آلت‌کوینمقاله ارز دیجیتال

ارز دیجیتال دیسنترالند چیست؟ بررسی ارز Decentraland

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

دیسنترالند Decentraland یک دنیای مجازی است که در آن افراد می‌توانند در بلاک چین اتریوم بازی بخرند، بفروشند و بسازند. توکن MANA توکن انحصاری ارز دیجیتال Decentraland  است.

توسعه‌دهندگان بازی سال‌ها صرف ساخت بازی‌های جهانی کرده‌اند که به مردم اجازه می‌دهد ساختمان‌ها و شهرها را بسازند. اما جدای از سرگرمی، برای تمام ساعاتی که صرف ساختن این خلاقیت‌های شگفت انگیز کرده‌اید، چه چیزی به دست می‌آورید؟ اگر بتوانید چیزی را که ایجاد کرده‌اید به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشید چه اتفاقی می‌افتد؟ این همان چیزی است که پلتفرم Decentraland وعده داده، یک بازی جهان سازی با بلاک چین.

ارز دیجیتال Decentraland چیست؟

Decentraland یک پلتفرم مجازی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. پلتفرم Decentraland به کاربران این امکان را می‌دهد که از چیزی که ایجاد کرده‌اند یا دارند پول بسازند و کسب درآمد کنند.

ارز دیجیتال غیرمتمرکز و دیجیتال خود را به عنوان یک دنیای مجازی معرفی می‌کند. در دنیای مجازی مشترک Decentraland، کاربران می‌توانند قطعه‌ای از زمین را خریداری کنند که به‌عنوان «پارسل» ثبت شده است و در دفتر کل بلاک چین ثبت شده است. خود زمین و همچنین املاک و مستغلات مجازی ساخته شده بر روی آن، یک دارایی دیجیتال غیر قابل تعویض یا توکن اختصاصی به نام LAND است که در یک قرارداد هوشمند اتریوم ذخیره شده است.

مالکان LAND محتوای منتشر شده در زمین خود را که در یک قرارداد هوشمند است کنترل می‌کنند. این محتوا می‌تواند هر چیزی باشد، از صحنه‌ها و تصاویر گرفته تا بازی‌ها و برنامه‌ها. کاربران می‌توانند مکان‌ها را به شیوه‌ای مشابه دنیای واقعی کاوش، سفر و بازدید کنند. این پلتفرم همچنین یک شبکه همتا به همتا برای تعامل با کاربر است.

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در بلاک‌چین

با Decentraland ما در حال ایجاد اکوسیستمی هستیم که بسیاری از راه حل‌های موجود در ارزهای دیجیتال را با سیستم‌های VR ترکیب می‌کند. نتیجه یک متاورس است، یک دنیای اجتماعی سه بعدی با یک شبکه اقتصادی بومی.

ارز دیجیتال Decentraland چیست؟

ارز دیجیتال Decentraland چگونه کار می ‌کند؟

توکن‌های LAND با استفاده از ارز دیجیتال MANA در Decentraland خریداری می‌شوند. در این پلتفرم، زمین مجازی تا زمانی که کاربران بخواهند آن را بفروشند، به صورت دائمی در دسترس است. با توجه به فرهنگ غیرمتمرکز بازی، هیچ نهاد مرکزی نمی‌تواند زمین را پس از فروخته شدن تصاحب کند. با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده یا بلاک چین، تمام داده‌ها به صورت غیرمتمرکز، همراه با قراردادهای هوشمند که حاوی محتوا یا پیوندهایی به فایل‌ها و وظایف کاربر هستند، ذخیره می‌شوند.

ممکن است برای شما جالب باشد: تعداد زیادی در Decentraland به هزاران دلار فروخته شده است. در مبادله دسامبر ۲۰۱۷، یک قطعه زمین به قیمت ۶۰۰۰۰ دلار فروخته شد!

توکن MANA چیست؟

توکن‌های MANA مانند LAND یک توکن کاربردی است و در دنیای ارزهای غیرمتمرکز و دیجیتال استفاده می‌شود. توکن‌ها برای پرداخت زمین، آواتارها، اقلام، مجموعه‌ها و سرگرمی‌هایی مانند شرط بندی استفاده می‌شوند. فرصت کسب MANA انگیزه‌ای برای توسعه دهندگان برای ایجاد و مدیریت محتوای خوب است. MANA یک توکن ERC-20 است که می‌توان آن را در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش کرد.

