خانه / اقتصاد دیجیتال / تحریم داخلی مانع رسیدن به اقتصاد هوشمند است
تحریم داخلی مانع رسیدن به اقتصاد هوشمند است

تحریم داخلی مانع رسیدن به اقتصاد هوشمند است

اگر تولیدات ایرانی وارد بازار بین المللی شود اقتصاد هوشمند و درآمد ارزی ایجاد می کند اما دیوارهای داخلی راه صادرات را بسته اند.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از رادیو گفت‌وگو ؛ برنامه “ضرب سکه ” با موضوع اقتصاد هوشمند راه میانبر جهش تولید ، با حضور مهندس بابک کرباسی ، تولید کننده و کارشناس بازیهای رایانه ای و مهندس مجید زورمند ، مشاور سرمایه گذاری حوزه کسب و کارهای نوآورانه روانه آنتن شد.

آیا استارت آپ ها که حرف اول را در اقتصاد هوشمند می زنند شامل کسب و کارهای خاصی هستند؟

مهندس زورمند : عموم مردم با واژه استارت آپ آشنایی کامل ندارند و آن را یک کسب و کار خیلی ویژه تصور می کنند. در واقع هر کسب و کاری که بتواند با تکنولوژی و نوآوری سه خاصیت مهم را ایجاد کند یک استارت آپ است . نخست اینکه آن کار به مکان خاصی وابسته نباشد ، در مدت زمان کوتاهی گسترش پیدا کند و به سرعت مانند تاکسی های اینترنتی کل کشور را پوشش دهد و مورد آخر این که باید بتواند با یک سرمایه اندک هم کار خود را آغاز کند و در ادامه روند فعالیت خود به دنبال توسعه باشند. بنابراین ما هر کسب و کاری که داریم می توانیم با هوشمندی و به کار گیری تکنولوژی تغییراتی در آن ایجاد کنیم که سود بیشتری به دست آوریم.

وضعیت تولیدات داخلی در حوزه اقتصاد هوشمند چگونه است ؟

حدود ۳۰هزار توسعه دهنده اپلیکیشن و بازی در کشور وجود دارند که در سال ۹۸ نزدیک به ۱۳۰ هزار اپلیکیشن و بازی برای بازار داخلی و بین المللی تولید کرده اند . در کنار تولید داخل ، صدها میلیون بازی و نرم افزار خارجی تولید می شود که کاربران ایرانی آن ها را هم می بینند.

ایران به دلیل تحریم و رخدادهایی که از گذشته بوده است ، جز معدود کشورهایی در دنیاست که دارای مرز دیجیتال است ، از این رو یک دیوار خارجی وجود دارد . همچنین یک دیوار داخلی هم وجود دارد که قرار بود به خاطر پیشگیری از واردات بی حساب و کتاب ایجاد شود اما این قانون بد اجرا شده به طوری که خارج شدن هم دچار مشکل شده است . تولیدکنندگان داخلی در سال گذشته نزدیک به ۲۵میلیون تراکنش مالی موفق داشته اند ، این موفقیت نشان می دهد اگر تولیدات ایرانی وارد بازار بین المللی شود اقتصاد هوشمند و درآمد ارزی ایجاد می کند و زمینه جهش تولید را فراهم می کند.

جایگاه خانواده در اقتصاد هوشمند چیست ؟

مهندس زورمند : خانواده ها رکن اصلی این نوع اقتصاد هستند چرا که اعضای هر خانواده همان مشتریان کالا و خدمات ارائه شده توسط استارت آپ ها هستند. در واقع هر خدمتی که ایجاد می شود یا هر پلت فرمی که طراحی و در بستر وب یا شبکه های اجتماعی عرضه می شود برای ارائه به یک مشتری تهیه می شود .آنچه که اهمیت دارد این است که رابطه میان مشتری و کسب و کار جدید باید دو سویه یا برد برد باشد یعنی هم استارت آپ ها سود ببرند و هم خانواده ها.

چرا سرمایه گذاران وارد حوزه استارت آپها و تولیدات هوشمند نمی شوند؟

مهندس کرباسی : نگاه سرمایه گذاران در ایران به شدت سنتی است و توانایی حضور در این نوع کسب و کارها چه به عنوان شتاب دهند چه تامین کننده مالی را ندارند . از سوی دیگر در حوزه نوآورانه و فعالیت های مبتنی بر آی تی ، گردش اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد ؛ یعنی یک سرمایه گذار مانند مجموعه های هولدینگ که به ستادها و بنیادهای حاکمیتی متصل هستند هر چقدر هم پول داشته باشند بالاخره در یک روز تمام می شود . به همین دلیل لازم است بخش خصوصی وارد این کار شود تا سرمایه ها همواره در گردش باشند.

خبرنگار : زهرا جهانبخش

حتما ببینید

ارزهای دیجیتال؛ انکار یا پذیرش؛ مقابله"گاوگوین"با رمزارزهای خصوصی

ارزهای دیجیتال؛ انکار یا پذیرش؛ مقابله”گاوگوین”با رمزارزهای خصوصی

یک تحلیل‌گر بازارهای مالی معتقد است: دولت بعد ناچار است ترس خود را کنار بگذارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *