چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / فین‌تک / ارز دیجیتال / آینده ارزهای دیجیتال
آینده ارزهای دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال

احسان آذری‌نیا

در ماه‌های اخیر روند افزایش قیمت ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت‌کوین با سرعت ادامه پیدا کرده و قیمت بیت‌کوین اکنون به بیش از ۶۴ هزار دلار رسیده است، یعنی دو برابر رقم مربوط به ابتدای سال‌جاری میلادی. همچنین ارزش بازار ارزهای دیجیتال به ۲ هزار میلیارد دلار رسیده و نیمی از این رقم به بازار بیت‌کوین تعلق دارد.

ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۶، بهمن و اسفند‌ماه ۱۳۹۹

درباره افق بازار ارزهای دیجیتال دیدگاه‌های متضادی مطرح است و تحلیلگران استدلال‌هایی برای اثبات صحت نظر خود ارائه کرده‌اند. مخالفان این ارزها به زیان‌های حاصل از گسترش استفاده از آنها اشاره می‌کنند و  معتقدند رشد قیمت‌ها سبب شکل‌گیری حباب بزرگ در بازار شده است. بانک‌های مرکزی عموما با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال مخالف هستند و این ارزها را ابزار اقدامات غیرقانونی می‌دانند.

در مقابل، عده زیادی از تحلیلگران معتقدند بازار ارزهای دیجیتال در آینده رونق بیشتری پیدا خواهد کرد و نقش‌هایی که بیت‌کوین و برخی دیگر از این ارزها به تازگی ایفا می‌کنند سبب افزایش سرمایه‌گذاری در آنها از سوی شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران بزرگ و سرمایه‌گذاران خرد می‌شود. نظرسنجی‌هایی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد شرکت‌ها قصد دارند بر سرمایه‌گذاری خود در بازار ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت‌کوین بیفزایند.

بی‌ثباتی ذاتی ارزهای دیجیتال همواره نقطه ضعف بزرگ این بازار بوده و انتظار می‌رود در آینده نیز این ویژگی وجود داشته باشد. اما برخی کارشناسان معتقدند از این بی‌ثباتی کاسته خواهد شد. اگر چنین شود علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران نهادی به بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر افزایش می‌یابد.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

در مطالب حاضر به دیدگاه‌های دو گروه مخالف و موافق ارزهای دیجیتال، دو پیش‌بینی درباره سقف قیمت بیت‌کوین، ریسک‌های ظهور یوآن دیجیتالی برای دموکراسی‌های غربی و برخی نقاط ضعف بازار ارزهای دیجیتالی اشاره شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر از ارز دیجیتال در اقتصادالکترونیکی:
انفعال بانک مرکزی در ریل‌گذاری برای معاملات ارزهای دیجیتال
قیمت اتریوم به ۲۰۰۰ دلار رسید؛ آیا روند صعودی ادامه دارد؟
حرکت اکوسیستم پولکادات به سمت شاردینگ؛ آکالا اولین پاراچین در شبکه روکوکو
مدیر صرافی کراکن: تا ۲۰۲۳ می‌توانید با یک بیت کوین بوگاتی بخرید
بیت کوین در چه قیمتی ساتوشی ناکاموتو را ثروتمندترین فرد جهان می‌کند؟

حتما ببینید

این شهر پایتخت رمزارزهای جهان می شود!

این شهر پایتخت رمزارزهای جهان می شود!

مقام‌های دبی برنامه بلند‌مدتی برای فناوری بلاک‌چین دارند و رویای پایتخت بلاک چین جهان را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *