خانه / پبشنهاد سردبیر / چگونه رابطه برندمان با مشتریان را بهبود بخشیم
چگونه رابطه برندمان با مشتریان را بهبود بخشیم

چگونه رابطه برندمان با مشتریان را بهبود بخشیم

نویسنده : الکس فلوئگل 
مترجم : علی ‌آل ‌علی  

تعامل با مشتریان برای هر کسب و کاری اهمیت دارد. تعامل مناسب با مشتریان به معنای موفقیت کسب و کارها برای تاثیرگذاری بر روی آنها و تکرار خریدشان است. همچنین برخی از مشتریان از همان ابتدا قصد خرید محصولات ما را ندارند. تعامل مناسب با آنها و تلاش برای جلب نظرشان شانس فروش برند را افزایش می ‎دهد. بهبود رابطه با مشتریان همیشه یکی از دردسرهای اصلی دنیای کسب و کار محسوب می ‎شود. بسیاری از برندها به طور مداوم در این حوزه با شکست مواجه می ‎شوند بنابراین استفاده از تکنیک ‎های کاربردی برای حفظ مشتریان اهمیت خواهد داشت. 

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

شناخت دقیق مشتریان

شناخت مشتریان در حوزه بازاریابی نیز دارای اهمیت است. برخی از برندها سرمایه گذاری مطلوبی بر روی این حوزه انجام می ‎دهند. با این حساب اغلب برندها باید دست ‎کم در جلب نظر اولیه مخاطب هدف موفق عمل نمایند. نکته مهم در این میان استفاده از شیوه ‎های نادرست برای شناخت مشتریان است. طرح پرسش به صورت مستقیم از مشتریان هرگز ایده جذابی نیست. شاید این الگو در عصر پیش از اینترنت کاربرد داشت، اما اکنون وضعیت به طور قابل ملاحظه‎ ای تغییر کرده است. اغلب برندها برای تعامل با مخاطب هدف و شناخت آنها نیازی به مراجعه مستقیم به اشخاص ندارند. 

توسعه فناوری‎ های مربوط به هوش مصنوعی فرصت جذابی در اختیار برندها قرار داده است. این امر توانایی هر کسب و کار برای گردآوری داده‎ های دقیق درباره دامنه وسیعی از مشتریان را افزایش می ‎دهد. استفاده از فناوری‎ های مناسب برای گردآوری داده پیرامون مخاطب هدف تکنیکی کاربردی برای تاثیرگذاری بر روی وی محسوب می ‎شود امروزه بسیاری از برندها از این شیوه استفاده می ‎کنند. نکته جالب اینکه شیوه موردنظر هزینه بسیار کمتری برای برندها به همراه خواهد داشت. 

خودتان باشید

به موازات تلاش برندها برای شناخت مشتریان، آنها نیز اقدام به شناخت کسب و کار موردنظر خواهند کرد. مشتریان برای خرید مداوم از یک برند نیاز به شناخت دقیق آن دارند بنابراین کسب و کارهایی با جلوه ‎ای غیراجتماعی و همچنین اطلاعات ناقص شانسی برای تعامل طولانی با مشتریان نخواهند داشت. 

وقتی مشتریان در تلاش برای شناخت یک کسب و کار هستند، تمایل به دسترسی سریع به اطلاعات موردنیازشان دارند. این امر نوعی گرایش عمومی در میان برندهای مختلف محسوب می ‎شود. هر کسب و کاری باید جلوه واقعی خودش را در معرض دید مشتریان قرار دهد. اشتباه برخی از کسب و کارها تلاش برای اخذ چهره‎ های مختلف و در نتیجه ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. هرچه توانایی کسب و کارها برای استفاده از شیوه ‎ای سر راست ‎تر در زمینه شناساندن خود به مشتریان بیشتر باشد، شانس بالاتری برای جلب نظر آنها خواهند داشت. 

توجه به بازخوردها

مشتریان همیشه در ارتباط با برندها بازخوردهای مشخصی دارند. اگر یک برند خدمات مورد انتظار مشتریان را عرضه نکند، جهت‎ گیری آنها نسبت به برند مورد نظر به شدت منفی خواهد شد. امروزه اغلب مشتریان در شبکه های اجتماعی نسبت به اظهارنظر درباره امور مختلف اقدام می ‎کنند. یکی از امور جذاب برای مشتریان مربوط به توجه کسب و کارها به نظرات ‎شان است. این امر برای کسب و کارها نیز اهمیت دارد. وقتی یک برند از نظرات مشتریان پیرامون وضعیت فعالیتش آگاهی داشته باشد، امکان تعامل بهینه با آنها را خواهد یافت. 

بسیاری از برندها به طور کلی جلوه تعاملی شبکه های اجتماعی را فراموش کرده ‎اند. این امر مشکلات بسیار زیادی برای کسب و کارها به ارمغان می ‎آورد. اگر یک برند در تلاش برای جلب نظر مخاطب هدف اقدام به گردآوری بازخوردهای آنها در شبکه های اجتماعی نماید، شاید قدم مهمی برای بهبود رابطه ‎اش برداشته باشد. نکته مهم در این میان ضرورت ارائه پاسخ ‎های مناسب به بازخوردهای کاربران است. اگر این نکته مدنظر برندها قرار نگیرد، به طور مداوم شاهد چرخه‎ های نارضایتی کاربران خواهیم بود. 

ایجاد اعتماد در میان مشتریان 

ایجاد اعتماد در میان مشتریان یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای بهبود رابطه با آنهاست. بدون تردید تمام کسب و کارها در تلاش برای ایجاد اعتماد در میان مشتریان هستند. نکته مهم در این بین شیوه انجام این کار است. توصیه بخش کنونی تمرکز بر روی برآورده ساختن انتظارات مشتریان است. بدون تردید گاهی اوقات مشتریان انتظارات بسیار عجیبی از برندها دارند، اما در اغلب اوقات انتظارات آنها منطقی و در چارچوب توانایی کسب و کارهاست. 

تلاش برای آگاهی از انتظارات مشتریان نقش مهمی در برآورده ساختن آنها دارد. اگر یک برند به این نکته مهم توجه نشان ندهد، در بلندمدت با مشکلات عمیقی برای تعامل با مشتریان مواجه خواهد شد. امروزه راهکارهای بسیار زیادی برای ایجاد اعتماد در میان مشتریان وجود دارد. اگر کسب و کار شما توانایی برآورده ساختن انتظارات مشتریان را ندارد، دست‎کم باید توضیح مناسبی در مورد وضعیت جاری و دلیل ناتوانی کسب و کار ارائه نمایید. این امر نیز در زمینه ایجاد اعتماد در میان مشتریان مناسب خواهد بود. 

توجه به نکات کوچک

تعامل با مشتریان همیشه بر محور نکات کوچک جریان دارد. بسیاری از برندها توانایی تعامل با مخاطب هدف را ندارند. دلیل این امر فراموشی مداوم نکات کوچک و مهم از سوی برندهاست. این نکات کوچک ارزیابی و به طور کلی نگاه مشتریان را شکل می ‎دهد. 

یکی از دلایل بی ‎توجهی برندها به نکات کوچک عادت به چشم ‎انداز مدیریتی کلان است. یک برند همیشه به نکات کلی برای موفقیت در بازارهای مختلف توجه دارد. اگر یک کسب و کار به دنبال تعامل مناسب با مشتریان است، باید گاهی به سراغ جزئی ‎نگری نیز باشد. 

منبع: فرصت امروز

بیشتر از برند در اقتصادالکترونیکی بخوانیم:
چگونه وضعیت برندمان در شبکه های اجتماعی را ارزیابی کنیم؟
۷ اقدام در جهت رشد سریع کسب و کار
چالش نگارش بیوگرافی مناسب برای برند در شبکه های اجتماعی
تعامل بهتر با مخاطبان از طریق بازی سازی
تکنیک های تقویت روحیه تیم فروش برند
مزیت های اینفلوئنسرمارکتینگ برای برندها
اپل و رکوردشکنی در زمینه سودآوری در سال ۲۰۲۱

حتما ببینید

معدل نظام بانکی در تغییر نگرش به سمت تحول دیجیتال

معدل نظام بانکی در تغییر نگرش به سمت تحول دیجیتال

تغییر نگرش به سمت تحول دیجیتال تنها استفاده از یک پلتفرم یا تکنولوژی نیست. باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *