خانه / سلامت و پزشکی هوشمند / سلامت دیجیتال؛ شیوه جدید درمانی در ایران
سلامت دیجیتال؛ شیوه جدید درمانی در ایران

سلامت دیجیتال؛ شیوه جدید درمانی در ایران

یکی از نتایج استفاده گسترده از گوشی‌های هوشمند، توسعه خدمات دیجیتال است. ۷۲ شرکت دانش‌بنیان و خلاق در کشور در تلاش هستند تا ایران را به لیست کشورهای دارای این فناوری اضافه کنند.

سال ۱۹۹۰ را آغاز الکترونیکی شدن خدمات سلامت در دنیا ثبت کرده‌اند. روندی که شروع شد و اوائل قرن ۲۱ شتاب بیشتری یافت. نسخه الکترونیکی و درمان از راه دور ره‌آورد این فناوری توسعه یافته بود. سلامت همراهی که با یک کلیک بر روی گوشی یا کامپیوترتان به دست می‌آید و شما را به نظام بهداشت و درمان متصل می‌کند. مفهوم eHEALTH نیز در پی توسعه این عرصه فناورانه بر سر زبان‌ها افتاد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت سلامت دیجیتال مقوله‌ای است که درمان مبتنی بر استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات را شامل می‌شود.

این حوزه علمی که به دنبال ارتقای سطح اطلاعات عمومی جامعه از مسائل بهداشتی و تبادلات دارویی و درمانی است، دسترسی مردم به نظام بهداشتی و درمانی بین‌المللی را نیز تسهیل می‌کند. کاری که انواع روش‌ها و به روزترین اطلاعات بهداشتی را در اختیار علاقه‌مندان، بیماران و حتی پزشکان قرار می‌دهد.

استارتاپ‌ها را یکی از اجزای مهم این عرصه فناورانه عنوان کرده‌اند. مراکزی که نقشی اثرگذار در شکل‌گیری و توسعه این مفهوم جهانی دارند و دنیای سلامت را با این کار خود متحول کرده‌اند. فناوری‌های نوظهور و دیجیتالی که برای آسان کردن زندگی مردم به کار گرفته شده‌اند.

توانمندسازی بیمار و پزشکان، ایجاد امکان تبادل اطلاعات میان مؤسسات بهداشتی، کارایی بیشتر خدمات و درمان‌ها، ارائه آموزش‌های آنلاین به بیماران و پزشکان، عدم محدودیت جغرافیایی، افزایش کیفیت خدمات، دسترسی آسان و سریع به مدارک پزشکی بیماران، افزایش دسترسی به خدمات و غیره را از جمله مزایای توسعه سلامت دیجیتال بیان کرده‌اند.

سلامت دیجیتال در ایران

ایران به واسطه توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری، حضوری جدی در همه عرصه‌های فناورانه دارد. این کار نیز با اتکا به فناوران داخلی میسر شده است. شاید گام‌های برداشته شده کمی با تأخیر بوده، اما سرعت بالا و شتابان این گام‌های فناورانه، ایران را به یکی از کشورهای مطرح در این حوزه بدل کرده است.

۷۲ شرکت دانش‌بنیان و خلاق در کشور در تلاش هستند تا ایران را به لیست کشورهای دارای این فناوری اضافه کنند. مجموعه‌های فناوری که با استفاده از توان دانشی خود شیوه‌ای نوین در درمان بیماران ارائه و با شبکه‌سازی میان دریافت‌کنندگان و ارائه‌دهندگان این خدمات، دسترسی به دارو و درمان را تسهیل کرده‌اند. شاید این کار یکی از روش‌های اجرای عدالت در نظام بهداشت و درمان باشد.

البته هنوز این مدل درمانی جایگاه خود را در برنامه‌های ملی درمانی پیدا نکرده است و هنوز سیستم سنتی موجود در کشور مقاومت‌هایی در مقابل اجرای آن دارند، اما تهران با ۵۲ شرکت دانش‌بنیان، پیشروترین استان کشور در این حوزه است. رتبه‌های بعدی هم با فاصله زیادی به استان فارس، گلستان، قم، هرمزگان، کرمان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قزوین و یزد می‌رسد.

ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از حامیان گسترش این فناوری در کشور است. بر همین اساس نیز در کنار حمایت از شرکت‌های فعال این حوزه، توسعه سلامت دیجیتال را به عنوان یکی از اولویت‌های نیاز محور و مساله‌محور خود قرار داده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

بیشتر در اقتصاد الکترونیکی از سلامت هوشمند بخوانیم:
یادداشت: تامین اجتماعی و کسب‌وکارهای خرد
نخستین کنگره دیجیتال مدیریت و درمان کووید ۱۹ برگزار می شود
ابزارهای سلامت دیجیتال که به کنترل شیوع کووید-۱۹ کمک می‌کنند
پرونده الکترونیک سلامت همچنان بلاتکلیف
مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون “کووید” است
وابستگی شدید به دستگاه‌های هوشمند یا FOMO
ارتقاء “سلامت دیجیتال” با احداث یک مرکز تحقیقاتی جدید

حتما ببینید

بینی الکترونیک افراد سرطانی را شناسایی می‌کند

با هوش مصنوعی؛ بینی الکترونیک افراد سرطانی را شناسایی می‌کند

محققان دانشگاه ام آی تی موفق به طراحی یک بینی الکترونیک شده‌اند که از فناوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *