ارزدیجیتالگفت و گو

آیا رمزارزها سرمایه‌گذاری ایمنی در کشور هستند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

 یک کارشناس ارزهای دیجیتال گفت: بر اساس مقاله‌ای در خصوص بازار ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۲ تا امروز یعنی حدود ۱۱۰ماه گذشته، ارز بیت‌کوین تنها ۶ یا ۷ ماه در ضرر و بقیه ماه‌ها سودآور بوده که این موضوع در مقایسه با بازار کنونی بورس ایران که سه ماه متمادی ریزشی بوده، بسیار قابل تامل است.

به گزارش اقتصادالکترونیکی به نقل از ایسنا؛ سعید شفائی در خصوص مفهوم ارزهای دیجیتال، اظهار کرد: این ارزها قسمت مالی سیستم بلاکچین هستند. یکی از مهمترین ویژگی‌های بلاکچین، امنیت بالای آن است و می‌توان به آن سیستم اینترنت امن یا ارتباطات امن نیز اطلاق کرد.

وی افزود: بلاکچین یا ارتباطات امن می‌تواند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد، به طور مثال می‌توان در برگزاری انتخابات و اخذ آرا از آن استفاده کرد و اطمینان داشت هر فرد فقط یک بار رای داده، آن رای تنها یک بار شمارش شده و تقلبی صورت نگرفته است اما ویژگی بعدی بلاکچین آن است که مربوط به یک شرکت، سایت، دولت یا کشور خاص نیست و مربوط به اینترنت آزاد است که تمام مردم دنیا در سراسر جهان به آن دسترسی دارند .

شفائی ادامه داد: به طور مثال شما می‌خواهید پولی را به صورت اینترنتی در سیستم بانکی انتقال دهید، اگر در آن ساعت سیستم شاپرک که سرور آن در بانک مرکزی است، قطع باشد، تمام تراکنش‌هایی که در ایران انجام می‌گیرد، قطع می‌شود، در نتیجه شما نیز نمی‌توانید پول خود را منتقل کنید، این یک اتفاق عادی روزانه در تمام بانک‌ها است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال بیان کرد: در سیستم بلاکچین تمام اطلاعات تراکنش‌های هر فرد ثبت و ذخیره شده و هر کسی که به اینترنت آزاد دسترسی دارد می‌تواند از این داده‌ها استفاده کند. بلاکچین مربوط به گروه خاصی نیست، در بلاکچین اصطلاحی به نام کلید عمومی و کلید خصوصی وجود دارد که به آن امضای دیجیتال می‌گویند و به وسیله آن می‌توان به سیستم شبکه بلاکچین متصل شد.

تمام رمزارزها در جهان مورد تایید نیستند

وی خاطرنشان کرد: امروزه حدودا ۴۳۰۰ رمزارز در جهان وجود دارد که همه آن‌ها مورد تایید نیستند زیرا کسی که برنامه‌نویسی رمزارزها را بداند می‌تواند با نوشتن الگوریتم ریاضی یک سری توکن یا همان ارز دیجیتال را ایجاد و در فضای اینترنت پخش کرده و ارز تقلبی ایجاد کند اما آنچه رمزارزهای معتبر جهان را از رمزارزهای تقلبی متمایز می‌کند، الگوریتم آن‌ها است که متعلق به شخص خاصی نیست.

شفائی گفت: دسترسی به ارزهای معتبر دیجیتال توسط پردازشگرهای قوی به نام ماینر انجام می‌شود، بدین صورت که ماینرها یک سری معادلات ریاضی را حل کرده و در قبال آن اعدادی را پاداش می‌گیرند، به این عمل استخراج می‌گویند. این اعداد در دنیای واقعی ارزشی ندارد اما در دنیای اینترنت تبدیل به ارز دیجیتال شده و در کیف پول مجازی اشخاص قرار می‌گیرد که ارزش مالی دارد و می‌توان این ارزها را در صرافی‌ها به ارزهای دیگر مانند دلار تبدیل کرد.

این کارشناس ارزهای دیجیتال در خصوص دلیل افزایش شدید ارزش معروف‌ترین ارز دیجیتال عنوان کرد: در حقیقت به این دلیل روز به روز به ارزش بیت‌کوین افزوده می‌شود که هر روز تعداد باقیمانده این رمزارز کاهش می‌یابد.  تعداد بیت‌کوین در جهان تنها ۲۱میلیون واحد بوده و تا به حال ۱۸.۵میلیون آن توسط افراد مختلف از سراسر جهان استخراج شده است.

وی با اشاره به مزیت سیستم بلاکچین و انتقال ارز دیجیتال تصریح کرد: سیستم بانکداری زیر نظر دولت یا شرکت‌های خصوصی است و دولت یا بانک‌های خصوصی می‌توانند هر لحظه تراکنش‌های شما را ببینند، به حساب شخصی شما دسترسی داشته و در آن دخل و تصرف کنند. هنگامی که بخواهیم در سیستم بانکداری پولی را به شخص دیگری انتقال دهیم، چندین واسطه شامل بانک مبدا، بانک مقصد و سیستم پرداخت وجود دارد.

شفائی اضافه کرد: برای انتقال ارزهای دیجیتال تنها یک فرستنده، یک گیرنده و سیستم بلاکچین وجود دارد که به معاملات و تراکنش‌ها سرعت می‎‌بخشد، ضد سانسور است، دولت‌ها و شرکت‌ها نمی‌توانند در آن دخل و تصرف داشته باشند و از همه مهم‌تر بدون مرز است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال بیان کرد: اگر شما بخواهید پولی را برای دوست خود در سوئیس منتقل کنید، آیا می‌توانید از طریق خودپرداز این کار را انجام دهید؟جواب قطعا منفی است و شما برای این انتقال باید در ساعات اولیه صبح به بانک رفته، فرم انتقال ارز بین‌المللی را پر کنید، بانکدار نیز پول را از شما دریافت کرده، قیمت دلار روز را محاسبه و درصد بانک را اضافه می‌کند، سپس در سیستم پرداخت حداقل سه روز طول می‌کشد پول به کشور مقصد و حساب شخص مورد نظر شما واریز شود.

دولت می‌تواند از ارز دیجیتال بدون تاثیر تحریم‌ها، برای مبادلات تجاری خود استفاده کند

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی تحریم‌ها علیه ایران و به تبع آن تحریم تمام تراکنش‌های مالی به سختی می‌توان مبادلات ارزی را با سایر کشورها انجام داد. این در صورتی است که می‌توانید همان مقدار پول را در صرافی به  بیت‌کوین، دلار الکترونیک و یا هر ارز دیجیتال معتبر دیگر تبدیل کرده و به هر نقطه جهان در همان لحظه منتقل کنید. اگر دولت سیستم جدید تجارت الکترونیک با ارز دیجیتال را در کشور قانونی و نهادینه کند، می‌تواند بدون اینکه تحریم‌ها بر آن اثر داشته باشد، مبادلات تجاری خود با سایر کشورها را بدون اینکه در دنیا قابل پیگیری باشد، به راحتی انجام دهد.

شفائی در پاسخ به سوالی در مورد امکان پولشویی در صورت استفاده از ارزهای دیجیتال عنوان کرد: نمی‌توان این قضیه را انکار کرد اما این احتمال در تمام روش‌های سنتی بانکی نیز وجود دارد و اگر دولت بستر مناسبی برای این روش انتقال ارزی فراهم کند، مبادلات به راحتی انجام می‌گیرد و مزایای آن بیشتر از معایب آن خواهد بود.

دولت بستر مناسبی برای اجرا و بومی‌سازی رمزارزها ایجاد کند

این کارشناس ارزهای دیجیتال تصریح کرد: هر زمان پدیده‌ای نوظهور در جهان مطرح می‌شود و پا به کشور ما می‌گذارد، در بدو ورود دولت نسبت به آن  موضع‌گیری کرده و با آن مقابله می‌کند اما پس از مدتی که ‌این پدیده در جهان فراگیر شد، سیاست‌گذاران اقتصادی مجبور می‌شوند با تصویب قوانین و لوایح آن را بپذیرند. بهتر آن است که دولت بستری مناسب برای تحقیق، اجرا و حتی بومی‌سازی رمزارزها که پدیده علمی و فناوری است، ایجاد کرده و از افراد متخصص برای اجرایی شدن آن بهره ببرد، سپس قوانینی در جهت اعتلاء بیشتر کشور و جامعه وضع نماید.

بیت‌کوین در ۱۱۰ ماه گذشته تنها ۶ یا ۷ ماه در ضرر و بقیه ماه‌ها در سود بوده است

وی با اشاره به شرایط کنونی تحریم بانکی و عدم امکان ورود پول حاصل از صادرات  به کشور خاطرنشان کرد: یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع این مشکل مبادله با ارزهای معتبر دیجیتال است. بر اساس مقاله‌ای در خصوص بازار ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۲ تا امروز یعنی حدود ۱۱۰ماه گذشته، ارز بیت‌کوین تنها ۶ یا ۷ ماه در ضرر و بقیه ماه‌ها سودآور بوده که این موضوع در مقایسه با بازار کنونی بورس ایران که  سه ماه متمادی ریزشی بوده، بسیار قابل تامل است.

شفائی افزود: بازار ارزهای دیجیتال با بازار سرمایه ایران قابل قیاس نیست، زیرا بازار رمزارزها بازار وسیع جهانی بوده و بهتر است بازار بورس ایران را با بازار فارکس قیاس کنیم، به این دلیل که بازار ارزهای دیجیتال سودآوری بیشتر و فرصت سرمایه‌گذاری بهتری داشته است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال در خصوص دلیل سودآورتر بودن بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازار بورس گفت: سرمایه‌گذاران در بازار بورس ایران درآمد ریالی دارند، بنابراین افراد در بازار ارزهای دیجیتال درآمد دلاری داشته و علاوه بر آن از رشد قیمت دلار هم سود کسب می‎کنند.  به عنوان نمونه حدود یک سال پیش قیمت یک بیت‌کوین تقریبا حدود ۸۰ تا۱۰۰میلیون تومان بود اما امروز قیمت هر واحد بیت‌کوین  معادل ۳۸۰ میلیون تومان است.

وی در مقایسه بین بیت‌کوین و طلا عنوان کرد:  بیت‌کوین همان سکه طلای دیجیتال بوده و نگهداری آن راحت‌تر از سکه و طلا به عنوان یک کالا است.

سیستم امنیتی بیت‌کوین از سیستم بانک مرکزی قوی‌تر است

این کارشناس ارزهای دیجیتال در پاسخ به سوالی پیرامون امنیت شبکه ارزهای دیجیتال در برابر حمله هکرها و امکان هک کردن این سیستم تصریح کرد: گاهی هکرها سایت خزانه‌داری آمریکا  و بانک مرکزی ایران را نیز هک می‌کنند اما اگر متخصصان سیستم ارزهای دیجیتال امنیت این شبکه را در بالاترین سطح طراحی و باگ‌های آن را رفع کرده باشند، امکان این رخداد به صفر می‌رسد.  سیستم امنیتی بیت‌کوین از سیستم بانک مرکزی به مراتب قوی‌تر است. شاید هکرها بتوانند به سیستم بانک مرکزی نفوذ کرده و اختلال ایجاد کنند یا دستبرد بزنند اما  بلاکچین احتمال هک شدن رمزارزها را منتفی می‌کند.

وی در خصوص روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بیان کرد: راه اول کسب درآمد  این است که می‌توان ارزهای دیجیتال را خرید و فروش یا اصطلاحا «ترید» کرد.  دومین روش استخراج یا اصطلاحا «ماینینگ» رمزارزها است که به وسیله دستگاه‌های ماینر انجام می‎‌گیرد.  سومین راه نگهداری یا سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است که ساده‌‎ترین روش سرمایه‌گذاری بوده و بدون هیچ ایده و فکر خلاقانه‌ای با حداقل ریسک انجام می‌شود.  روش چهارم نیز روش‌های پرداخت است.

شفائی با اشاره به مزیت‌های بلاکچین و رمزارزها گفت:  اقتصاد کشور ما بیمار شده، علاوه بر آن آفت بزرگ تحریم‌ها اثر مخرب‌تری بر درد بی‌درمان اقتصاد گذاشته، موجب فاصله زیاد بین ریال و دلار شده و در واقع ارزش پول ملی به شدت کاهش یافته است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال  ادامه داد: دولت در این شرایط خاص می‌تواند به صورت هوشمندانه با به کارگیری ارزهای دیجیتال و قانونی کردن آن در کشور اثر سرطانی تحریم‌ها را کمرنگ کرده و اصطلاحا آن‌ها را دور بزند.  همچنین دولت با تصویب قانون استفاده از رمزارزها می‌تواند در بازار، کسب و کارهای جدیدی ایجاد کرده و یا حتی به وسیله کاربردهای دیگر ارزهای دیجیتال از آن‌ها در بهبود و پیشرفت مشاغل گوناگون بهره ببرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 3، آبان‌ماه ۱۳۹۹ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا