خانه / فین‌تک / ارز دیجیتال / کمرنگ شدن علاقه به میم کوین‌ها؛ آیا متاورس ترند بعدی بازار است؟
کمرنگ شدن علاقه به میم کوین‌ها؛ آیا متاورس ترند بعدی بازار است؟

کمرنگ شدن علاقه به میم کوین‌ها؛ آیا متاورس ترند بعدی بازار است؟

مازیار نسیمی

به نظر می‌رسد علاقه به میم کوین‌هایی نظیر شیبا اینو در حال کمرنگ شدن است، اما آیا این روند جدیدی است که در صنعت کریپتو در حال شکل‌گیری است؟ آیا نوبت متاورس است که توجه ها را به خود جلب کند؟

بازار رمزارزها عرصه پویایی است. روندهای مختلف دائما در حال آمد و شد هستند. بعضی از این روندها مدت زیادی طول می‌کشند، بعضی از آنها کوتاه‌مدت هستند. بعضی از آنها مجددا به وجود می‌آیند، در حالی که دیگر شاهد بعضی دیگر از روندها نخواهیم بود.

طی یک ماه گذشته، شاهد بازگشت چشمگیر میم کوین‌ها بودیم. هرچند این بار، دیگر دوج کوین پیشروی این حوزه نبود و شیبا اینو در صدر توجهات قرار داشت. در عین حال، طی چند روز گذشته به نظر می‌رسد که علاقه و شوق به این رمز ارز فروکش کرده است.

اما هنگامی که تب‌وتاب یک رمزارز می‌خوابد، تب‌وتاب رمز ارز دیگری به وجود می‌آید و به نظر می‌رسد این بار نوبت متاورس است.

اما بیایید از ابتدای این موج جدید، موضوع را بررسی کنیم.

آیا تب شیبا اینو در حال فروکش است؟

این موضوع شدیداً به تعریف ما از فروکش کردن بستگی دارد. شیبا اینو چند هفته گذشته، هر روز شاهد افزایش قیمت دو رقمی بوده است.

دائما با مقاله‌هایی درباره میلیونرها و میلیاردرهای شیبا اینو مواجه می‌شدیم، در حالی که سایر رمز ارزها نیز عمدتا رشد چشمگیر داشتند. ما شاهد رمز ارزهایی نظیر فلوکی اینو، بیبی دوج، دوج ایلان مارس و غیره بودیم که سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران اولیه خود کردند.

شیبا اینو در رتبه پنجم از لحاظ تعداد آدرس در اتریوم قرار گرفت و از نسخه سوم یونی‌سواپ و استیبل کوین محبوب USDC پیشی گرفت. در مقطعی، این رمزارز حتی به رتبه هفتم از لحاظ بیشترین سوزاندن گس در اتریوم دست یافت.

هرچند اکنون به نظر می‌رسد که این روند در حال فروکش کردن است. شیبا اینو دیگر در فهرست ۱۰ رمزارز برتر از لحاظ سوزاندن گس در اتریوم جای ندارد. یکی از روش‌های دقیق سنجش تب‌وتاب یک رمزارز، می‌تواند بررسی گوگل ترندز باشد.

جستجو شیبا اینو در گوگل

طی چند هفته گذشته شاهد کاهش تقریبا ۷۰ درصدی در جستجوهای گوگل برای شیبا اینو بودیم و کاربران ناگهان علاقه خود را به این رمزارز از دست دادند.

قاعدتا قیمت شیبا اینو نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و طی هفت روز گذشته تقریبا ۲۰ درصد کاهش یافته است، در حالی که سایر رمز ارزها با نماد سگ نیز درگیر کاهش قیمت هستند.

تمام این نکات می‌تواند نشانه‌ای از این موضوع باشد که تب‌وتاب پیرامون میم کوین‌ها در حال فروکش کردن است و شاید راه برای رم ارز جدید هموار می‌شود.

متاورس: فرزند جدید در بلاک

فیسبوک در ماه نوامبر اقدام مهم و چشمگیری انجام داده و اسم و برند شرکت خود را به متا تغییر داده است. مارک زاکربرگ مدیرعامل متا در خصوص انتقال این شرکت به نهادی فراتر از مفهوم تجاری شبکه اجتماعی، بیان کرده است که این شرکت بر روی ساخت متاورس معطوف است.

زاکربرگ بیان کرد: از هم‌اکنون ابتدا متاورس خواهیم بود، نه فیسبوک. فیسبوک یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین محصولات در جهان است. اما شامل تمام اقدامات ما نیست. در حال حاضر، برند ما به شدت وابسته یکی از محصولات است که نمی‌تواند گویای تمام اهداف و اقدامات ما باشد.

سخنان زاکربرگ به چه معنا است؟ متاورس چیست که یکی از پیشگامان فناوری قرن درباره آن صحبت می‌کند؟ متاورس از مفهومی که کسی درباره آن صحبت نمی‌کرد سریعا به چیزی تبدیل شد که همگی درباره آن نظر می‌دهند. این موضوع هیجان‌انگیز است، زیرا همگی متاورس را می‌شناسند اما تعریف جامعی برای آن وجود ندارد.

بعضی از افراد تصور می‌کنند متاورس یک واقعیت دیگری همانند فیلم Ready Player One است که طی آن، عینک‌های واقعیت مجازی را بر روی چشمان خود قرار می‌دهید و تمام کارهایی که در دنیای واقعی انجام می‌دهید و حتی بیشتر را در دنیای مجازی جدید می‌توانید انجام دهید. بعضی از افراد دیگر نیز متاورس را به عنوان نسخه دیجیتالی از دنیای ما تعریف می‌کنند که در آن، کاربران می‌توانند زمین بخرند، دنیای خود را توسعه دهند و از طریق هویت مجازی خود، تمام کارهای دنیای واقعی را انجام دهند.

طی ماه گذشته، چندین توسعه‌دهنده بازی‌های رایانه‌ای و افرادی که مفاهیم و محصولات مبتنی بر پروژه‌های متاورس را می‌سازند تعاریف متعددی از متاورس ارائه داده‌اند، اما هنوز تعریف جامعی برای آن وجود ندارد.

در واقع، متاورس افزونه و گسترش دنیایی است که در آن حضور داریم. زندگی ما هم‌اکنون در گرو دنیای دیجیتال است و هویت‌های مجازی ما هر روز مهم‌تر می‌شوند. شاید اگر اطلاعات زیر را بررسی کنیم، این موضوع شفاف‌تر شود.

بررسی اعداد و ارقام

اطلاعات Statista نشان می‌دهد که میانگین استفاده روزانه از شبکه‌های اجتماعی در بین کاربران سراسر جهان، ۱۴۵ دقیقه است.

میانگین زمان سپری شده در شبکه های اجتماعی - متاورس
میانگین زمان سپری شده در شبکه های اجتماعی

یک روز ۱۴۴۰ دقیقه است. پس می‌توان گفت که ۱۰ درصد زندگی ما در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌شود. هرچند این عدد در واقعیت بیشتر است. اکنون این موضوع را از منظر دیگر بررسی می‌کنیم زیرا ۱۰ درصد یا ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه شاید اعداد بزرگی نباشند.

۱۰ درصد یک روز برابر است با یک روز از ۱۰ روز. این مقدار معادل با ۱۰ روز از ۱۰۰ روز و ۳۰ روز از ۳۰۰ روز است. هم‌چنین معادل با بیشتر از یک ماه در سال و یک سال از هر ۱۰ سال است. به عبارت دیگر، احتمالا از هر ۱۰ سال، یک سال را صرف شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌کنیم.

نکته‌ای که می‌خواهیم بیان کنیم این است که هم‌اکنون نیز دنیای واقعی عمیقأ با دنیای دیجیتالی در هم تنیده شده است و شاید تفکیک این دو غیرممکن باشد. اشتباه برداشت نکنید، این موضوع به خودی خود مشکلی ندارد و هرکسی بگوید که زندگی در سال‌های گذشته ساده‌تر بود، تمام چیزهایی که در حال حاضر مهم هستند را فراموش کرده است. امروزه تا زمانی که به اینترنت متصل باشید می‌توانید با هرکسی در هر جای دنیا ارتباط برقرار کنید. می‌توانید هر چیزی که نیاز دارید را از هر جای دنیا سفارش دهید و در زمان کوتاهی تحویل بگیرید.

نکته مهم‌تر این است که در حال حاضر به دیجیتالی شدن بخش عمده‌ای از زندگی خود عادت کرده‌ایم. اینجاست که مفهوم متاورس ظهور پیدا می‌کند. متاورس همانند لایه دوم و مجازی زندگی ما است که در آن، همگی دارای هویت‌های مجازی خود هستیم. مفهومی که فراتر از گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای است. در حال حاضر، افراد بسیار زیادی متاورس را ایده‌ای در کنار گیمینگ در نظر می‌گیرند.

متاورس و گیمینگ

درک ما اغلب با کتاب‌هایی که خوانده‌ایم، فیلم‌هایی که دیده‌ایم و بازی‌هایی که انجام داده‌ایم شکل گرفته است. در فرهنگ پاپ و عمومی امروزی، بسیاری از نظرات درباره متاورس در کنار دنیاهای دیجیتال موازی بیان می‌شود که در آنها، کاربران از عینک‌های واقعیت مجازی خود استفاده می‌کنند و به چیزی کاملا متفاوت نظیر ابرقهرمان‌هایی با قدرت‌های فراطبیعی یا هرچیزی که می‌خواهند تبدیل می‌شوند.

این دیدگاه کاملا خوب و منطقی است. کلمه متاورس از اصطلاحی در کتاب سقوط برف (Snow Crash) به قلم نیل استیفنسون (Neal Stephenson) الهام گرفته شده است. سقوط برف رمانی علمی تخیلی است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شده است. در این کتاب، انسان‌ها به شکل آواتارهایی در فضای سه‌بعدی و مجازی به تعامل با یکدیگر می‌پردازند.

از زمان چاپ این کتاب تاکنون، تعاریف و تفاسیر مختلفی از متاورس را شاهد بوده‌ایم، اما تعداد زیادی از آنها حول ایده قابلیت‌ها و قدرت‌های فراطبیعی در دنیای دیجیتال و موازی می‌چرخیدند.

به عرصه گیمینگ می‌پردازیم. گیمینگ در دهه سوم قرن ۲۱ به صنعتی پر رونق و بزرگ تبدیل شده است. مردم سراسر جهان ساعت‌های بسیار زیادی را برای انجام بازی‌های مختلف صرف می‌کنند که هدف بعضی از افراد فقط تفریح است و بعضی دیگر به صورت حرفه‌ای این عرصه را دنبال می‌کنند.

با توجه به اینکه بسیاری از مردم، متاورس را یک دنیای دیجیتالی و موازی در نظر می‌گیرند که در آن، هر چیزی امکان‌پذیر است، می‌توانیم دلیل این موضوع را متوجه شویم که چرا بسیاری از مردم، متاورس را گسترش عرصه بازی‌های آنلاین می‌دانند.

بازی کنید و رمزارز به دست آورید

از آنجایی که تفریحات، بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهد، بسیاری از مردم برای تفریح به انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند. بخش جدید و رو به‌ رشدی در صنعت رمزارزها به وجود آمده است که در صدد بهره بردن از تمام مزیت‌های این موضوع است و به آن، حوزه بازی و کسب درآمد (P2E) گفته می‌شود.

بازی و کسب درآمد یک مدل تجاری است که در آن، توسعه‌دهندگان بلاک چین به ساخت بازی‌هایی با قابلیت کسب درآمد می‌پردازند. بنابراین گیمرها می‌توانند با انجام بازی به کسب پول به صورت رمز ارز دست یابند.

این مفهوم بسیار قدرتمندی است، زیرا دو چیزی که اکثر انسان‌ها به آن جذب می‌شود را ترکیب می‌کند: تفریح و کسب درآمد.

پس از تغییر برند فیسبوک به متا و اعلام برنامه‌های این شرکت برای ساخت و توسعه متاورس، ارزش بازی‌های P2E افزایش یافته است. بعضی از اسامی بزرگ در این حوزه عبارتند از اکسی اینفینتی (Axie Infinity)، دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox).

اطلاعات گوگل ترندز نشان می‌دهد که درخواست برای بازی‌های P2E طی چند ماه گذشته در حال افزایش بوده است. این افزایش طبق نمودار زیر است:

نمودار جستجو گوگل برای برای بازی‌های P2E
نمودار جستجو گوگل برای برای بازی‌های P2E

هر روز پروژه‌های P2E جدیدی به وجود می‌آید. از نظر یک گیمر اگر بخواهیم موضوع را بررسی کنیم، این عرصه هنوز جوان است.

بر اساس بازی‌های کنونی که به تجربه آنها پرداخته‌ایم باید گفت که تجربه این بازی‌ها اصلا هیجان‌انگیز نیست. گرافیک آنها مناسب نیست، حرکات در این بازی‌ها روان نیست، گیم‌پلی آنها فاقد نکته خاصی است و کل بازی این احساس را به شما می‌دهد که توسعه آنها کامل نشده است.

در عین حال، اینطور در نظر گرفته می‌شود که عرصه گیمینگ، اتفاق بزرگ بعدی است. اوایل ماه نوامبر ۲۰۲۱، شرکت انجین (Enjin) صندوق ۱۰۰ میلیون دلاری متاورس افینیتی (Efinity Metaverse) را به منظور حمایت از توسعه‌دهندگان این حوزه، عرضه کرد. شرکت اسفرمیون (Sfermion) که در حوزه سرمایه‌گذاری بر روی NFT فعالیت می‌کند، ۱۰۰ میلیون دلار به منظور تسریع توسعه عرصه متاورس سرمایه جذب کرده است.

شرکت‌های بزرگ کریپتو نظیر اندریسن هورویتز (Andreessen Horowitz)، پالیگان استودیوز (Polygon Studios)، سولانا ونچرز (Solana Ventures)، کازماس (Cosmos) و سایر شرکت‌ها در فرآیند جذب سرمایه پلتفرم گیمینگ مبتنی بر بلاک چین فورته (Forte) مشارکت کرده و ۷۲۵ میلیون دلار سرمایه ارائه داده‌اند.

در پایان باید گفت که آیا آینده در دست گیمینگ مبتنی بر بلاک چین و متاورس است؟ این موضوع را نمی‌توان پیش‌بینی کرد، اما به نظر می‌رسد که سرمایه بسیار زیادی در حال ورود به این عرصه است.

منبع:میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو،

حتما ببینید

تحلیل قیمت اتریوم: نشانه‌های صعودی روی نمودار

تحلیل قیمت اتریوم: نشانه‌های صعودی روی نمودار

محمد‌امین علی‌یاری قیمت اتریوم در ادامه روند صعودی روز گذشته خود به بالای مقاومت ۴,۳۵۰ دلاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *