اقتصاددیجیتالمقاله ارز دیجیتال

آربیتراژ؛‌ ترفندی برای سرمایه گذاری کم ریسک در بازارهای مالی

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
زهرا شریفی

آربیتراژ یک مفهوم بسیار مهم در دانش اقتصاد است که سرمایه گذاران زیادی را جذب خود کرده است. در اصل آربیتراژ به معنای کسب سود از اختلاف قیمت است و تمام بازارهای مالی می‌توان از Arbitrage استفاده کرد. به عبارت دیگر صرافی‌ها یکی از عواملی هستند که در میزان سود ما تاثیر مستقیم دارند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از آربیتراژ و صرافی بدون ریسک سود کسب کنید. در این مقاله قصد دارم شمارا با آربیتراژ  و انواع آن به خوبی آشنا کنم تا بتوانید سرمایه گذاری بدون ریسکی را تجربه کنید. بنابراین تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار باشید.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ به معنای کسب سود از تفاوت اختلاف قیمت یک دارایی در چند بازار مختلف در زمان یکسان است. به عبارت دیگر با خرید یک ارز دیجیتال در یک صرافی و فروش در صرافی دیگر که قیمت فروش آن بیشتر است می‌توانید با اختلاف قیمتی موجود سود کسب کنید. برای مثال شما در یک صرافی یک ارز دیجیتال را با قیمت  ۳۰ دلار می‌خرید و در صرافی دیگر ۳۶ دلار می‌فروشید.

علت اختلاف قیمت در صرافی‌ها

 پس از  اینکه ارز دیجیتال‌های زیادی وارد دنیای تجارت شدند، صرافی‌های زیادی نیز در کنار آنها تاسیس شدند. از طرفی دیگر صرافی‌ها برای جذب سرمایه گذار، اقدام به ارائه خدمات متفاوتی کردند که یکی از این خدمات پایین‌تر بودن قیمت خرید ارز دیجیتال است. این اختلاف قیمت می‌تواند کشوری نیز باشد و با رخ دادن یک اتفاق موثر در ارز دیجیتال، سرمایه گذاران باتجربه و ماهر تمام دارایی خود را برای کسب سود بیشتر آربیتراژ می‌کنند.

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

خطرات آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

با اینکه در ابتدای مقاله به مورد کم ریسک بودن آربیتراژ اشاره کردم، با اینحال هیچ‌ سرمایه گذاری بدون ریسک نیست و آربیتراژ هم از این قضیه مستنثی نیست. یکی از دلایلی که ریسک آربیتراژ را برای افراد بالا می‌برد عدم دانش کافی می‌باشد. به عبارت دیگر عاملی که باعث کسب سود در آربیتراژ می‌شود اختلاف قیمت است بنابراین شما باید زمان دقیق خرید و فروش ارز را به درستی تشخیص دهید تا بتوانید سود کسب کنید اگر نتوانید به درستی زمان را تشخیص بدهید ممکن است با زیان یک معامله را ببندید.  ولی اگر بخواهم خطرات بیشتری از آربیتراژ کردن را با شما درمیان بگذارم، می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

 • ممکن است با حجم معامله تنظیم نشده بجای سود، زیان کسب کنید(به علت وجود کارمزد که باتوجه به حجم معاملات تعیین می‌شود)
 • ممکن است درگیر نوسان زیاد شوید و سود شما به زیان تبدیل شود
 • امکان اشتباه در هنگام آدرس دادن وجود دارد ( صرافی نامناسبی اشتباها برای معامله انتخاب می‌شود)

 دلیل نامناسب بودن آربیتراژ برای بیت کوین

با اینکه بیت‌کوین یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است و تا به اکنون افراد زیادی را به ثروت رسانده است ولی بهتر است به دلایل زیر برای بیت‌کوین آربیتراژ  انجام نشود:

 1. ممکن در یک روز کارمزد شبکه بیت کوین آنقدر زیاد می‌شود که سود کسب شده را به زیان تبدیل می‌کند بنابراین ممکن است در روز نامناسبی آربیتراژ کنید و زیان خود را چندین برابر کنید.
 2. گاهی اوقات ممکن است بیت کوین را در زمان زیادی نگهدارید و بعد از چند روز بفروش برسانید بنابراین با اربیتراژ کردن ممکن است که اختلاف قیمتی ازدست برود و دیگر نتوانید سود کنید.
 3. بیت کوین دارای نوسان قیمتی زیادی است ممکن است در زمان مناسب خرید خود را نبندید و وارد زیان شوید.

انواع آربیتراژها در ارزهای دیجیتال

در ارزهای دیجیتال سه نوع آربیتراژ  وجود دارد:

 • آربیتراژ فاصله‌ای
 • آربیتراژ فرا مرزی
 • آربیتراژ آماری

آربیتراژ فاصله‌ای چگونه است؟

معامله گر با استفاده از این روش می‌تواند از طریق اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال در دو صرافی متفاوت سود کسب کند. برای مثال ممکن است قیمت یک ارز دیجیتال در یک صرافی ۱۰۰۰ دلار باشد درحالی که همان ارز دیجیتال در صرافی دیگر ۱۴۵۰ دلار باشد. درنتیجه با خرید و فروش در این دو صرافی شما می‌توانید ۴۵۰ دلار سود مازاد کسب کنید.

آربیتراژ  فرا مرزی چگونه است؟

این روش مانند آربیتراژ فاصله‌ای است و تنها تفاوت آنها این است که ارزهای دیجیتال بین صرافی کشورهای مختلف خرید و فروش می‌شود. زیرا گاهی اوقات قیمت یک ارز دیجیتال در برخی کشورها تفاوت زیادی دارد و در این شرایط آربیتراژ کردن منفعت زیادی را برای ما دارد. 

آربیتراژ  آماری چگونه است؟

این سبک از آربیتراژ متفاوت از سایر روش‌هاست و با محاسبات آماری انجام می‌شود. ریسک این نوع معامله زیاد است به دلیل اینکه نیاز به استراژی و انجام محاسبات دارد و این باعث وجود خطا نیز می‌شود.

چگونه آربیتراژ کنیم؟

شاید تا این قسمت از مقاله حس کرده باشید که اربیتراژ کردن کار ساده‌ای است و می‌توان به سادگی آن را انجام داد ولی باید بدانید که ربات‌های زیادی برای انجام این کار طراحی شده‌اند که با درصد خطای کمتری اربیتراژ می‌کنند. از طرفی صرافی‌های زیادی وجود دارند که با هدف کلاهبرداری تاسیس شده‌اند و به سختی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد اما وجود این موانع نمی‌تواند از جذابیت اربیتراژ کردن کاسته کند. بنابراین شما قبل از اینکه آربیتراژ کردن را شروع کنید باید صرافی‌های مناسب را پیدا کنید، راجع‌به بازارها، رباط‌ها و ارزها اطلاعات زیادی بدست آورید و سعی کنید با سرمایه مازاد و با حجم کم اربیتراژ کردن را شروع کنید.

بهترین روش‌ها برای اربیتراژ کردن

روش‌های زیادی برای آربیتراژ کردن وجود دارد که باتوجه به سابقه و تجربه افراد می‌تواند جزو بهترین روش به حساب بیاید. بنابراین قبل از اینکه به دنبال جواب سوال بهترین روش برای اربیتراژ  چیست؟ باشید باید بدانید که در کدام مرحله به سر می‌برید.

به عبارت دیگر باید میزان تجربه‌ای که از بازارهای مالی مثل کریپتوکارنسی دارید را بسنجید و باتوجه با آن بهترین روش را برای خود انتخاب کنید. در ادامه چند نوع استراتژی و روش را برای اربیتراژ کردن به شما پیشنهاد می‌دهم:

برای افراد مبتدی:

 • اربیتراژ محض: به این معنا که تنها یک ارز را در دو صرافی خرید و فروش کنید.
 • استفاده از ربات‌‌ها

 برای افراد حرفه‌ای:

 • اربیتراژ پیشرفته: به این معنا که ارزهایی که اختلاف قیمتی دارند را باهم دیگر تبادل کنید.
 • استفاده از حجم زیاد: در زمانی که کارمزد معاملات منطقی است شما می‌توانید با حجم زیادی از سرمایه اقدام به معامله کنید. همچنین شما می‌توانید از طریق صرافی‌های فرا مرزی سود بیشتری از این طریق کسب کنید.
 • استفاده از ربات‌ها 

معرفی بهترین ربات‌ها

استفاده از ربات‌ها بهترین گزینه برای اربیتراژ  کردن است. ربات‌ها خطای کمتری دارند و می‌توانند بصورت دقیق زمان مناسب اربیتراژ کردن را پیدا کنند. به این صورت که با بررسی بازار می‌توانند موقعیت مناسب را تشخیص دهند و با محاسبه کارمزد و هزینه انتقال، میزان سود خالص را بدست می‌آورند و اگر معامله سود مناسبی داشت معامله را انجام می‌دهند. در ادامه چند ربات معروف را معرفی می‌کنم که توانسته‌اند محبوبیت زیادی را در میان سرمایه گذاران کسب کنند.

 • Pionex
 • Coinrule
 • Bitsgap
 • Cryptohopper
 • HaasBot

ربات Pionex

پایونکس قبل از اینکه ربات باشد  یک صرافی است که  خدمات ربات معاملاتی ارزهای دیجیتال نیز به مشتریان خود ارائه می‌‌‌کند. استفاده از این خدمات کاملا رایگان بوده و کارمزدهای مناسب با نرخ بسیار پایین دارد. همچنین با استفاده از ربات آربیتراژ  پایونکس، شما می‌توانید بین بسترهای Huobi و Binance باتوجه به نوع استراتژی خود معاملات نقدی و آتی انجام دهید. این نوع از معاملات توسط بایننس مدیریت می‌شوند. همکاری که پایونکس با این دو بستر دارد باعث شده است تا ریسک از بین رفتن نقدینگی  به‌دلیل کمبود آن  تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

برای اینکه بتوانید از این ربات  استفاده کنید، باید قبل از  آن در سایت پایونکس حساب افتتاح کنید و هویت خود را تایید کنید و پس از آنکه هویت شما تایید شد،  برروی گزینه Spot-Futures بزنید و پس از آن  ارز دیجیتال  و اهرم معاملاتی  مورد نظر خود را برای اربیتراژ  کردن انتخاب کنید و در آخر  روی دکمه کنار ارز دیجیتال کلیک کنید تا شما را به لیست مرتب شده بر اساس نرخ بودجه فعلی هدایت کند. پس از تعیین مقدار سرمایه‌‌ای که قصد اربیتراژ کردن آن‌را دارید، برروی دکمه ایجاد ربات کلیک کنید.

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در ارزدیجیتال

رباتcoinnrule

باتوجه به نظرات کاربران Coinrule مشخص شد که این ربات کاربری ساده‌ای برای مشتریان خود دارد و مشتریان و افرادی که از این ربات استفاده می‌کنند می‌توانند به صورت رایگان اربیتراژ انجام دهند ولی اگر این افراد قصد دریافت خدمات پیشرفته‌‌تری را دارند باید هزینه‌ای بابت این اکانت پرداخت کنند.

ربات ‌‌Bitsgap

این ربات از طریق سیستم ابری به کاربران خود خدمات ارائه می‌دهند. این بستر از houbi، kraken، coinbase، binance و چندین صرافی دیگر پشتیبانی می‌کند و مجموعه‌ای از رمز ارزها و همچنین ارز فیات را برای معامله کردن ارائه می‌کند.

ربات HaasBot

این ربات یک سیستم معاملاتی خودکار است که برای کاربران خود این امکان را فراهم کرده است تا بتوانند همزمان با چندین ارز  دیجیتال معامله کنند. همچنین این ارز دیجیتال دیجیتال برای افراد مبتدی ویدئوهای آموزشی زیادی را در وب‌سایت خود بارگذاری کرده است.

اربیتراژ در صرافی‌های ایرانی

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردم اربیتراژ یعنی کسب سود از طریق اختلاف قیمت دو یا چندین ارز متفاوت. بنابراین این موضوع تنها مختص صرافی‌های خارجی نیست و از طریق صرافی‌های ایرانی نیز می‌توان اربیتراژ کرد. بنابراین شما می‌توانید با انتخاب دو صرافی که کارمزد مناسبی دارند اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود کنید. فقط این نکته را بهتر است بدانید که صرافی‌های ایرانی مانند خارجی خدمات کاملی به مشتریان خودشان ارائه نمی‌کنند.

چگونه موقعیت‌های آربیتراژی شکل می‌گیرند؟

احتمالا باید بطور کامل با مفهوم آربیتراژ  آشنا شده باشید  و بتوانید حدس بزنید که چگونه موقعیت‌های آربیتراژی شکل می‌گیرند. در اصل عواملی که باعث بوجود آمدن آربیتراژ می‌شوند  بُعدهای زمان و مکان هستند. آربیتراژ  کردن در بُعد مکان به این معنا است که ما یک دارایی منحصر به فرد را خریداری می‌کنیم  این دارایی باید بین دو منطقه جغرافیایی متفاوت ارزش قیمتی ناهمسانی داشته باشد تا بتوان از طریق فروش آن سود کسب کرد.

 آربیتراژ کردن در بُعد زمان، زمانی میسر است که برای تحویل یک دارایی منحصر به فرد اختلاف زمان وجود داشته باشد. به عبارت دیگر بتوان دارایی مذکور را هم در بازار نقد و هم در بازار آتی معامله کرد. در این زمان می‌توان به دلیل اختلاف زمان و در کنار آن اختلاف قیمتی که وجود دارد از فروش آن دارایی سود کسب کرد.

اربیتراژ در بازار نقدی

منظور از بازار نقدی بازاری است که بتوان در زمان حال معامله کرد مثل بازار بورس اوراق بهادار ، بازار فارکس ویا بازار سهام جهانی.

البته آربیتراژ  کردن در بازار سهام جهانی کمی سخت است زیرا فرصت زیادی برای آربیتراژ کردن وجود ندارد. به عبارت دیگر بازار سهام جهانی یک بستر یک پارچه است که تمام شرکت‌ها از سراسر جهان در آن حضور دارند ولی گاهی به دلیل وجود اختلاف زمان قیمت‌ها متفاوت می‌شوند. در این میان ربات‌های مخصوص اربیتراژ و یا افراد باتجربه سریع این فرصت را غنیمت می‌شمرند و با معامله در حجم بالا باعث می‌شوند که قیمت‌ها به حالت نرمال برگردند و سایر سرمایه گذاران نتوانند اربیتراژ کنند.

اربیتراژ در بازار ارزی ایران

اربیتراژ کردن در بازار ارزی ایران زمانی انجام می‌شود که قیمت ارز دولتی با  ارز آزاد  اختلاف زیادی داشته باشد. در اینصورت دلالان ارزی بصورت غیرقانونی ارز دولتی را خریداری می‌کردند و در بازار آزاد بفروش می‌رساندن و از این طریق سود کلانی کسب می‌کردند.

اربیتراژ  در بازار آتی

بازار اتی برخلاف بازار نقدی می‌باشد و معاملات آن بر اساس پیش بینی وضعیت در زمان آینده انجام می‌شود. دراصل اربیتراژ کردن بیشتر در بازارهای آتی انجام می‌شود به دلیل تفاوت قیمتی که در بازار آتی و بازار نقدی وجود دارد. به عبارت دیگر به دلیل بالاتر بودن نرخ قیمتی دارایی و یا سهام در بازار آتی نسبت به بازار نقدی، معامله گر ترجیح می‌دهد دارایی را از بازار نقدی خریداری کند و در بازار آتی به فروش برساند.(در بازار آتی قرارداد به فروش می‌رسد)

اربیتراژ در بازار فارکس

به دلیل گسترده بودن بازار فارکس و همچنین حجم معاملاتی بسیار بالای آن هر روزه تعداد بیشماری فرصت اربیتراژ  کردن در آن بوجود می‌آید  که افراد باتجربه و ماهر و همچنین ربات‌‌ها این فرصت‌ها را برای خود استفاده می‌کنند. اربیتراژ کردن در بازار فارکس به این صورت است که ممکن است دو صرافی با قیمت‌های متفاوتی یک ارز را قیمت گذاری کرده باشند، بنابراین با خرید و فروش این ارز می‌توان از اختلاف قیمتی آنها سود کسب کرد. حتی می‌توان از استراتژی اربیتراژ  کردن مثلثی استفاده کرد و سه ارز متفاوت که اختلاف قیمتی باهم دیگر دارند را هم زمان باهم معامله کرد در این میان باید یک ارز مشترک با دو قیمت متفاوت وجود داشته باشد که بتوان اربیتراژ کرد.

جمع بندی

در عصر حاضر سرمایه گذاری و یا سفته بازی یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌ها در میان مردم شده است به همین دلیل راه‌های زیادی برای کسب سود بوجود می‌آید. اربیتراژ کردن نیز یکی از این راه‌های سفته بازی است که می‌توان سود خوبی را بدست آورد.

در این مقاله‌ای که شما در دانشگاه کسب و کار مطالعه کردید آربیتراژ  کردن را بصورت کامل برای شما شرح دادم و انواع استراتژی‌هایی که می‌توان از طریق آنها کسب سود کرد را برای شما نام بردم. امیدوارم توانسته باشم به سوالاتی که در ذهن شما وجود داشت پاسخ داده باشم. ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. می‌توانید مقالات زیادی در خصوص سرمایه گذاری در سایت دانشگاه کسب و کار مطالعه کنید.

منبع: دانشگاه کسب وکار

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا