خانه / پبشنهاد سردبیر / نزدیک به نیمی از بازار تجارت الکترونیک جهان در اختیار ۴ کمپانی چینی قرار دارد
نزدیک به نیمی از بازار تجارت الکترونیک جهان در اختیار ۴ کمپانی چینی قرار دارد

نزدیک به نیمی از بازار تجارت الکترونیک جهان در اختیار ۴ کمپانی چینی قرار دارد

محمد قریشی، دیجایتو

در حال حاضر ۵۸ درصد بازار تجارت الکترونیک جهان در اختیار ۶ شرکت قرار دارد و سهم ۴ کمپانی چینی در آن به ۴۴ درصد می‌رسد.

میزان درآمد تجارت الکترونیک جهانی سال گذشته میلادی به ۳.۴ تریلیون دلار رسید که هزاران برند و فروشگاه در مجموع سهمی ۳۷ درصدی از این بازار دارند. در این میان بیش از نیمی از بازار تنها در اختیار ۶ غول قرار گرفته و اکثر آن‌ها چینی هستند چرا که در این کشور خرده‌فروش بیشتر از ایالات متحده آمریکا و اروپا به صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد.

بزرگترین شرکت‌های تجارت الکترونیک بر اساس سهم در بازار به ترتیب زیر هستند:

 • Taobao.com: سهم ۱۵ درصدی
 • TMall.com: سهم ۱۴ درصدی
 • آمازون: سهم ۱۳ درصدی
 • JD.com: سهم ۹ درصدی
 • Pinduoduo: سهم ۴ درصدی
 • eBay: سهم ۳ درصدی

نکته قابل توجه در گزارش اخیر این است که اکثر درآمد آن‌ها مربوط به فروش مارکت پلیس (Marketplace) می‌شود. به بیان دیگر، با فروشگاه‌های سنتی که کمپانی‌ها جنس خود را انبار کرده، می‌فروشند و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، روبه‌رو نیستیم. مارکت پلیس خریداران و فروشندگان را به یکدیگر وصل می‌کند و امکان تراکنش‌ها میان آن‌ها را بدون ارتباط فیزیکی فراهم می‌کند.

نزدیک به ۵ درصد بازار تجارت الکترونیک جهانی در اختیار گروه کوچکی از شرکت‌های بزرگ قرار دارد:

 • Rakuten
 • والمارت
 • VIP.com
 • Sunning.com
 • اپل
 • Shopee

همانطور که در گذشته مشاهده کرده بودیم، شروع ویروس کرونا باعث شده سرعت رشد این بخش از صنعت افزایش چشمگیری پیدا کند. میانگین رشد سالانه تجارت الکترونیک در ایالات متحده آمریکا در چندین سال پیش برابر ۱۵ درصد بوده که انتظار می‌رود با وجود افزایش کلی سهم آن در جهان، این میزان رشد در سال‌های آینده کمتر شود.

در سال جاری میلادی میزان فروش تجارت الکترونیک رشدی دو برابری را تجربه کرده و در حالی که در سال ۲۰۱۹ این کسب و کارها در ایالات متحده آمریکا رشدی ۱۵ درصدی را تجربه کرده بودند، در سال ۲۰۲۰ این رشد به ۳۲ درصد رسیده و ادامه نیز دارد.

انتظار می‌رود ارزش بازار تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۴ دو برابر شود و به ۶.۵ تریلیون دلار برسد. در حالی که فروشگاه‌های دیجیتال سرعت رشد بالاتری نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی دارند، این فروشگاه‌ها نیز با رشد همراه هستند.

طبق پیش‌بینی فعالان بازار، میزان فروش فروشگاه‌های فیزیکی تا پایان ۲۰۲۰ به ۱۸.۵ تریلیون دلار می‌رسد که تا سال ۲۰۲۴ این رقم به ۲۱.۴ تریلیون دلار افزایش پیدا می‌کند. سهم تجارت الکترونیک از کل فروش بازار در سال جاری میلادی به ۱۸ درصد می‌رسد و در تا سال ۲۰۲۴ شاهد سهم ۲۳ درصدی آن خواهیم بود.

میزان فروش فروشگاه‌های فیزیکی تا پایان ۲۰۲۰ به ۱۸.۵ تریلیون دلار می‌رسد که تا سال ۲۰۲۴ این رقم به ۲۱.۴ تریلیون دلار افزایش پیدا می‌کند

دلیل این رشد بالا مربوط به افرادی می‌شود که از فروشگاه‌های آنلاین خرید نکرده‌اند. نزدیک به یک چهارم مردم جهان تا به امروز از فروشگاه‌های دیجیتال با استفاده از کامپیوتر، تبلت یا گوشی‌های هوشمند اجناسی مانند لباس، کفش و محصولات خانگی را خریداری نکرده‌اند. به لطف ویروس کرونا، ۴۳ درصد افراد برای اولین بار مواد غذایی را به صورت آنلاین تهیه کرده‌اند.

حتما ببینید

راهکاری برای بازاریابی موفق در اینستاگرام

راهکاری برای بازاریابی موفق در اینستاگرام

نویسنده : مگا سِت – کارشناس سئو و کارآفرین   مترجم : علی ‌آل ‌علی  امروزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *