چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / رسانه دیجیتال / فیسبوک و توسعه هوش مصنوعی که با کمترین کمک انسانی آموزش می‌بیند
فیسبوک و توسعه هوش مصنوعی که با کمترین کمک انسانی آموزش می‌بیند

فیسبوک و توسعه هوش مصنوعی که با کمترین کمک انسانی آموزش می‌بیند

اگرچه هوش مصنوعی (AI) در سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته، اما همچنان انسان‌ها در آن نقش عمده‌ای دارند. در حقیقت انسان‌ها داده‌ها را برای آموزش آماده و برچسب‌گذاری می‌کنند. حالا هوش مصنوعی فیسبوک می‌تواند با دخالت کمتر انسان آموزش ببیند.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

الگوریتم‌ هوش مصنوعی جدید فیسبوک قادر به انجام کارهای مفید با کمک کم انسان است. AI این کمپانی می‌تواند با کمک بسیار کم از برچسب‌ها، اجسام را در تصاویر شناسایی کند.

برای این الگوریتم که «Seer» نام دارد، از ۱ میلیارد عکس اینستاگرام استفاده شده و خودش تصمیم گرفته که کدام اجسام در آن‌ها به یکدیگر شباهت دارند. در ادامه چندین تصویر برچسب‌گذاری شده در اختیار این هوش مصنوعی قرار می‌گیرد که برای مثال می‌توان به تصاویر گربه اشاره کرد. در ادامه این الگوریتم می‌تواند تصاویر را تشخیص دهد و البته با استفاده از هزاران نمونه برچسب‌گذاری شده از هر جسم آموزش می‌بیند.

استادیار دانشگاه «پرینستون»، «اولگا روساکوفسکی» که در زمینه هوش مصنوعی و بینایی رایانه‌ای تخصص دارد، نتایج کار این هوش مصنوعی را شگفت‌انگیز می‌داند: «نتایج تاثیرگذار هستند. دستیابی به یادگیری خود نظارت شده بسیار چالش‌برانگیز است و پیشرفت در این زمینه تاثیر مهمی روی بهبود تشخیص بصری دارد.»

به گفته دانشمند ارشد فیسبوک، «یان لکان» پژوهش اخیر فیسبوک نقطه عطفی در زمینه‌ای از هوش مصنوعی به نام «یادگیری خود نظارت شده» محسوب می‌شود. به گفته این پژوهشگر، آموزش یک الگوریتم با حجم بالایی داده برچسب‌گذاری شده، کار ساده‌ای نیست: «مدت‌هاست که از ایده یادگیری خود نظارت شده حمایت می‌کنم. در بلندمدت، پیشرفت در هوش مصنوعی از طریق برنامه‌هایی بدست می‌آید که تنها در تمام روز ویدیو می‌بینند و مانند یک کودک یاد می‌گیرند.»

هوش مصنوعی جدید فیسبوک روی پیشرفت‌های کنونی بنا شده و این کمپانی الگوریتم‌های یادگیری عمیق را به گونه‌ای بهبود داده تا کارایی و راندمان بالاتری داشته باشند. یادگیری خود نظارت شده در گذشته برای ترجمه متن مورد استفاده قرار گرفته بود، اما استفاده از آن برای تصاویر کاری دشوارتر محسوب می‌شود.

به گفته لکان، تیم فیسبوک موفق به توسعه راه جدیدی شده که به وسیله آن، هوش مصنوعی می‌تواند حتی با جابه‌جایی بخشی از تصویر، آن را شناسایی کند. فیسبوک بخشی از فناوری‌های مربوط به Seer را منتشر خواهد کرد، اما از آنجایی که خود الگوریتم با استفاده از داده‌های کاربران اینستاگرام آموزش دیده، در اختیار افراد قرار نمی‌گیرد.

منبع: دیجایتو

بیشتر از هوش مصنوعی در اقتصادالکترونیکی
پلتفرم هوش مصنوعی IBM با هدف تولید ماده‌های جدید؛ ابزاری مفید برای تسریع ساخت دارو حتی برای کرونا!
توسعه هوش مصنوعی که با اسپیکر هوشمند و بدون تماس روی ریتم قلب نظارت می‌کند
سرمایه‌گذاران خطرپذیر تا سال ۲۰۲۵ با هوش مصنوعی تصمیم‌گیری خواهند کرد
اولین پیروزی هوش مصنوعی در مقابل بازیکن شطرنج در چه سالی رقم خورد؟
استفاده از هوش مصنوعی برای رصد تخلفات در بازار سرمایه
فناوری‌هایی که به هوش مصنوعی تکان اساسی داد/ ۲۰۲۱؛ سال هوشمندسازی جزئیات زندگی
هوش مصنوعی سامانه باجه، حلقهٔ گمشدهٔ ارتباطات هوشمند صنعت بانکداری
هوش مصنوعی با بررسی سیگنال‌های مغزی چهره‌های جذاب خلق می‌کند
این هوش مصنوعی با یادگیری از سیگنال‌های مغز پرتره‌های جذاب تولید می‌کند

حتما ببینید

روایتی متفاوت از نابغه‌سازان هوش مصنوعی

روایتی متفاوت از نابغه‌سازان هوش مصنوعی

کد متز در کتاب جدید خود توضیح می‌دهد که چگونه هوش مصنوعی تحول عظیمی در …