اینترنت و شبکه اطلاعات

اعمال الگوریتم های بهره مند از هوش مصنوعی در شبکه LTE

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

خروجی فاز چهارم پروژه الگوریتم های بهره مند از هوش مصنوعی یک پلتفرم نرم افزاری است که می تواند برای تست و توسعه انواع الگوریتم های هوشمند، خصوصا در بخش دسترسی رادیویی که در شبکه برای کنترل و مدیریت استفاده می شوند مورد بهره برداری قرار گیرد.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از ایسنا،  در این پروژه که در پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات  در دست تحقیق و بررسی است، از فناوریهای مرتبط با شبکه ۵G و فناوری هایی که حتی برای نسل­های آتی مطرح هستند، همچون یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، استفاده شده است و می تواند در آینده برای توسعه و تست الگوریتم ها و خدمات بر روی بستر شبکه ارتباطی سیار و همچنین توسعه کاربردهایی نظیر IoT مورد استفاده قرار گیرد. در فاز چهارم پروژه الگوریتم های بهره مند از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در پلتفرم شبکه پیاده سازی می شوند و نتایج نهایی بررسی خواهند شد.

محمد اکبری  – عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری ارتباطات – درباره پیاده­ سازی سامانه نرم افزاری SON بر روی شبکه LTE گفت: این پروژه در ۴ فاز تعریف شده است که سه فاز آن را با موفقیت پشت سر  گذاشته ایم و اکنون در حال انجام فاز ۴ هستیم.

وی اهداف فازهای قبلی پروژه را راه اندازی شبکه به صورت نرم افزاری بر روی یک سخت افزار عمومی، پیاده سازی همه اجزاء شبکه بر روی پلتفرم و نهایتا، فراهم سازی بستری که بتوان الگوریتم­ های مطرح در حوزه مخابرات سیار و بخش دسترسی رادیویی که بهره­ مند از هوش مصنوعی هستند را پیاده­ سازی نمود، عنوان کرد.

بر اساس اطلاعات پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اکبری به امکان توسعه خدمات این پروژه در بستر فناوری نسل پنجم (۵G) اشاره کرد و گفت: خروجی این پروژه یک پلتفرم نرم افزاری است که می تواند برای تست و توسعه انواع الگوریتم های هوشمند، خصوصا در بخش دسترسی رادیویی، که در شبکه برای کنترل و مدیریت استفاده می شوند مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در ادامه توسعه این پلتفرم می توان سرویسهایی را که عمدتا در نسل پنجم شبکه ارتباطی سیار مورد نظر است بر روی این شبکه ایجاد کرده و صحت عملکردشان را بررسی کرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا