توکن‌های غیر مثلی (NFT)کاربرد بلاک‌چینمتاورسمقاله

املاک و مستغلات دیجیتالی

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

امروزه ترکیب فناوری بلاک‌چین و متاورس باعث ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی مانند زمین و املاک دیجیتالی شده است.

اکثر سرمایه‌گذاران بازار با هدف کسب سود در کوتاه مدت ارز‌های دیجیتال را خریداری می‌کنند و به این بازار پرنوسان وارد می‌شوند. با این حال در این بین برخی سرمایه‌گذاران دید بلندمدت دارند و در دارایی‌های دیجیتالی سرمایه‌گذاری می‌کنند که ممکن است در آینده بسیار ارزشمند شوند. هم‌اکنون در بازار ارز‌های دیجیتال هزاران توکن متنوع عرضه شده است که هرکدام فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری منحصر به فرد خود را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده‌اند.

اما افراد علاقه‌مند به این بازار دیجیتالی نوین محدود به خرید و فروش این توکن‌ها برای کسب سود نیستند و امروزه با افزایش علاقه به این دارایی‌ها و همچنین پیشرفت فناوری بلاک‌چین، فرصت‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است. یکی از بخش‌هایی که طی سال‌های گذشته با افزایش محبوبیت ارز‌های دیجیتال مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته، متاورس است. دنیا‌های مجازی که کاربران در آنها می‌توانند آواتار شخصی خود را بسازند و سپس به انجام فعالیت‌های مختلفی از جمله بازی و سرگرمی و حتی کار و کسب درآمد مشغول شوند.

درحالی‌که متاورس‌ موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها پیش برنامه‌های متنوعی با ماهیت متاورس عرضه شده‌اند، اما امروزه ترکیب فناوری بلاک‌چین و متاورس باعث ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی مانند زمین و املاک دیجیتالی شده است. فعالیت و سرمایه‌گذاری در اکثر متاورس‌های بلاک‌چینی در زمین‌های دیجیتالی انجام می‌شود که به‌صورت توکن‌های غیرمثلی عرضه شده‌اند و افراد با دریافت مالکیت آنها، می‌توانند ساختمان‌ها و املاک مورد نظر خود را در آنها بسازند و با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند. درحالی‌که اخیرا برخی سرمایه‌گذاران به خرید و سرمایه‌گذاری این زمین‌های مجازی علاقه نشان داده‌اند؛ اما نکات مهمی پیرامون این روش سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد که مهم است سرمایه‌گذاران قبل از ورود به دنیا‌های مجازی و خرید و فروش این زمین‌ها آنها را بدانند.

زمین و املاک دیجیتالی

زمین‌های مجازی، بخشی از دنیا‌های مجازی هستند که کاربران از آنها برای ساخت هرچیزی می‌توانند استفاده کنند. معمولا در دنیا‌های مجازی متاورسی به کاربران آزادی عمل زیادی داده می‌شود و خریداران این زمین‌های مجازی، صاحب بخشی از این دنیای مجازی می‌شوند که می‌توانند در آن هرچیزی را که می‌خواهند بسازند. گالری هنری، دفتر کاری، فروشگاه آنلاین یا حتی عمارت تفریحی از جمله مواردی است که در این زمین‌های مجازی ساخته می‌شود. زمین‌های مجازی در بازار ارز‌های دیجیتال به صورت توکن‌های غیرمثلی به فروش می‌رسند. این توکن‌ها برای ثبت و انتقال مالکیت در بلاک‌چین به‌کار ‌می‌روند و همانند یک سند مالکیت برای یک ملک یا زمین مجازی عمل می‌کنند. این توکن‌ها در زنجیره‌های بلاک‌چین جابه‌جا می‌شوند و بنابراین دارندگان آنها می‌توانند به راحتی در هر زمان مالکیت زمین را به فرد دیگری به روشی ایمن و دیجیتال منتقل کنند.

هر زمین متاورسی مالک خود را دارد و مالک آن می‌تواند هر آنچه را که نیاز داشته باشد، در این زمین بسازد. زمین‌های مجازی معمولا تعداد محدودی دارند و براساس عوامل مختلفی مانند موقعیت در متاورس، محیط و جاذبه‌های اطراف، همسایگان و ساختمان‌های نزدیک مشهور و دیگر موارد قیمت‌گذاری می‌شوند. بنابراین دارندگان زمین‌های مجازی در متاورس‌های محبوب این فرصت را دارند تا با خریداری زمین در زمان مناسب، در آینده که متاورس کاربران بیشتری را به خود جلب کرد زمین‌های خود را به قیمت بیشتری به فروش برسانند. خرید و فروش زمین‌های مجازی بسیار راحت‌ و سریع‌ است و برخلاف زمین‌های واقعی، مالکان این زمین‌های مجازی نیازی به نظارت و بررسی مداوم آنها ندارند و همانند توکن‌های دیجیتالی می‌توانند آنها را در یک کیف پول دیجیتالی برای سال‌های سال نگهداری کنند.

برخی متاورس‌ها ساختمان‌های آماده را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که معمولا در حوزه کار و تبلیغات کاربرد دارند. در این متاورس‌ها صاحبان کسب‌وکار‌ها و افراد مشهور می‌توانند ساختمان‌های آماده یا بخشی از یک آپارتمان یا برج را خریداری کنند و سپس آن را مطابق نیاز‌های خود تغییر دهند و در اختیار کاربران قرار دهند. در این نوع از دنیا‌های مجازی، کاربران می‌توانند از ساختمان آماده‌شده بازدید کنند و به غرفه‌های مختلف بروند و به فعالیت‌های مختلفی مانند خرید آنلاین، شرکت در کلاس‌های آموزشی یا بازدید از آثار هنری مشغول شوند. سرمایه‌گذاران در این متاورس‌ها همانند خرید و فروش زمین می‌توانند صاحب بخشی از آپارتمان یا ساختمان تجاری باشند و آن را به کسب‌وکار‌ها یا کاربران اجاره دهند یا آن را به فروش برسانند. مراحل خرید و فروش زمین‌های مجازی همواره شامل خرید یک زمین و سپس ساخت‌و‌ساز در آن نیست و در بسیاری از زمان‌ها سرمایه‌گذاران تنها نیازمند خرید ملک یا زمین و سپس فروش در زمان افزایش قیمتی برای کسب سود هستند.

دلیل علاقه به زمین‌های مجازی

خرید و فروش زمین‌های مجازی در ابتدا ممکن است کاملا عجیب به نظر برسد، در نهایت این زمین‌ها یک دارایی مجازی هستند که تنها در برخی از برنامه‌های متاورسی کاربرد دارند. با این حال دلایل متعددی وجود دارد که باعث شده است خریداران این زمین‌های مجازی طی سال‌های گذشته افزایش داشته باشند. ریشه اصلی علاقه به این دارایی‌های دیجیتال، در ماهیت متاورس و فرصت رشد آن است. متاورس و توکن‌های غیرمثلی از جمله مواردی بودند که همراه با محبوبیت ارز‌های دیجیتال در دوران همه‌گیری کرونا مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفتند و اکثر پروژه‌های متاورسی موفق به ثبت رشد‌های شدید قیمتی توکن و همچنین تعداد کاربران خود شدند.

در دوران شیوع کرونا، انجام بسیاری از فعالیت‌ها به‌صورت دیجیتالی دنبال شد و نحوه فعالیت اکثر خدمات مالی جهانی به‌صورت غیرحضوری تغییر پیدا کرد. در این زمان، فعالیت در دنیای مجازی بیش از پیش مورد توجه عموم مردم قرار گرفت و طرز نگاه‌ها به متاورس از صرفا بازی و سرگرمی، به یک فناوری پیشرفته مورد استفاده روزمره آینده بشر تغییر کرد. بسیاری بر این باور هستند که در آینده نزدیک، فاصله میان اینترنت و فعالیت‌های روزمره ما کمتر می‌شود و در نهایت به کمک متاورس، مرز میان این دو از بین می‌رود. در دنیا‌ی مجازی متاورس کاربران می‌توانند در مدارس و دانشگاه شرکت کنند، بازی کنند، در رویداد‌های مجازی شرکت کنند، خرید‌های خود را انجام دهند یا حتی سرکار بروند.

متاورس می‌تواند به عنوان زیرساختی برای اینترنت نسل آینده عمل کند و بسیاری از فعالیت‌های روزمره در دنیای اینترنت، به‌صورت ۳ بعدی و تعاملی قابل انجام باشند. پیش‌نیاز تمام این فعالیت‌ها در متاورس‌ها، زمین‌های مجازی هستند. به همین دلیل با محبوبیت متاورس‌ها، برخی از سرمایه‌گذاران زمین‌های مجازی را خریداری کردند تا در آینده دست برتر را داشته باشند و سود هنگفتی را به‌دست آورند. امروزه قیمت برخی از این زمین‌های مجازی با زمین‌های دنیای واقعی برابری می‌کند و حتی برخی به قیمت چندین میلیون دلار نیز به فروش رسیده‌اند.

ریسک و خطرات

درحالی‌که در ظاهر خرید و فروش زمین‌های مجازی همانند زمین‌های واقعی یک سرمایه‌گذاری آینده‌دار و مناسب به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال ریسک‌های بسیاری دارد که سرمایه‌گذاران باید به آنها توجه کافی داشته باشند. اولین ریسک بزرگ پیرامون زمین‌های مجازی، پلتفرم مورد استفاده آنها است. زمین‌های دنیای واقعی از بین نمی‌روند، اگر کاربری مالک یک زمین در شهر تهران باشد، در ۲۰سال آینده نیز همچنان مالکیت خود را حفظ می‌کند و آن زمین همچنان ارزشمند باقی خواهد ماند. در متاورس‌ها این موضوع پیچیدگی بیشتری دارد، متاورس‌های امروزه تنها برنامه‌هایی هستند که توسط تیمی توسعه‌دهنده ایجاد شده‌اند و هیچ تضمینی وجود ندارد که چند سال آینده نیز همچنان فعال و محبوب باقی بمانند.

درحالی‌که زمینی در تهران بعید است هیچ‌گاه ارزش خود را از دست دهد؛ اما ارزشمندترین زمین در محبوب‌ترین متاورس امروزه می‌تواند در ۵سال آینده کاملا بی‌ارزش باشد. متاورس‌ها هنوز در ابتدای مسیر خود هستند و قابل پیش‌بینی است که طی سال‌های آینده گزینه‌های پیشرفته‌تر و بهتری عرضه شود و در نتیجه، متاورس‌های قدیمی ارزش خود را از دست می‌دهند. بنابراین زمینی که سرمایه‌گذاران در متاورس‌های قدیمی خریداری کرده‌اند، در آینده ممکن است ارزشی نداشته باشد؛ زیرا دیگر کاربری از آن متاورس استفاده نمی‌کند.

منبع: دنیای اقتصاد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا