خانه / فین‌تک / ارز دیجیتال / طرح «مدیریت بازار رمزارزها» در مجلس بررسی می‌شود
طرح «مدیریت بازار رمزارزها» در مجلس بررسی می‌شود

طرح «مدیریت بازار رمزارزها» در مجلس بررسی می‌شود

غلامرضا مرحبا، نماینده آستارا در مجلس، با اشاره به تدوین طرح مدیریت بازار رمزارزها گفت در این طرح موضوعاتی همچون شفاف‌سازی فعالیت رمزارز‌ها از صدور مجوز تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

نماینده آستارا در مجلس با اشاره به ضرورت مقابله با هر نوع انحصار در خصوص رمزارزها گفت: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، مساله انحصار است. دلیل اصلی بروز مناسبات انحصاری و رانتی در اقتصاد نیز اغلب ناشی از تاخیر در قانونگذاری و فقدان شناخت علمی پدیده های نوین است. چنانچه اقتصاد ایران بتواند در زمان مناسب نسبت به پدیده های اقتصادی واکنش نشان دهد، زمینه بروز انحصار و رانت تا حد زیادی در اقتصاد کاهش پیدا می کند.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

مرحبا همچنین گفت: موضوع رمزارزها واقعیتی است که امروز در پهنه اقتصاد جهانی ظهور کرده و کشورهای مختلف تلاش می کنند تا راهکارهای مناسبی برای مواجهه با این پدیده ایجاد کنند. اساسا یکی از ویژگی های کلیدی کارآمدی ساختارهای مدیریتی، توانایی هایی است که در مواجهه با پدیده های نوظهور از خود نشان می دهند.

او با اشاره به اینکه مجلس یازدهم مدتهاست از دولت درخواست کرده تا لایحه ای در خصوص رمزارزها ارائه کند گفت: علی رغم این خواسته و در شرایطی که سرعت تحولات در حوزه رمزارزها بسیار بالاست و هر روز دامنه وسیع تری از سرمایه گذاران ایرانی جذب این بازار می شوند، هنوز قانون، آیین نامه و بخشنامه قابل اتکایی در خصوص رمزارزها ارائه نشده است.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر همین اساس، طرحی در کمیسیون اقتصادی با عنوان «مدیریت بازار رمزارزها»در دست بررسی است تا مجموعه مسائل مرتبط با فعالیت های این حوزه در قالب یک بسته تقنینی دیده شود. در این طرح تکالیف وزارتخانه های نیرو، ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات، همچنین بانک مرکزی و سایر بخش های مربوطه گنجانده شده و با استفاده از دیدگاه های کارشناسی و نظر فعالان بازار رمزارزها تلاش خواهد شد بهترین تصمیم اخذ شود.

مرحبا با اشاره به اهمیت شناخت زوایای گوناگون فناوری بلاک چین و رمزارزها یادآور شد: معتقدم با توجه به اینکه ایالات متحده با تکیه بر توانایی های دلار، تلاش می کند کشورهای مستقلی مانند ایران را از طریق تحریم های ارزی و بانکی تحت فشار قرار دهد، فناوری رمزارزها، فرصتی برای پایان دادن به هِژِمونی دلار آمریکا است. در واقع رمزارز پدیده ای است که می تواند این هژمونی پولی و مالی را تا حد زیادی خدشه دار کند.

نماینده مردم آستارا اظهارکرد: به جای برخوردهای سلبی با مساله رمزارزها باید با این پدیده به عنوان یک فرصت اقتصادی روبه رو شد. رمزارزها به این دلیل که از یک طرف ماهیتی مجازی دارند و از سوی دیگر مبتنی بر توانایی های نرم افزاری و ظرفیت های انرژی ایجاد می شوند، با فضای اقتصادی و شرایط تحریمی کشورمان کاملا همخوان هستند. ایران می تواند از ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم ها و سرمایه گذاری برای توسعه زیرساختهای خود بهره برداری کند.

او افزود: در شرایط فعلی بسیاری از ماینرها به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند. بر اساس برخی روایت ها، حدود ۴درصد مصرف انرژی کشور صرف ماینرها برای استخراج رمزارزها می شود که رقم بالایی است. ضمن اینکه در فعالیت های اقتصادی از این دست باید در خصوص موضوعاتی چون چگونگی دریافت مالیات، نظارت های سیستمی، نحوه محاسبه قیمت انرژی و سایر موضوعات مرتبط با استخراج رمزارزها تصمیم گیری شود.

مرحبا گفت: درحال حاضر در یک حالت بلاتکلیف قرار گرفته ایم، نه این پدیده کاملا ممنوع شده و نه قانونی برای فعالیت های معمول در آن تعریف شده است. تجربه فعالیت های اقتصادی ایران طی دهه های گذشته ثابت کرده، قرار دادن موضوعات اقتصادی و راهبردی در یک فضای معلق تنها به زیرزمینی شدن اقتصاد رمزارزها، ایجاد انحصارات و توسعه مناسبات رانتی در این صنعت نوین منجر خواهد شد.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی با اشاره به تجربه سال های گذشته در خصوص رها شدگی موسسات اعتباری گفت: این فقدان برنامه ریزی های کاربردی باعث شد تا در ادامه این موسسات به یک مشکل جدی در اقتصاد کشور بدل شوند و بخش قابل توجهی از ظرفیت های بودجه ای کشور در یک برهه خاص صرف رفع و رجوع مشکلات برآمده از آنها شود. این تجربه نباید دوباره در خصوص رمزارزها و هر پدیده پولی و مالی دیگری تکرار شود.

مرحبا در پایان خاطرنشان کرد: بر همین اساس کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال تصویب طرح مدیریت بر بازار رمزارزها است تا ابعاد مختلف موضوع مبتنی بر یک نقشه راه قانونی مشخص شود. در این طرح موضوعاتی همچون شفاف سازی حوزه فعالیت رمزارز ها از صدور مجوز تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهند گرفت. چگونگی استفاده و محاسبه قیمت انرژی، نحوه تبدیل رمزارزها به ارزهای معمولی و سایر ضرورت هایی که در این خصوص باید به آن توجه شود در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

منبع: کانون صرافان ایران

بیشتر از ارز دیجیتال در ایران در اقتصادالکترونیکی:
استفاده از رمزارزها با منشا خارجی توصیه نمی‌شود
ساماندهی پدیده رمز ارزها با چه موانعی مواجه است؟
زنگ خطر جدی بیخ گوش خریداران ارزهای دیجیتال در ایران!
مطالبه بخش خصوصی درباره رمزارزها
بازار نیازمند تدوین ضوابط و مقررات ارز دیجیتال
حرکت خطرناک غیرحرفه‌ای‌ها در بازار رمزارز/ هشدار لازم داده شود
توصیه به سرمایه‌گذاران رمزارز؛ تیغ دولبه‌ای به نام «ارز دیجیتال»
نوع جدیدی از اقتصاد در راه است؟/ راه رفتن روی بند رمز ارزها
همتی: بانک مرکزی هیچگونه اقدام شتاب‌زده‌ای انجام نمی‌دهد

حتما ببینید

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ دسترسی به برخی از توکن‌ها را محدود کرد!

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ دسترسی به برخی از توکن‌ها را محدود کرد!

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ روز گذشته اعلام کرد که دسترسی به توکن‌های سهام را محدود کرده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *