خانه / توکن‌های غیر مثلی (NFT) / استیکینگ NFT چیست و چگونه از آن کسب سود کنیم؟
استیکینگ NFT چیست و چگونه از آن کسب سود کنیم؟

استیکینگ NFT چیست و چگونه از آن کسب سود کنیم؟

شهریار قلی پور

می‌خواهیم به بررسی استیکینگ NFT ، نحوه کار آن، فاکتورهایی که باید در هنگام استیکینگ NFT در نظر بگیریم، مزایا و معایب استیکینگ NFT، نوع پاداش‌هایی که از این راه قابل کسب است و بهترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ NFT بپردازیم.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) از سال ۲۰۲۱ با مجموعه‌های برجسته‌ای چون Bored Ape Yacht Club (BAYC)، Azuki و DeGods توجه کاربران را به خود جلب کردند. NFT ها معمولاً به عنوان شکل دیجیتالی آثار هنری و کلکسیونی شناخته می‌شوند که ارزش آنها می‌تواند به طور بالقوه در طول زمان افزایش یابد. با این حال، با پیشرفت چشم‌انداز NFT، هنرمندان، توسعه‌دهندگان و کلکسیونرها در حال بررسی کاربردهای جدید NFT‌ها بوده‌اند که یکی از آن‌ها استیکینگ NFT است.

NFT یا توکن غیرمثلی چیست؟

NFT ها قراردادهای هوشمندی هستند که معمولاً بر پایه شبکه اتریوم اجرا شده و از استاندارد توکن ERC-721 استفاده می‌کنند، به این معنی که هر NFT منحصر به فرد است. این توکن‌های رمزنگاری‌شده روی بلاک چین ثبت می‌شوند و می‌توانند برای اثبات مالکیت و اصالت تقریباً هر چیز فیزیکی یا دیجیتالی، از جمله آثار هنری، آواتارها، فایل‌های ویدیویی، گیف‌ها، کارت‌های کلکسیونی، آیتم‌های داخل بازی ویدیویی و… استفاده شوند.

اخیرا بسیاری از افراد به پتانسیل NFT ها در متحول کردن صنعت کلکسیون آثار هنری اشاره می‌کنند. برای مثال، بیپل (Beeple) هنرمند دیجیتال در مارس ۲۰۲۱ پس از فروش اثر هنری NFT خود “Everydays: the First 5000 Days” به قیمت ۶۹ میلیون دلار در بازار کریستیز، تاریخ ساز شد. این یکی از اولین نقاط عطف برای سرعت بخشیدن به رشد نجومی NFT بود.

NFT ها همچنین نقش مهمی در بازی‌های P2E مبتنی بر بلاک چین و پروژه‌های گیم‌فای (GameFi) ایفا کرده‌اند. بازی‌های P2E (بازی کن جایزه ببر) از NFT استفاده می‌کنند تا به بازیکنان مالکیت قابل آیتم‌های مجازی که در بازی‌ها جمع‌آوری می‌کنند، را بدهند.

منحصربه‌فرد بودن NFT‌ها آن‌ها را به گزینه‌ای ایدئال برای سرمایه‌گذاری و هولد تبدیل می‌کند، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا چنین سرمایه‌گذاری بلندمدتی به نتیجه برسد. البته خرید و نگه‌داری NFT ها بدون اشکال نیست. فرآیند ضرب (Mint)، خریدوفروش NFT ها می‌تواند فنی باشد و گاهی اوقات به کارمزد تراکنش‌های بالایی به خصوص در اتریوم نیاز داشته باشد. همچنین این عدم اطمینان وجود دارد که آیا NFT واقعاً در طول زمان افزایش پیدا می‌کنند یا خیر.

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در توکن‌هی غیرمثلی(NFT)

استیکینگ NFT چیست؟

استیکینگ NFT فرصت‌های جدیدی را برای کلکسیونرها برای کسب درآمد از مجموعه‌های NFT خود باز می‌کند و به روشی جدید برای دارندگان NFT برای کسب درآمد منفعلانه تبدیل شده است. با قفل کردن NFT های خود در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، مالکان می‌توانند درآمد غیرفعالی را از طریق سود سپرده کسب کنند و در عین حال مالکیت NFT های قفل شده خود را حفظ کنند.

استیکینگ NFT شبیه مفهوم کشت سود (Yield Farming) در دیفای (DeFi) است، که در آن کاربرانی می‌توانند رمزارزهای خود را برای دریافت پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی قرض دهند یا سپرده‌گذاری کنند. این همچنین شبیه به کسب سود از یک حساب بانکی است، اما بدون واسطه‌ای که تراکنش‌ها را تسهیل کند و کارمزد دریافت کند.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ یا سپرده‌گذاری شامل «قفل کردن» توکن‌ها در یک کیف پول دیجیتال برای پشتیبانی از عملیات و امنیت شبکه بلاکچین در ازای کسب پاداش است. پلتفرم‌هایی که از استیکینگ پشتیبانی می‌کنند معمولاً از مکانیزم اثبات استیکینگ (PoS) برای این منظور استفاده می‌کنند.

بلاک‌چین‌ها به شبکه‌ای جهانی از اعتبارسنج‌های تراکنش متکی هستند تا شبکه‌های خود را با تایید اعتبار تراکنش‌ها قبل از اضافه شدن به بلوک‌های جدید در زنجیره‌هایشان ایمن کنند. این اعتبارسنج‌ها به‌خاطر اختصاص منابع خود به شبکه،‌ توکن بومی بلاکچین را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

در بلاک چین‌های انرژی بر که از مکانیزم اثبات کار (PoW) مانند بیت‌کوین استفاده می‌کنند، اعتبارسنج‌ها باید قدرت محاسباتی خود را به شبکه اختصاص دهند که به برق زیاد و سخت‌افزارهای گران قیمت نیاز دارد.

PoS رویکرد رقابتی مدل PoW را با نیاز به منابع محاسباتی بسیار کمتری برای تأیید تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه بهبود می‌بخشد. کاربرانی که می‌خواهند اعتبارسنج شوند، به سادگی باید رمزارز بومی یک بلاک چین را سپرده‌گذاری یا استیک کنند. از این رو، به بیان ساده، امنیت شبکه بلاک چین زمانی افزایش می‌یابد که افراد بیشتری ارز دیجیتال خود را استیک کنند.

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

نحوه کار استیکینگ NFT

اگر با سپرد‌ه‌گذاری پول در حساب پس انداز بانکی آشنا باشید، می‌توانید به راحتی استیکینگ NFT را درک کنید. در حالی که تفاوت‌هایی وجود دارد، اصل کار یکسان است: شما می‌توانید برای مدت زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنید، از وجوه خود سود کسب کنید. با سپرده‌گذاری NFT های خود، اساساً آنها را در یک قرارداد هوشمند قفل می‌کنید و از آنها به عنوان وثیقه برای کسب پاداش در طول یک دوره معین استفاده می‌کنید.

پاداش‌ها نیز اغلب بر اساس درصد سود سالانه (APY) و تعداد NFT‌های استیک شده محاسبه می‌شوند.

با این حال، باید توجه داشته باشید که نمی‌توان هر NFT را استیک کرد. همیشه قوانین یک پلتفرم را قبل از استیک کردن NFT های خود بررسی کنید، زیرا ممکن است الزامات منحصربه‌فردی داشته باشد.

درآمد استیکینگ NFT

نوع پاداشی که دارندگان NFT می‌توانند برای استیک کردن NFT خود دریافت کنند به پلتفرم مورداستفاده و نوع NFT بستگی دارد. اکثر پلتفرم‌هایی که به کاربران اجازه می‌دهند NFT ها را سپرده‌گذاری کنند، پاداش‌های روزانه یا هفتگی را ارائه می‌دهند. جوایز نیز معمولاً در قالب توکن بومی پلتفرم صادر می‌شود، که اغلب در صرافی‌ها لیست شده و می‌تواند با سایر ارزهای دیجیتال معامله شود.

برخی از پلتفرم‌های استیکینگ داری یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) هستند که در آن دارندگان NFT می‌توانند دارایی‌های خود را در استخر دائو (DAO) قفل کنند تا در مدیریت پلتفرم شرکت کنند و در مورد پیشنهادات آینده رأی دهند. دارندگان NFT پس‌ازآن می‌توانند نقش فعالی در جامعه ایفا کنند و در مورد چگونگی پیشرفت پروژه نظر داشته باشند.

پاداش NFT چگونه محاسبه می‌شود؟

مشابه رمزارزها، اکثر پروژه‌های استیکینگ NFT مزایایی را از نظر درصد سود سالیانه (APY) ارائه می‌دهند.

نرخ سود در بسیاری از پروژه‌های NFT با مدت زمانی که NFT شما در آن قفل می‌شود افزایش می‌یابد. در نتیجه، صاحبان NFT تشویق می‌شوند تا دارایی‌های خود را تا زمانی که امکان پذیر است در پروتکل نگه دارند.

فاکتورهایی که باید هنگام استیکینگ NFT در نظر بگیرید

در ادامه فاکتورهایی که دارندگان NFT باید قبل از استیک کردن NFT های خود در نظر بگیرند، آورده شده است:

آیا NFT واجد شرایط استیکینگ است؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، همه NFT ها را نمی‌توان استیک کرد. بنابراین، قبل از خرید NFT، بررسی کنید که آیا می‌توانید از آن برای کسب درآمد غیرفعال استفاده کنید یا خیر.

این را می‌توان از طریق مستندات پروژه یا با درخواست از طریق کانال رسمی دیسکورد پروژه NFT بررسی کرد.

دوره قفل شدن (Lock-up Period)

اکثر پروتکل‌های استیکینگ NFT یک دوره Lock-up دارند که می‌تواند روزانه یا سالانه باشد. در این دوره، زمانی که NFT قفل می‌شود، این احتمال وجود دارد که نتوانید به NFT دسترسی پیدا کنید. از این رو، باید دوره‌ای را انتخاب کنید که در طی آن با عدم دسترسی به NFT راحت باشید. با این حال، به خاطر داشته باشید که مالکیت NFT همچنان متعلق به شماست.

APY

پلتفرم‌های استیکینگ معمولاً بازده مورد انتظار سالانه را برای استیکینگ NFT نشان می‌دهند. برخی از آنها ممکن است سود بسیار ناچیزی را برای استیکینگ ارائه دهند، بنابراین محتاط باشید و تحقیقات خود را انجام دهید (DYOR) تا ببینید که آیا پلتفرم و سرویس آن ایمن و پایدار هست یا خیر.

حق مشارکت در راهبری پروژه

برخی از پلتفرم‌های استیکینگ NFT توکن‌های حاکمیتی خود را برای دارندگان خود صادر می‌کنند. این توکن‌ها ممکن است شامل حقوق حاکمیتی برای DAO پلتفرم باشد.

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال

NFT ها با رمزارز قابل خرید هستند که بر اساس شبکه‌ای که در آن راه‌اندازی شده‌اند، متفاوت خواهند بود. پروژه‌های اتریوم بر حسب ETH و پروژه‌های سولانا بر حسب SOL.

از این رو، کاربران باید مراقب نوسانات قیمت یک ارز دیجیتال باشند. اگر پیش‌بینی می‌کنید که قیمت اتریوم به زودی به شدت کاهش می‌یابد، بهتر است قبل از خرید NFT با اتریوم منتظر بمانید. این به این دلیل است که اگر NFT را با قیمت بالای ETH خریداری کنید، زمانی که قیمت اتریوم پایین بیاید ضرر خواهید کرد. اگر این اختلاف قیمت شدید باشد، ممکن است جوایز حاصل از استیکینگ NFT برای جبران ضرر شما کافی نباشد.

نوسانات قیمت NFT

قیمت NFT می‌تواند به شدت در نوسان باشد. از آنجایی که دارندگان معمولاً باید NFT های خود را برای مدتی قفل کنند، باید مراقب هرگونه تغییر احتمالی قیمت NFT باشند. اگر آنها انتظار دارند که افزایش قیمت زیادی رخ دهد، باید به جای استیکینگ، فروش NFT را برای کسب سود در نظر بگیرند.

برعکس، با استیکینگ NFT، دارایی قفل می‌شود و دارنده ممکن است فرصت خود را برای سود بردن از NFT خود از دست بدهد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که افزایش قیمت NFT بسیار بیشتر از پاداش استیکینگ باشد.

درصد NFT های استیک شده

اگر به دلیل ترس از راگ پول و سایر سوء استفاده‌ها در استیک کردن NFT تردید دارید، می‌توانید از طریق وب‌سایت پروژه بررسی کنید تا ببینید چند درصد از NFT مورد نظر استیک شده است.

درصد بالاتر یک نشانه سالم است، که نشان می‌دهد سایر دارندگان NFT نیز به قفل کردن توکن‌های های خود برای مدت طولانی اقدام کرده‌اند.

از این رو، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که سایر کاربران NFT های خود را به صورت انبوه بفروشند و قیمت را پایین بیاورند.

مزایای استیکینگ NFT

در ادامه به مزایای استیکینگ NFT میپردازیم:

درآمد منفعلانه

اگر از یک NFT برخوردار هستید که واجد شرایط استیکینگ است، و قصد ندارید به این زودی NFT را بفروشید، استیکینگ می‌تواند فرصتی عالی برای به جریان انداختن پول شما و کسب پاداش باشد. هنگامی که دوره استیکینگ به پایان رسید و تمام پاداش‌های خود را جمع آوری کردید، می‌توانید انتخاب کنید که یک بار دیگر به استیکینگ ادامه دهید یا NFT را بفروشید.

درگیر شدن با پروژه ها و جوامع

پلتفرم‌های استیکینگ NFT معمولاً به دارندگان توکن‌های حاکمیتی خود را پاداش می‌دهد. دارندگان توکن می‌توانند در مورد مسیر آینده پلتفرم رأی دهند. ضمن اینکه وزن رأی شما معمولاً به میزان توکن‌های حاکمیتی که در اختیار دارید بستگی دارد.

لیست سفید

برخی از پروژه ها لانچ‌های متعددی دارند و هر بار NFT های مختلفی در بازار توزیع می‌شوند. آنها تمایل دارند به هولدرهای قدیمی موجود در لیست سفید خود پاداش دهند. با ورود به لیست سفید پلتفرم، افراد می‌توانند به مزایای مختلفی دسترسی داشته باشند، از جمله تاریخ و زمان ضرب زودتر و قیمت کمتر ضرب توکن.

معایب NFT استیکینگ

در ادامه به معایب استیکینگ NFT می‌پردازیم:

کلاه‌برداری‌های بالقوه و راگ پول

راگ پول زمانی اتفاق می‌افتد که تیم پروژه تصمیم می‌گیرد با سرمایه کاربران فرار کند. بنابراین، اگر کاربران NFT های خود را روی پلتفرم چنین پروژه‌ای استیک کنند، در معرض خطر از دست دادن سود خود قرار می‌گیرند.

برای به حداقل رساندن خطر راگ پول، همیشه قبل از استیکینگ در هر پلت فرمی، دقت لازم را انجام دهید. توصیه می‌شود در پلتفرم‌های معتبری که در حال حاضر تعداد زیادی NFT در اختیار دارند، استیک کنید.

نوسانات قیمت NFT

اگر کاربر دوره قفل (Lock-up) طولانی‌تری را انتخاب کرده باشد، وقتی قیمت NFT او افزایش می‌یابد، نمی‌تواند سود ببرد. و اگر قیمت NFT آنها کاهش یابد، آنها نمی‌توانند ضرر خود را کاهش دهند.

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال

در طول دوره‌های نوسان قیمت ارزهای دیجیتال، دارندگان NFT نمی‌توانند سود یا زیان خود را کاهش دهند، چراکه NFT‌ در شبکه قفل شده است و امکان آزادسازی آن را ندارند.

دوره‌های قفل طولانی

برخی از پلتفرم‌ها دوره‌های قفل طولانی را ارائه می‌دهند. اگر دارنده NFT نیاز فوری به وجوه داشته باشد، در آن بازه زمانی نمی‌تواند به دارایی خود دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، اگر دارنده بخواهد NFT خود را زودتر آزاد کند، ممکن است در معرض خطر از دست دادن تمام پاداش‌های استیکینگ خود باشد.

بهترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ NFT

پلتفرم‌های متعددی شروع به ارائه سرویس استیکینگ NFT کرده‌اند. فرآیند شروع ساده است، زیرا دارندگان فقط باید یک کیف پول سازگار داشته باشند. در زیر برخی از بهترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ NFT معرفی شده است.

NFTX

NFTX

NFTX پلتفرمی برای کاربرانی است که می‌خواهند NFT را بخرند، بفروشند و استیک کنند. کاربران NFT های خود را در یک صندوق NFTX می‌گذارند و یک توکن ERC-20 می‌سازند که با نسبت ۱:۱ قابل تعویض است. این توکن‌ها که vTokens نامیده می‌شوند، می‌توانند برای کسب سود استیک شوند یا برای خرید NFT‌های خاص از یک خزانه استفاده شوند.

دارندگان می‌توانند vToken های خود را در بازارسازهای خودکار (AMM) تجمیع کنند تا یک بازار نقدی برای سایر معامله گران ایجاد کنند. سپس کاربر می‌تواند به عنوان یک تامین کننده نقدینگی (LP) کارمزد معاملاتی را دریافت کند.

ایپ کوین (Ape Coin)

دارندگان Bored Ape Yacht Club (BAYC)، Mutant Ape Yacht Club (MAYC) یا Bored Ape Kennel Club (BAKC) می‌توانند هر یک از این NFT ها را برای کسب توکن‌های APE در ApeStake.io استیک کنند.

استخرهای استیکینگ مختلف و انحصاری در اختیار این دارندگان NFT قرار می‌گیرد که هر یک دارای پاداش ها و شرایط متفاوتی هستند.

توجه داشته باشید که مالکان BAKC باید BAKC خود را با BAYC یا MAYC جفت کنند تا بتوانند جوایز را دریافت کنند. توکن‌های APE را نیز می‌توان برای کسب APE بیشتر استیک کرد.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی کمپین Land Staking خود را در جولای ۲۰۲۲ راه‌اندازی کرد. پنج نوع NFT land وجود دارد: Savannah، Forest، Arctic، Mystic و Genesis. بازیکنان می‌توانند از طریق استیکینگ توکن‌های land، توکن‌های AXS را به دست آورند.

سندباکس

بازیکنان در متاورس سندباکس ((The Sandbox می‌توانند NFT های زمین خود را به اشتراک بگذارند تا توکن‌های SAND پاداش دریافت کنند. تیم Sandbox 10 میلیون دلار SAND را برای توزیع بین سهامداران کنار گذاشته است.

اسپلینترلندز

اسپلینترلندز (Splinterlands) یک بازی کارتی مبتنی بر بلاک چین شبیه به Hearthstone است. بازیکنان می‌توانند کارت‌های خود را که توانایی‌های مختلفی دارند بسازند و از آنها در مسابقات استفاده کنند.

این بازی دارای توکن بومی خود، SPS (مخفف Splintershards) است که به عنوان یک دائو در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) راه‌اندازی شده است. کاربران می‌توانند توکن‌های SPS خود را روی بازیکنان شرکت‌کننده در نبردها، استخرهای نقدینگی و استخر DAO برای رأی‌دهی حاکمیتی شرط بندی کنند.

آیا استیکینگ NFT سرمایه‌گذاری خوبی است؟

مفهوم استیکینگ NFT هنوز در مراحل اولیه است. قابل درک است که نقدینگی یک مسئله بزرگ برای NFT ها است – تا حدی به این دلیل که اکوسیستم هنوز توسعه نیافته است، و همچنین به این دلیل که اکثر NFT ها با هدف هولد به عنوان سرمایه‌گذاری بلندمدت خریداری می‌شوند. با این وجود، هیاهو در مورد NFT ها علاقه سرمایه‌گذارانی را که برای اولین بار وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند و می‌خواهند در پلتفرم‌های NFT کاوش کنند و سود کسب کنند، برانگیخته است.

استیکینگ NFT ممکن است هنوز به اندازه استیکینگ ارزهای دیجیتال محبوب نباشد، اما پتانسیل زیادی برای رشد در آینده نزدیک دارد.

استیکینگ NFT در حال حاضر با پروژه‌های برجسته‌ای مانند BAYC که راه را برای نوآوری‌های بیشتر هموار می‌کند، امیدوارکننده‌ به نظر می‌رسد. در این مرحله، به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین مزیت استیکینگ NFT این است که دارندگان نیازی به انتقال مالکیت یا فروش مجموعه NFT خود ندارند. تنها کاری که آنها واقعاً باید انجام دهند این است که NFT های خود را در یک استخر قفل کنند و پاداش کسب کنند.

جمع‌بندی

استیکینگ NFT یک راه عالی برای کسب درآمد غیرفعال از کلسیون‌های NFT شما است. در حالی که این مفهوم تازه در حال شکل‌گیری است، پیشرفت‌های مداوم در این فضا احتمالا افراد بیشتری را به مشارکت تشویق می‌کند. اگر مایل به خرید NFT و استیک کردن آن هستید، لیست بهترین بازارهای NFT ما را بررسی کنید.

منبع: فکت‌کوینز

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

حتما ببینید

لیست پرفروش‌ترین NFT های ایرانی

لیست پرفروش‌ترین NFT های ایرانی

NFT های ایرانی به توکن‌های گفته می‌شود که توسط توسعه‌دهندگان ایرانی تولید می‌شوند.. تا کنون تنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *