خانه / اقتصاد دیجیتال / لزوم حرکت به سمت اقتصاد مردم محور/ قانون حمایت از فعالیت‌های نوآورانه نباید محدود به قشر خاص شود
قانون حمایت از فعالیت‌های نوآورانه نباید محدود به قشر خاص شود

لزوم حرکت به سمت اقتصاد مردم محور/ قانون حمایت از فعالیت‌های نوآورانه نباید محدود به قشر خاص شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی گفت: باید به سمت اقتصاد مردم محور حرکت کرده و فرصت شکوفایی استعدادها را برای همه مردم فراهم کنیم.

 مهدی محمدی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه حمایت از نوآوری در کسب‌وکارهای دیجیتال خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی که ظهر امروز در ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که اتفاق‌های ارزشمندی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان رقم خورده و اکنون درآمدزایی ملی از حوزه نفتی به سمت شرکت‌های خلاق تغییر کرده است. یعنی در حال حرکت به سمتی هستیم که دیگر متکی به منابع طبیعی مانند نفت و گاز نباشیم.

وی افزود: بیش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان و هزار شرکت خلاق و بیش از ۲۰۰ مرکز نوآوری در سال‌های اخیر فعالیت خود را آغاز کرده و با سرعت مطلوبی در حال رشد هستند. این شرایط فرصت مناسبی برای استفاده از توانایی‌های نیروی انسانی نخبه و پرورش یافته در بخش خصوصی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی بیان کرد: وقتی در مورد نوآوری صحبت می‌کنیم بخشی از آن مربوط به نوآوری‌های دانش‌محور است و قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکنون تنها فعالیت‌هایی را به عنوان نوآوری می‌شناخت که مبنای آن دانش و فناوری بود. این چنین نگرشی باعث نادیده گرفتن فعالیت‌های نوآوری در بخش گسترده‌ای از جامعه است.

محمدی عنوان کرد: وقتی در مورد نوآوری صحبت می‌کنیم یعنی هر انسانی با هر اندازه‌ای از تحصیلات باید فرصت نوآوری داشته باشد. باید به دنبال نوآوری و توسعه همه‌گیر، همگانی و مردم در جامعه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مردم محور به همه افراد جامعه اجازه می‌دهد تا توانایی‌های و ظرفیت‌های خود را نشان دهند. در سراسر دنیا سال‌هاست از ظرفیت‌های اقشار مختلف جامعه برای رشد اقتصادی در سطح کلان استفاده می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی ادامه داد: اکنون معاونت علمی قصد دارد با تمام توان به سمت همگانی کردن نوآوری در جامعه حرکت کند. باید ظرفیت‌ها در اقصی نقاط کشور شناسایی و از آن‌ها برای رشد اقتصاد مردم محور استفاده شود. بدون شک یکی از حوزه‌های تأثیرگذار در چنین اقتصادی صنعت گردشگری و میراث فرهنگی است.

منبع: آنا

بیشتر از اقتصاد دیجیتال در elececo بخوانیم:
رشد در عصر دیجیتالی چگونه محقق ‌می‌شود؟
انتشار کتاب اقتصاد دیجیتال؛ خلق و تصاحب ارزش-مضامینی برای کشورهای در حال توسعه
تاثیر کیفیت اینترنت بر اقتصاد دیجیتال ایران
نوع نگرش به فناوری دیجیتال در ایران

حتما ببینید

اقتصاد دیجیتال، موتور محرک دیپلماسی اقتصادی

اقتصاد دیجیتال، موتور محرک دیپلماسی اقتصادی

نسیم توکل، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در جهان امروز، اثرگذاری مفهوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *