خانه / فناوری هوشمند / انقلاب صنعتی چهارم / بلاکچین انقلاب صنعتی چهارم را رقم می‌زند؛ بیت‌کوین فقط یک گوشه از بلاکچین است
بلاکچین انقلاب صنعتی چهارم را رقم می‌زند؛ بیت‌کوین فقط یک گوشه از بلاکچین است

بلاکچین انقلاب صنعتی چهارم را رقم می‌زند؛ بیت‌کوین فقط یک گوشه از بلاکچین است

رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان البرز گفت: خود بلاکچین می‌تواند شروع یک سری تحولات فناوری باشد که منجر به تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شود و می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور چیزی شبیه نقش IT یا انفجار اطلاعات داشته باشد. بنابراین نمی‌توان آن را محدود به بیت‌کوین و ماینینگ کرد.

پاک باختگان زنجانی با توضیح در خصوص فناوری بلاک چین اظهار کرد: فناوری بلاک‌چین در بسیاری از مواقع معادل رمزارز گرفته می‌شود، اما این اشتباه است، چون یکی از حوزه‌هایی که با استفاده از فناوری بلاک‌چین به آن پرداخته می‌شود، بحث رمز ارزهاست. ضمن این‌که می‌توان از منظرهای مختلف به رمزارزها نگاه کرد. اصل منظر، بحث کلان حاکمیتی است.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

وی ادامه داد: بلاک‌چین یک فناوری است که کاربردهای زیادی دارد و یکی از کاربردهایش رمرزارزهاست. برآوردی که وجود دارد این است که خود بلاک‌چین می‌تواند شروع یک سری تحولات فناوری باشد که منجر به تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شود و می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور چیزی شبیه نقش IT یا انفجار اطلاعات داشته باشد. بنابراین نمی‌توان آن را محدود به بیت‌کوین و ماینینگ کرد.

وی توضیح داد: به گفته برخی کارشناسان این حوزه، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر در دنیا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انقلاب صنعتی چهارم توسط بلاکچین قابل اجراست و می‌تواند نحوه تبادل ارزش و دموکراسی اقتصادی را به‌دنبال داشته باشد. پس بسیار جسورانه در حال هزینه‌کردن هستند تا بتوانند شرکت‌های فناورانه نسل بعدی را پیدا و اقتصادشان را متحول کنند.

پاک باختگان اضافه کرد: مهم‌ترین ویژگی این فناوری تمرکززدایی آن است که با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه بلاکچین، خطراتی را که با ذخیره داده‌ها به‌طور مرکزی به وجود می آید، حذف می‌کند.

وی گفت: اما  فناوری بلاکچین در صنعت بانکداری مزایایی دارد که کاهش هزینه‌های سازمانی، افزایش امنیت، جلوگیری از پولشویی و بهینه‌سازی تعاملات مالی بین‌المللی مهم‌ترین آنهاست.

وی ادامه داد: باید گفت؛ شرایط کنونی کشور بسیار حساس است، ما در این مقطع زمانی به درآمدهای ارزی نیاز داریم؛ در این شرایط صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال ضمن ارزآوری می‌تواند در تسهیل تجارت بین المللی کمک کند. بازرگانان می‌توانند با استفاده از رمز ارزهای تولید شده نسبت به واردات کالا اقدام کنند و مشکلات تحریم بانکی برای پرداخت هزینه‌ها را دور بزنند.

رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان البرز  افزود: ماهیت حوزه رمز ارزها مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که این پدیده را دستور ناپذیر می‌نماید و در صورت هر گونه فشار یا برخورد به جای رویکرد آموزشی و آگاه کردن مردم با ریسک های این حوزه صرفا منجر به تشویق به فعالیت زیرزمینی و غیر قانونی خواهد شد.

وی گفت: علاقه مردم به یک پدیده اقتصادی که دارای شرایط افزایش قیمت یا کاهش قیمت می‌شود،  پدیده ای است طبیعی و در صورت فراهم نکردن بستری امن، بدون ترس و با آرامش برای مردم کشور در این حوزه در کنار آموزش ریسک ها و مخاطرات این حوزه ، صرفا منجر به علاقه مردم به استفاده از پلتفرم های خارجی در این حوزه خواهد شد که امنیت سرمایه های ملی را طبق تجربیات گذشته به شدت به خطر می اندازد.

منبع: ایسنا

بیشتر از بلاک چین در اقتصادالکترونیکی:
“بلاک چین ۵۰” ویرایش ۲۰۲۱ فوربز
ایران‌ایر وارد فضای بلاک‌چین شد
انتشار نخستین تمبر حاوی تراشه NFC
نخستین پلتفرم ایرانی فناوری بلاکچین رونمایی می‌شود
دیفای؛ تغییر معادلات مالی جهان بر بستر بلاک چین
بلاک چین چه تاثیری روی بازارهای مالی می‌گذارد؟ نظر کارشناسان را بخوانید!
نخستین پلتفرم ایرانی فناوری بلاکچین رونمایی می‌شود
از کیف پول بلاکچین سامسونگ ویژه گوشی های سامسونگ رونمایی شد
ایمیل غیرمتمرکز چیست؟ راهکار فناوری بلاک چین برای امنیت ایمیل

حتما ببینید

استفاده از هوش مصنوعی، کشاورزی عمودی را متحول می‌کند

استفاده از هوش مصنوعی، کشاورزی عمودی را متحول می‌کند

هوش مصنوعی به کمک کشاورزی عمودی مسئله کمبود مواد غذایی را حل می‌کند. با افزایش …