مقدار توکن‌های MANA ثابت است و زمانی که LAND با توکن‌های MANA در صرافی خریداری می‌شود، این توکن MANA سوزانده می‌شود.

تیم موسس ارز دیجیتال Decentraland کیست؟

Decentraland که توسط Esteban Ordano تأسیس شد، به عنوان Metaverse Holdings Ltd ثبت شده است و دفتر مرکزی آن در پکن، چین است. Ordano یک مهندس نرم افزار در BitPay بود و با ایجاد کتابخانه پیشرو Bitcore در بالای زیرساخت بیت کوین اعتبار دارد. او همچنین در Copay مشغول بود و تیمی را رهبری می‌کرد که اپلیکیشن Streamium را ایجاد کرد. اوردانو همراه با سایر اعضای تیم Decentraland، Voltaire را تأسیس کرد، فضایی برای علاقه مندان به بلاک چین در آرژانتین.

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در ارزدیجیتال

Decentraland چه ویژگی ‌هایی دارد؟

اجازه دهید برخی از ویژگی‌های Decentraland را مرور کنیم:

سیستم واقعیت مجازی ابتکاری آن به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم با هم تعامل داشته باشند. این سیستم اجازه می‌دهد تا پایگاه هواداران Decentraland گسترش یابد زیرا اقدامات مشابهی را می‌توان در زندگی واقعی انجام داد.

این متاورس دارای یک لیست سیاه و سفید از قراردادهای NFT یا Non-Fungible Token است. یعنی نوعی قرارداد که نمی‌توانیم محتوای آن را با قراردادی مشابه مبادله کنیم و مانند یک اثر هنری منحصر به فرد اما مجازی مبادله کنیم، این باعث افزایش امنیت آنها می‌شود.

دارندگان توکن مانا دنیای مجازی را کنترل می‌کنند زیرا می‌توانند در مورد تصمیمات رای دهند، تغییراتی را پیشنهاد کنند و در نهایت از تمرکززدایی که آنها را متمایز می‌کند استفاده خواهند کرد.

Decentraland یک سیستم لات مجازی دارد که به روشی مشابه بازار املاک و مستغلات عمل می‌کند. ورود به Decentraland رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد. هر کسی که کامپیوتر داشته باشد می‌تواند به سایت Decentraland رفته و وارد سایت شده و این متاورس را جستجو کند. این پلتفرم برای پلتفرم‌های وب، دسکتاپ و موبایل در دسترس است.

حاکمیت در ارز دیجیتال دیسنترالند چگونه است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، Decentraland توسط یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) اداره می‌شود. این بدان معنی است که افرادی که جهت توسعه پلتفرم را تعیین می‌کنند، خود جامعه Decentraland از طریق رای گیری و همه پرسی هستند.

برای شرکت درDecentraland DAO، کاربران باید توکن‌های MANA، LAND و Estate داشته باشند. این کار به منظور استفاده از آنها برای استفاده از حق رای خود انجام می‌شود. شایان ذکر است که Decentraland DAO با استفاده از فناوری آراگون ساخته شده است. این برنامه یک پلتفرم اتریوم است که برای ایجاد DAO به روشی بسیار آسان طراحی شده است.

برای رای دادن به تغییرات پروتکل پیشنهادی، باید توکن‌های Wrapped MANA  یا  wMANA،LAND و Estate را خریداری کرده باشید. هر wMANA یک واحد قدرت رای را در اختیار شما قرار می‌دهد، در حالی که هر لات LAND 2000 واحد قدرت رای و هر منطقه ۲۰۰۰ واحد قدرت رای برای هر لات در آن ارائه می‌دهد. برای شماره گیری باید MANA را به wMANA تبدیل کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که MANA خود را به قرارداد هوشمند DAO Decentreland منتقل کنید. بنابراین، بسته به شرکت شما در wMANA، سطح مشخصی از آرا را دریافت خواهید کرد. اما باید از یک مورد آگاه باشید، زمانی که MANA خود را تبدیل کردید، دیگر نمی‌توانید آن را خرج یا انتقال دهید و باید دوباره آن را تبدیل کنید تا آن را پس بگیرید اما در نتیجه حق رای دریافتی خود را از دست خواهید داد.

از طرفی می‌توانید با توکن‌های LAND و Estate با ثبت آنها در DAO رای دهید. با این حال، بر خلاف wMANA، اینها قفل نیستند و می‌توانند به طور معمول پس از ثبت استفاده شوند.

طراحی غیرمتمرکز ارز دیجیتال دیسنترالند

علاوه بر DAO، Decentraland دارای یک هیئت مشاوره امنیتی (SAB) است که بر امنیت قراردادهای هوشمند پلتفرم نظارت می‌کند، پیشنهادات حاکمیتی را بررسی خواهد کرد و به گزارش‌های اشکال پاسخ می‌دهد. SAB متشکل از پنج عضو است که توسط جامعه Dycentral انتخاب می‌شوند. هیئت مدیره این اختیار را دارد که هرگونه پیشنهاد حکومتی را که می‌تواند بر دسنترالند تأثیر منفی بگذارد به تأخیر بیندازد یا رد کند.

Decentraland با طراحی غیرمتمرکز خود راه را برای نوع جدیدی از دنیای مجازی هموار کرد. برای اولین بار، می‌توانید ارزشی را که در آن زندگی می‌کنید، در دنیای مجازی که در آن زندگی می‌کنید داشته باشید، و این ارزش می‌تواند مستقیماً به دنیای فیزیکی ترجمه شود. چه در حال کاوش در قرون وسطا باشید، چه در حال کاوش در اتومبیل‌های مسابقه‌ای، یا صرفاً در حال کاوش در یک کتابخانه پیکسلی، Decentraland تلاشی برای ساختن جهانی در امتداد خطوط تمرکززدایی است و بسیار بیشتر از یک بازی ویدیویی عمل می‌کند.

بازار و نقدینگی ارز دیجیتال دیسنترالند چقدر است؟

حال بیایید نگاهی جامع به بازار و سرمایه Decentraland داشته باشیم و ببینیم پشت موفقیت Decentraland از منظر بازار اقتصادی چیست. قیمت توکن Mana در آگوست ۲۰۲۲ حدود ۱ دلار بود. توکن Mana در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۰.۰۲ دلار در ICO این شرکت فروخته شد. مجموع سرمایه این توکن حدود ۲ میلیارد دلار است و از نظر سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال رتبه ۳۶ و در بازی‌های بلاک چین رتبه اول و در متاورس رتبه اول را دارد.

روزانه حدود ۲۸ میلیون دلار توکن مانا در صرافی‌های مختلف خرید و فروش می‌شود که رقم بالایی است. توکن مانا حداکثر محدودیت توکن ندارد و تا زمانی که بازیکنان بازی می‌کنند، توکن‌های مانا تولید می‌شوند. در حال حاضر حدود ۲ میلیارد توکن مانا تولید شده است و ۱.۸۵ میلیارد مانا در گردش است.

این پروژه که از سال ۲۰۱۷ آغاز شده، در پایان سال ۲۰۱۷، ۹۰۵ درصد، در سال ۲۰۱۸، ۵۵ درصد و در سال ۲۰۱۹ زیان ۳۵ درصدی داشته است. در پایان سال ۲۰۲۰، این پروژه ۱۴۸ درصد رشد داشت. بالاترین قیمت توکن ۵.۸۴ دلار بود که مدتی پس از سخنرانی زاکربرگ و ترند متاورس رخ داد. این روزها حجم سرمایه توکن مانا ۰.۳۶ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال بود. این مقدار اکنون ۰.۱۸ درصد است.

با توجه به حجم عظیم سرمایه مانا، امکان رشد صعودی مانند سال ۲۰۲۱ برای مانا بسیار کم است، اما اگر کل بازار ارزهای دیجیتال شروع به افزایش قیمت کند، می‌توان به بالاترین قیمت رسید و از آن عبور کرد.

تاریخچه ارز دیجیتال  Decentraland چیست؟

تاریخچه ارز دیجیتال  Decentralandبه شرح زیر است:

  • Decentraland در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد.
  • در آگوست ۲۰۱۷، ۲۰ میلیون دلار در عرضه اولیه سکه (ICO) جمع آوری کرد.
  • اولین حراج “LAND” در دسامبر ۲۰۱۷ برگزار شد.
  • در مارس ۲۰۱۸ بازار املاک و مستغلات Decentralandافتتاح شد.

بررسی آینده ارز دیجیتال  Decentraland

ارز دیجیتال دسنترالند هنوز در حال توسعه است. این ارز دیجیتال از چندین مرحله عبور کرده است و مراحل بیشتری در نقشه راه آن قرار دارد. در این مراحل توسعه ویژگی‌های جدیدی در هر یک از این مراحل اضافه می‌شود، از جمله توانایی ایجاد برنامه‌ها، برنامه‌های چت و موارد دیگر.

هدف نهایی این است که Decentraland اقتصاد خود را داشته باشد. مکانی که در آن افراد می‌توانند زمین را به یکدیگر اجاره کنند، بیلبوردهایی را برای محصولات و خدمات نصب کنند و پاتوق‌های درون بازی ایجاد کنند که کاربران بتوانند در آن زمان بگذرانند.

شعار بزرگ Decentraland این است که بلاک چین می‌تواند به اندازه یک بازی معمولی سرگرم کننده و جذاب باشد.

ارز دیجیتال و پلتفرم دیسنترالند چه کاربردی دارد؟

برای برخی ممکن است این سوال پیش بیاید که Decentralandچیست و اصلاً چرا باید با آن بازی کرد. Decentraland نه تنها یک پلتفرم برای بازی است، ویژگی‌های بیشتری نیز دارد و حتی می‌توانید با آن درآمد کسب کنید. در زیر مروری بر این گزینه‌ها به شما ارائه می‌دهیم.

برنامه‌های کاربردی

زبان برنامه نویسی غیرمتمرکز امکان توسعه برنامه‌های کاربردی، بازی‌ها و صحنه‌های سه بعدی پویا را فراهم می‌کند. این زبان برنامه نویسی برای مدیریت طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها از جمله ایجاد اشیا، بارگذاری بافت‌ها، برخورد با قوانین فیزیک، کدگذاری تعاملات کاربر، صداها، پرداخت‌ها و تماس‌های خارجی و غیره طراحی خواهد شد.

مدیریت محتوا

کاربران در Decentralandدر محله‌های مورد علاقه جمع می‌شوند. نزدیکی به هاب‌های پرترافیک کاربران را به سمت محتوای صاحبان سوق می‌دهد.

تبلیغات

برندها می‌توانند محصولات، خدمات و رویدادهای خود را با استفاده از تابلوهای تبلیغاتی در نزدیکی یا در اماکن پرتردد تبلیغ کنند. برخی از محله‌ها می‌توانند به نسخه مجازی میدان تایمز در شهر نیویورک تبدیل شوند. علاوه بر این، برندها می‌توانند محصولات را در جایگاه خود قرار دهند و تجربیات مشترکی را برای ارتباط با مخاطبان خود ایجاد کنند.

مجموعه‌ های دیجیتال

Decentraland به کاربران این امکان را می‌دهد که طیف گسترده‌ای از NFT‌ها را ایجاد کنند، عمدتاً در قالب پوشیدنی‌ها و زمین. این مجموعه‌ها قابل خرید و فروش هستند و ممکن است بر کیفیت کاربران Decentraland تأثیر بگذارند.

شبکه اجتماعی

گروه‌هایی که در حال حاضر در انجمن‌های آنلاین، چت‌های گروهی یا حتی سایر بازی‌های متمرکز چند نفره گرد هم می‌آیند، می‌توانند جوامع خود را به Decentraland منتقل کنند. جوامع آفلاین نیز می‌توانند فضایی برای گردهمایی در دیسنترالند پیدا کنند. کاربردهای دیگری مانند آموزش، درمان، طراحی سه بعدی و گردشگری مجازی و … نیز قابل اجراست.

سخن پایانی

ارز دیجیتال Decentraland در واقع توکن بومی یک پلت فرم بازی است که در آن کاربران می‌توانند سرزمین‌ها و جهان‌های خود را ایجاد کنند و با استفاده از توکن‌های MANA آن زمین‌ها را در شبکه Decentraland بفروشند. بازی‌های World building در گذشته طرفداران زیادی داشتند، اما اکنون تیم Decentraland این بازی‌ها را به پلتفرم بلاک چین آورده است. با وجود اینکه علاقه مندان به بازی در دنیا زیاد هستند، باید دید این پلتفرم تا چه زمانی می‌تواند برای کاربرانش جذاب باشد.

منبع: پلازا

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا