دولت دیجیتالفناوری هوشمند

بررسی تطبیقی مقررات اشیاء در اتحادیه اروپا، آمریکا و چین

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی «مقررات اینترنت اشیاء و مقایسه قوانین آن در اتحادیه اروپا، آمریکا و چین» را بررسی کرد.

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان «مقررات اینترنت اشیاء و مقایسه قوانین آن در اتحادیه اروپا، آمریکا و چین» هدف از این گزارش را مطالعه تطبیقی مقررات گذاری اینترنت اشیاء در اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چین به عنوان مبنایی برای کمک به سیاستگذاران کشور به منظور مقررات گذاری در این حوزه عنوان کرد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید، از آنجایی که یکی از محرک‌های کلیدی اینترنت اشیاء، داده است و موفقیت اینترنت اشیاء پیرامون اتصال تجهیزات و کارآمدتر ساختن آنها، به دسترسی، ذخیره و پردازش داده وابسته است، حقوق اساسی مانند محرمانگی و امنیت از اولویت بسیار بالایی برای سیاستگذاران برخوردار هستند.

براساس این گزارش، بررسی وضعیت مقررات گذاری اینترنت اشیاء در جهان نشان می دهد، در خصوص نهادی که مسئولیت قانونگذاری در این خصوص را برعهده دارد، دو طیف نظرات مختلف وجود دارد؛  بخش صنعت مخالف مداخله دولت در این زمینه است و قوانین عمومی مانند مقررات حفاظت از داده اتحادیه اروپا را کافی میداند. اما در مقابل، گروه‌های مدافع حریم خصوصی و دانشگاهیان معتقدند که مقررات ویژه اینترنت اشیاء مورد نیاز است تا اعتماد عمومی و همچنین اطمینان از بازار رقابتی را ایجاد نماید.

انجمن جهانی مخابرات هم پیشنهاد کرده پنج حوزه اصلی صدور مجوز و مدیریت طیف، تعویض شبکه و رومینگ، شماره گذاری و آدرس دهی، فضای رقابتی، امنیت و حریم خصوصی توسط نهاد رگولاتور مورد پوشش قرار گیرد.

در ادامه این گزارش آمده است: تطبیق قوانین و مقررات کشورهای مورد بررسی نشان می‌دهد بیشترین محدودیت‌های مقررات گذاری ارتباطی در اتحادیه اروپا پیش بینی شده است. در ایالات متحده، تلاش برای جلوگیری از تنظیم قوانین غیر ضروری و مقرراتگذاری ایالتی غیرضروری، وجود دارد اما چین از مقررات بیشتری از آنچه در ایالات متحده (هرچند کمتر از اتحادیه اروپا) برخوردار است. باید توجه داشت که حجم مقررات گذاری الزاماً به-معنای تأثیر مقررات مختلف بر بازار اینترنت اشیاء نیست و این تأثیر را باید بر اساس متغیرهایی مانند هزینه توسعه، پیچیدگی زیرساخت فناوری و توافق‌های قراردادی، زمان ورود به بازار ارزیابی کرد.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد در میان الزامات رگولاتوری که اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چین، حفظ حریم خصوصی، بی‌طرفانه بودن شبکه و عدم وجود یک نهاد انحصاری ارائه مجوز تأثیرگذارترین عوامل بر روی ارائه دهندگان اینترنت اشیاء شناخته شده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این گزارش پیشنهاد کرده است موارد اشاره شده به عنوان محورهای کلیدی در تنظیم مقررات اینترنت اشیاء در کشور مورد توجه سیاستگذاران و قانونگذاران قرارگیرد.

ایرنا

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا