خانه / فناوری هوشمند / بلاک چین / چطور بلاک چین کارها را آسان می‌کند؟
چطور بلاک چین کارها را آسان می‌کند؟

چطور بلاک چین کارها را آسان می‌کند؟

دارایی‌های افراد از جمله ارزهای دیجیتال در یک زنجیره شبکه به نام شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند. در بلاک چین معاملات کاربران دیگر نیز مشخص است و می‌توانیم ببینیم چه کسی معامله انجام می‌دهد.

 دارایی‌های افراد از جمله ارزهای دیجیتال در یک زنجیره شبکه به نام شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند. در بلاک چین معاملات کاربران دیگر نیز مشخص است و می‌توانیم ببینیم چه کسی معامله انجام می‌دهد.

بلاک چین ویژگی‌های بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان انجام معاملات با امنیت بالا، افزایش سرعت انجام معاملات، جلوگیری از سرقت دارایی‌ها، کم شدن افراد واسطه در معاملات و موارد دیگر را نام برد.

بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز دارد و این سیستم در آینده‌ای نه چندان دور نحوه مدیریت دارایی‌ها، انجام تراکنش‌ها و زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با کاربردهای بلاک چین، ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

کاربردهای بلاک چین

همان‌طور که اشاره کردیم، بلاک چین تغییرات بسیار زیادی را در آینده به‌وجود می‌آورد و این تغییرات می‌توانند مواردی از جمله اثبات هویت فرد، کرایه خودروها و وسایل نقلیه، سیستم رای دادن، نحوه استفاده از دستگاه‌ها و غیره را شامل شوند.

از طرفی نحوه فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی، بیمارستان‌ها، سازمان‌های دولتی و شرکت‌ها نیز تغییر خواهند کرد.

با توجه به مطلب بالا در ادامه تعدادی از کاربردهای بلاک چین را توضیح می‌دهیم.

بلاک چین و استفاده دولت از آن

دولت‌ها می‌توانند در زمینه‌های زیر از فناوری بلاک چین استفاده کنند.

کارت شناسایی

با کمی دقت متوجه خواهید شد که در جیب همه افراد تعدادی از کارت‌های شناسایی وجود دارند. بلاک چین یک شناسه دیجیتالی دارد که به کمک آن می‌تواند جایگزین تمام کارت‌های شناسایی فیزیکی شود.

مهندسان مالی در آینده می‌توانند برای ثبت‌نام در هر اداره از یک شناسه دیجیتالی بهره ببرند. این شناسه به‌صورت متن باز طراحی شده است و توسط بلاک چین رمزنگاری می‌شود، همچنین در دفتر کل یک حساب مشخص از آن حفاظت خواهد شد.

انواع گواهی‌ها مانند گواهی فوت، ازدواج و شناسنامه

افراد برای این که بتوانند رای دهند باید شناسنامه داشته باشند. به‌طور کلی برای انجام بعضی از کارها باید شناسنامه و گواهی‌ به همراه داشت. با این حال در این زمینه سوءمدیریت‌های بسیاری وجود دارد.

به‌عنوان مثال، سازمان جهانی یونیسف در سال ۲۰۱۳ میلادی اعلام کرد که بیش از یک سوم از کودکان زیر ۵ سال در دنیا هنوز شناسنامه دریافت نکرده‌اند و گواهی تولد ندارند.

دولت‌ها می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین، به‌صورت قابل اعتمادتری از سوابق نگهداری کنند. به‌طوری که اطلاعات تولد و فوت افراد در آن‌ها رمزنگاری شوند. شهروندان نیز هر وقت به این اطلاعات نیاز داشتند، می‌توانند به‌آسانی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

تایید هویت

بسیاری از شرکت‌های آنلاین اطلاعات هویتی ما را در دست دارند. این شرکت‌ها اطلاعات هویتی افراد را در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی قرار می‌دهند تا آن‌ها تبلیغات هدفمندی را به ما نشان دهند.

با کمک فناوری بلاک چین، از این اتفاقات جلوگیری خواهد شد. بلاک چین یک نقطه اطلاعات حفاظت شده به ‌وجود می‌آورد و افراد با استفاده از آن می‌توانند اطلاعاتی را رمزنگاری کنند که می‌خواهند در زمان‌های مشخص آن را بدانند.

برای مثال اگر برای استفاده از خدمات یک شرکت، محدوده سنی خاصی نیاز است، آن شرکت فقط از سن شما مطلع خواهد شد و به دیگر اطلاعات شما دسترسی پیدا نمی‌کند.

سیستم رای‌گیری

در زمان رای‌گیری هکرها می‌توانند به دستگاه الکترونیکی اخذ رای نفوذ کنند و آرا را تغییر دهند. بلاک چین می‌تواند از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کند، زیرا رای افراد در این شبکه رمزگذاری خواهند شد.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند به قراردادهای دیجیتالی می‌گویند که در آن از کد (IFTTT) به معنای «اگر این سپس آن» استفاده شده است. این کد باعث می‌شود تا قراردادها به‌صورت خودکار به اجرا در بیایند.

امروزه برای بستن قرارداد به یک شخص واسطه نیاز است. درواقع این واسطه تضمین‌کننده این است که معامله براساس شرایط از پیش تعیین شده، جلو برود.

بلاک چین در ابتدا واسطه را از میان برمی‌دارد. سپس به افراد اطمینان می‌دهد که هر دو طرف معامله از جزئیات آن باخبر هستند و هنگامی که شرایط معامله برقرار باشد، به‌صورت خودکار به اجرا درمی‌آید.

از جمله کابردهایی که بلاک چین در زمینه قراردادهای هوشمند دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

صنعت موسیقی

در صنعت موسیقی معمولا مواردی از جمله حق تالیف، حق مالکیت و غیره مبهم هستند. با این که صنعت دیجیتال موسیقی روی کسب درآمد تمرکز می‌کند، اما غالبا حقوق مالکیت در آن نادیده گرفته می‌شوند.

بلاک چین با استفاده از قابلیت قراردادهای هوشمند خود می‌تواند یک دیتابیس دقیق غیر متمرکز و جامع به‌وجود آورد و مشکلات صنعت موسیقی را رفع کند.

از طرفی، دفتر کل بلاک چین می‌تواند شرایطی را فراهم آورد که انتقال بدون ابهام تالیف هنرمند در آن صورت پذیرد. پرداخت به هنرمند نیز می‌تواند براساس موارد ذکر شده در قرارداد توسط ارزهای دیجیتال انجام شود.

حوزه سلامت

سوابق پزشکی افراد می‌توانند توسط یک کلید خصوصی در شبکه بلاک چین رمزنگاری و ذخیره شوند و فقط افراد خاصی به آن دسترسی پیدا کنند.

با استفاده از این راهکار می‌توان مطمئن شد که تحقیقات براساس قانون انتقال و پاسخ‌گویی الکترونیکی بیمه سلامت، به‌صورت امن و محرمانه انجام می‌شود.

هزینه‌های جراحی‌ها را می‌توان در بلاک چین ذخیره کرد و به‌صورت اتوماتیک به‌عنوان مدرک برای شرکت بیمه فرستاد.

دارایی‌های هوشمند

در خرید و فروش انواع دارایی‌ها مانند ملک، لوازم خانگی، سهام شرکت، مالکیت‌های فکری، حق اختراع و غیره می‌توان از فناوری بلاک چین کمک گرفت.

تمامی معاملات بالا و جزئیات آن‌ها را می‌توان در دفتر کلی نوشت که مشخصات مالکان آن به ثبت رسیده است و آن‌ها اجازه مالکیت این دارایی‌ها را دارند.

با استفاده از کلیدهای هوشمند می‌توان به فرد مجاز، دسترسی داد. دفتر کل، این کلیدها را ذخیره می‌کند و هنگامی که قراردادها به تایید برسند، به تبادل دارایی‌ها اجازه داده خواهد شد.

این دفتر کل که به‌صورت غیر متمرکز است، می‌تواند به سیستمی تبدیل شود که در آن مدیریت و ثبت حقوق دارایی‌ها انجام شوند.

علاوه بر این در این دفتر شرایطی فراهم شده است تا در صورتی که کلید هوشمند یا سوابق هر یک از دو طرف گم شد، مجددا یک نسخه دقیق و مشابه با قبلی دوباره به‌وجود بیاید.

با هوشمند کردن دارایی‌ها می‌توانید از خطرات کلاهبردارها کم کنید، علاوه بر این لازم نیست هزینه‌ای را به فرد واسطه بپردازید.

از جمله کاربردهای بلاک چین در زمینه دارایی‌های هوشمند می‌توان به مورد زیر اشاره کرد.

لوازم خانگی هوشمند

لوازم خانگی هوشمند وسایلی هستند که به اینترنت متصل می‌شوند. این وسایل هوشمند سطح اطلاعات دریافتی و کنترل شما را افزایش می‌دهند. برای مثال زمانی که غذای شما در حال سوختن باشد، اجاق گاز هوشمند به شما هشدار خواهد داد.

در واقع این هشدارها سلامت لوازم خانگی شما را تامین می‌کنند. در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و از هزینه‌های شما می‌کاهند. علاوه بر این زمانی که خانه نیستید و مشکلی به‌وجود آمد، می‌توانید آن‌ها را از راه دور کنترل کنید.

با رمزنگاری این وسایل روی شبکه بلاک چین می‌توانید مالکیت خود را به‌ ثبت برسانید و قابلیت انتقال آن‌ها به دیگران را نیز فراهم آورید.

خدمات مالی

همان‌طور که می‌دانید سیستم‌های مالی مورد استفاده در دنیای امروزی بسیار خسته‌کننده و مستعد خطا هستند. از طرفی این سیستم‌ها بسیار کند نیز عمل می‌کنند. در صورتی که هر کدام از این سیستم‌ها نیز با مشکل مواجه شوند، باید به شرکت واسطه تماس گرفت تا مشکلات حل شوند.

بنابراین استفاده از آن‌ها منجر به افزایش هزینه‌ها، فشارهای عصبی و هدر رفتن وقت خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکلات می‌توان از شبکه بلاک چین کمک گرفت. این سیتم ارزان، کارآمد و بدون شبهه است.

در نتیجه روزانه به تعداد شعبه‌های مالی استفاده کننده از این سیستم افزوده می‌شود و شرکت‌ها خدمات مالی خود را با استفاده از قراردادها و اوراق قرضه هوشمند ارائه می‌دهند.

از کاربردهای بلاک چین در زمینه خدمات مالی می‌توان موارد زیر را نام برد.

  •  پرداخت‌های بین‌المللی
  •  مدیریت دارایی‌ها
  •  رسیدگی به ادعای خسارت در بیمه

کاربرد شبکه بلاک چین بسیار گسترده‌تر از مواردی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. این شبکه فقط به ارزهای دیجیتال اختصاص ندارد و در بسیاری از زمینه‌های زندگی می‌تواند کمک کند. افرادی که می‌خواهند در رابطه با بلاک چین اطلاعات کاملی به‌دست آورند و با نحوه انجام کار با آن آشنا شوند، علاوه بر این بدانند ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد، می‌توانند با کمک دوره‌های آموزشی امید فدوی به‌عنوان بهترین مربی ارز دیجیتال پاسخ سوال‌های خود را به‌دست آورند.

داشتن اطلاعات کافی درباره ارزها می‌تواند در زمان انجام معاملات بسیار مفید باشد و از به‌وجود آمدن ضررهای بزرگ جلوگیری به عمل آورد و آن‌ها را به سود تغییر دهد. علاوه بر این با استفاده از این مربی می‌توانید آموزش فیوچرز کوینکس و دیگر صرافی‌ها را نیز یاد بگیرید و ارزهای خود را به راحتی و بدون دردسر معامله کنید.

منبع: آنا

حتما ببینید

دانشجویان ایرانی از دوره برنامه نویسی کانسنسیس حذف شدند

دانشجویان ایرانی از دوره برنامه نویسی کانسنسیس حذف شدند

کانسنسیس که نیروی محرکه نرم‌افزاری اتریوم محسوب می‌شود ۵۰ دانشجوی ایرانی را از دوره برنامه‌نویسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *