خانه / اقتصاد دیجیتال / روند برتر تحول دیجیتال؛ توسعه اقتصاد هوشمندتر؛ حضور پررنگ بلاکچین در امنیت سایبری
روند برتر تحول دیجیتال؛ توسعه اقتصاد هوشمندتر؛ حضور پررنگ بلاکچین در امنیت سایبری

روند برتر تحول دیجیتال؛ توسعه اقتصاد هوشمندتر؛ حضور پررنگ بلاکچین در امنیت سایبری

با ادغام فناوری در همه جا و با توجه به تغییر چشم انداز و نحوه فعالیت مشاغل و کسب و کارها، تحولات دیجیتال یا دیجیتالی شدن در سال جاری موضوعات زیادی برای ارائه دارد.

با توجه به این مسئله که پاندمی کرونا سرتا سر جهان را تحت تأثیر قرار داد و بسیاری از مشاغل سقوط کردند، اما این بحران موجب پذیرش سریع فناوری و تسریع تحولات دیجیتالی در صنایع مختلف شد.

 بر همین اساس، شرکتها شروع به استفاده از فناوریهایی به منظور ارائه ارزش به مشتریان و افزایش رشد و بهره وری مشاغل کردند. از طرفی، با توجه به تغییر رویه مصرف کنندگان به استفاده از سیستم عامل های آنلاین و به دلیل محدودیت های ناشی از همه گیری، مشاغل شروع به ایجاد یک حضور دیجیتالی کردند تا نیاز مخاطبان خود را تأمین نمایند.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۹، خرداد ماه ۱۴۰۰

با ادغام فناوری در همه جا و با توجه به تغییر چشم انداز و نحوه فعالیت مشاغل و کسب و کارها، تحول دیجیتال در سال جاری موضوعات زیادی برای ارائه دارد. 

در زیر به ۱۰ گرایش برتر میپردازیم که سفر تحول دیجیتالی مشاغل را در سال ۲۰۲۱ شکل می دهد.

۱. ۵G عادی می شود

در سناریوی فعلی، دیجیتالی شدن امری طبیعی است و مشاغل در تلاش هستند تا عملیات را از خانه ها و فضاهای دور مدیریت کنند.

۵G قبلاً در سال گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفته بود و از امسال به بعد این فناوری اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

  شبکه ۵G می تواند سرعت و اتصال بی نظیری را ارائه دهد که امکان تامین تقاضای فزاینده برای افزایش پهنای باند و اتصال قابل اعتماد وجود خواهد داشت.جریان اصلی ۵G اتصال اینترنت اشیا را بهبود بخشیده، تجربه کاربر و همکاری دیجیتالی را افزایش داده و تحول دیجیتالی را تسریع می بخشد.

۲. بلاکچین شاهد توسعه است

با پذیرش سریع فناوری در سال گذشته،صنعت بلاکچین مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه بلاکچین پیش از آن با ارزهای رمزنگاری شده مطابقت داشته است، اما اکنون در صنایع مختلف به ویژه در موسسات مالی مورد استفاده قرار گرفته است.با این حال هنوز قابلیت های بلاکچین در حال بررسی است و اخیرا کشور هند پنلی را تعیین کرده که گفته می شود بر اکتشاف و گسترش فناوری بلاکچین در صنایع مختلف تمرکز دارد.

علاوه بر آن، در سال های آینده، این صنعت نقش مهمی را در امنیت سایبری ایفا خواهد کرد و با افزایش پذیرش در صنایع بالغ خواهد شد.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

۳. اولویت بندی امنیت سایبری

پاندمی کرونا و این بیماری همه گیر که در سال گذشته ظاهر شد، امنیت سایبری را مرتبط تر کرد، زیرا مراجعات زیاد و مداومی به شرکتهای مختلف در مدت زمان کوتاهی صورت گرفت.بنابراین، از آنجایی که اکثر شرکتها به کار از راه دور روی آوردند، نیاز به اقدامات امنیتی بهتر و هوشیارتر به وجود آمد.

شیوه های قوی امنیت سایبری یکی از اولویت های اصلی مشاغل است که از طریق تحولات دیجیتالی در حال برنامه ریزی و انجام است.

نکته مهم این است که سرعت تحولات دیجیتالی باید با استراتژی ها و زیرساخت های امنیتی شرکت ها همتراز باشد.

 ۴. بانکداری دیجیتال

بخش دارایی و بانکداری از طریق فناوریهای نوین و دیجیتالی شدن سریع، یکی از تأثیرگذارترین صنایع بوده است.

اکثر این خدمات به صورت آنلاین و در قالب پرداخت های دیجیتالی، فرآیندهای درخواست اعتبار دیجیتال، برنامه های وام آنلاین و غیره انجام شده است.

بر همین اساس، بانکداران در تلاش هستند تا تجربه کاربر دیجیتال را از طریق تحول دیجیتالی کارآمد افزایش دهند و در پی آن در سالهای آینده، ما شاهد افزایش بانکداری دیجیتال و ابتکارات بانکداری خواهیم بود.

همچنین، خدمات پرداخت های دیجیتالی و بانکداری دیجیتال موجب ایجاد تحولاتی شده و روند حرکتی بخش مالی را تغییر خواهد داد.

۵. طوفانی در بسترهای داده مشتری

داده ها به عنوان سوخت مدل های تجاری مشتری محور در عصر امروز هستند. با این حال، جمع آوری و مدیریت داده ها بدون زیرساخت های خوب بسیار دشوار است. پلتفرم های داده مشتری یا CDP ها در اینجا وارد شده و تاثیرگذار می باشند.

بسترهای نرم افزاری داده مشتری، داده ها را از همه منابع جمع آوری، سازماندهی، برچسب گذاری  کرده و قابل استفاده می نمایند.

امروزه داده های فراوانی در دسترس است و اغلب مشاغل از آنها برای دریافت سود اکثری استفاده نمی کنند. از طرفی، تجزیه و تحلیل داده ها نیز به یک عنصر بالقوه برای افزایش رشد و کارایی تبدیل شده است.

با در نظر گرفتن این عوامل، بستر های نرم افزاری داده مشتری تحول دیجیتالی را تقویت کرده و انقلابی ایجاد خواهند کرد.

۶. رایانش چند ابری

در حالی که مشاغل به طور فعال به سمت رایانش ابری حرکت کرده اند، توجه به رشد یک سیستم چند ابری ضروری است.

در حالی که رایانش ابری رویکرد جدیدی برای به‌کارگیری و استفاده از منابع محاسباتی است، موانع و باگهای رایج برای ارائه دهندگان را از بین می برد و همچنین قفل های فروشندگان را باز می کند.

سیستم های ابری چند ابر و ترکیبی در سال جاری و سالهای آتی شکوفا شده و دگرگونی مشاغل را شکل خواهند داد. همچنین، این سیستم کاربر را قادر می سازد تا دارایی ها، نرم افزارها و برنامه های رایانش ابری را در سیستم عامل های مختلف ابر توزیع کند. آنها همچنین می توانند از چندین زیرساخت ابر عمومی و خصوصی استفاده کنند.

۷. رایانش کوانتومی

اخیراً، گوگل اعلام کرده که طی یک دهه یک رایانه کوانتومی بدون خطای تجاری تولید خواهد کرد. اگرچه محاسبات کوانتومی هنوز به طور کامل تجاری نشده، اما به یک موضوع تحقیقاتی حیاتی تبدیل شده است.

 بسیاری از صنایع محاسبات کوانتومی را در سال های آینده برای تقویت تحول دیجیتال مورد بررسی قرار خواهند داد.

۸. همه چیز به عنوان سرویس  

اکوسیستم تجاری شروع به درک اهمیت همه چیز به عنوان یک سرویس یا  XaaS کرده است.

این موضوع یک اصطلاح عمومی است که مدلهای ارائه خدمات ابری را توصیف کرده و  تمامی محصولات و خدمات موجود در اینترنت را به رسمیت می شناسد.

این پلتفرم می تواند استقرار فناوری را آسان کند و شرکت ها می توانند به سرعت از خدمات آن استفاده نمایند.

مدل XaaS انعطاف پذیر است و می تواند توسط مشاغل برای تسریع تحول دیجیتال استفاده گردد.

 ۹. روند کار از راه دور 

دفاتر و شرکتها از زمان آغاز همه گیری شروع به انجام مشاغل از راه دور و از خانه کردند. بسیاری از مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که کار از راه دور یک گزینه مناسب است که توسط شرکت ها به رسمیت شناخته شده و منجر به تسریع در تحول دیجیتالی گردیده است.

فناوریهای هوشمند و نوآوریها برای برآوردن نیازهای جمعیت کار از خانه به رشد خود ادامه خواهند داد.

۱۰. خودکارسازی هسته دیجیتال

سرعت تحول دیجیتالی را می توان با اتوماسیون تسریع کرد. مشاغل در سالهای آینده بر روی خودکارسازی فرآیندها و برنامه ریزی منابع سازمانی تمرکز خواهند کرد.

بسیاری از شرکت ها برای بقای حیات و نجات از همه گیری، نیاز به اتوماسیون را احساس کرده اند. اتوماسیون قلب تحول دیجیتال بوده است. برای تسهیل رشد و چابکی با ادغام هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و رباتیک در مشاغل، می توان مدل های برنامه ریزی منابع سازمانی را به صورت خودکار در آورد.

منبع: بازار

حتما ببینید

ارزش ۴۵ میلیارد دلاری بازار اقتصاد دیجیتال ایران

ارزش ۴۵ میلیارد دلاری بازار اقتصاد دیجیتال ایران

طبق بررسی ها، ارزش بازار اقتصاد دیجیتال کشور بین ۲۵ تا ۴۵ میلیارد دلار است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *