات فنی بیشتری در مورد آن منتشر نشده است، استفاده خواهد شد.

برای مشاهده عکس حجیمی که بدین شیوه تهیه شده به ۳۷۸ تلویزیون فوق‌دقیق با نمایشگرهای ۴K نیاز است. با قراردادن همه این نمایشگرها کنار یکدیگر می‌توان جزئیات عکس مذکور را به‌خوبی دید.

قدرت دوربین تهیه‌کننده این عکس چنان بالاست که مشاهده توپ بازی گلف را از فاصله ۲۴کیلومتری ممکن می‌کند. حسگرهای دوربین یادشده همچنین می‌توانند اشیایی را شناسایی و ثبت کنند که ۱۰۰ میلیون بار کم‌نورتر از حدی هستند که با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده باشند.

برای تولید این دوربین از ۱۸۹ حسگر بزرگ و پیشرفته موسوم به سی‌سی‌دی استفاده شده که دقت هر یک ۱۶ مگاپیکسل است. دقت مجموعه این حسگرها به ۳.۲ میلیارد پیکسل می‌رسد. قرار است بعد از انجام آزمایش‌های بیشتری به‌روی این حسگرها تا سال ۲۰۲۱ استفاده عمومی و عملیاتی از آنها آغاز شود.

منبع: تسنیم، به نقل از انگجت،

حتما ببینید

استفاده از فناوری‌های نوین در فرودگاه قطر

استفاده از فناوری‌های نوین در فرودگاه قطر

فرودگاه بین‌المللی(Hamad International Airport) شهر دوحه کشور قطر به جدیدترین فناوری غربالگری امنیتی مجهز شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *