خانه / بلاک‌چین / فناوری بلاک چین / مفاهیم اقتصاددیجیتال؛ بلاک‌چین (blockchain)
مفاهیم اقتصاددیجیتال؛ بلاک‌چین (blockchain)

مفاهیم اقتصاددیجیتال؛ بلاک‌چین (blockchain)

خشایار خدایی

بلاک‌چین اختراعی برجسته و مبتکرانه و زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک‌چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است. فناوری بلاک‌چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است.

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین یک تکنولوژی اسکن دیجیتال است که می‌تواند برای ذخیره و ضبط معاملات استفاده شود و در صنعت تحولات بسیاری ایجاد کند.

بلاک‌چین یک دفتر کل دیجیتالی غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.

صفحه گسترده‌ای را تصور کنید که هزاران بار در شبکه کامپیوتری کپی شده است. سپس تصور کنید که این شبکه طراحی شده تا به طور منظم به‌روزرسانی شود، اکنون شما درک اولیه‌ای از بلاک‌چین دارید.

اطلاعاتی که در بلوک نگهداری می‌شود به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته در حال تطبیق است. این روش استفاده از شبکه دارای مزایای آشکاری است. پایگاه داده بلاک‌چین در یک مکان خاص ذخیره نمی‌شود، به این معنی که پرونده‌هایی که نگهداری می‌کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تاییدند. نسخه متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد تا یک هکر بتواند آن را تخریب کند. با میزبانی داده‌ها توسط میلیون‌ها کامپیوتر به طور همزمان، داده‌های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.

  ” اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

پرونده‌ها در طول زنجیره و گره‌های شبکه ذخیره و توزیع شده است، در نتیجه جعل این مدارک بسیار دشوار است و همین بلاک‌چین را تبدیل به یک راه امن برای ضبط معاملات و پرونده‌ها کرده است. پس بلاک‌چین فقط در مبادلات cryptocurrency کاربرد ندارد و در صنعت نیز کاربرد‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد از جمله کاربرد‌های دیگر بلاک‌چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 – بلاک‌چین IBM که برای تهیه زنجیره تامین و بهبود مدیریت هویت و داده‌ها آماده شده است

 – بلاک‌چین Foundry که بر روی مبانی سرویس‌های بلاک‌چین در نمونه‌های اولیه و تولیدات کارخانجات تمرکز می‌کند

– BigchainDB که خدمات مقیاس پذیر بلاک‌چین را ارایه می‌دهد

علی‌رغم تکنولوژی نسبتا ناشناخته، بلاک‌چین توانایی این را دارد که در آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرد و پیش‌بینی شده است که فناوری بلاک‌چین یکی از تکنولوژی‌های بسیار مهم دهه باشد. این فناوری اجازه می‌دهد تا نهادهای غیر قابل اعتماد، به مبادله پرونده‌ها در یک کتابخانه مشترک و بدون تکیه بر شخص ثالث مورد اعتماد بپردازند و علاوه بر این، یک محل ذخیره‌سازی محافظت شده و امن برای داده می‌سازد که حتی بسیار امن‌تر از سرورهای متمرکزی است که شفافیت فرآیند را نیز فراهم می‌کنند. این ویژگی‌های بلاک‌چین اجازه استفاده از آن را در برنامه‌های متعدد، در صنعت و حتی خدمات می‌دهد. در هر برنامه‌ای که افراد متقابل باید داده‌ها را به اشتراک بگذارند، اما نمی‌توانند به یک سرور مرکزی اعتماد کنند، می‌توانند از برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین بهره‌مند شوند، بنابراین این امر برای مبادله داده‌های متقابل سازمانی ایده‌آل است.

 بلاک‌چین، اطمینان و شفافیت عمومی، یکپارچگی و افزونگی داده‌ها و … را فراهم می‌کند. پروژه‌های متعددی در مراحل مختلف توسعه قرار دارند که از این فناوری برای مدیریت اطلاعات زنجیره‌های تامین و مدیریت جریان کالا مربوط به محصول در یک بلاک‌چین مشترک استفاده می‌کنند که توسط چندین شریک صنعتی و حتی کاربران نهایی قابل دسترسی است. این امر می‌تواند تا حد زیادی باعث افزایش قابلیت ردیابی محصول، قابلیت همکاری و شفافیت شود و نمونه جالب آن Hyperledger به رهبری IBM است. استارتاپ‌ها نیز در توسعه بلاک‌چین مبتنی بر زنجیره‌های تامین بسیار فعال هستند، از جمله این استارتاپ‌ها می‌توان به شرکت Walton Chains که قصد دارد یک RFID (سیستم ردیابی رادیویی) مبتنی بر سیستم ردیاب Blockchin برای زنجیره‌های تامین سازمانی ایجاد کند و هچنین شرکت Ambrosus که در حال توسعه ردیابی مواد غذایی و دارویی است.

جهت مشاهده ودانلود فایل pdf ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

بلاک‌چین‌ها همچنین دارای قابلیت بالقوه برای ادغام با وسایل مبتنی بر Sensor Data و IOT (اینترنت اشیا) هستند و می‌توانند امکان هدایت اعتماد کسب‌و‌کارها را با اجازه دادن به طرفین برای ذخیره قراردادهای هوشمندانه و قانونی در بلاک‌چین، فراهم کنند. همین می‌تواند نیاز به حساب‌های امانی را از بین ببرد و به طور قابل توجهی به رشد تجارت بین‌المللی کمک کند.

یکی دیگر از توسعه‌های بزرگ در این زمینه مفهوم تقسیم‌بندی و شروع ارایه سکه‌های اولیه (ICO) توسط استارتاپ‌ها است. در نیمه نخست سال ۲۰۱۷، ۱.۱۳ میلیارد دلار استارتاپ‌های ICO درآمد داشته‌اند. Ethereum  یک پلت فرم برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین ایجاد کرده است، در‌حالی‌که پروژه‌های دیگر مانند Lisk،Stratis  و Qtum ایجاد زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین را ایجاد می‌کنند و براساس آن یک مدل جدید برای ساخت برنامه‌های موفق و مقیاس پذیر ایجاد می‌شود. همین می‌تواند یک منبع امیدوارکننده برای مسایل مالی استارتاپ‌ها و یک مدل جایگزین برای سرمایه‌گذاری باشد که هر دو سرمایه‌گذاران ریسکی و سرمایه‌گذاران فردی و عادی بتوانند در آن شرکت کنند. احتمال دارد که آینده بازارهای سهام، مبتنی بر ارزهای دیجیتال (cryptocurrencies) باشد که سهام‌هایی است که می‌توانند فراتر از مبادلات غیر متمرکز معامله شوند و به این ترتیب موجب افزایش نقدشوندگی و ادغام سیستم‌های مالی جهانی می‌شوند.

کار علمی در منطقه بلاک‌چین به طور عمده بر روی بیت‌کوین، مشخصات فنی آن و برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین برای ارز‌های دیجیتال (cryptocurrencies) متمرکز شده است. هدف این مساله ویژه مطالعه و تحقیق در مورد چگونگی امکان ضربه بلاک‌چین به صنایع و خدمات و همچنین نیاز به مشخص کردن و توسعه برنامه‌های جدید است.

مسایل حقوقی فناوری زنجیره بلوکی نیز به تازگی مورد توجه قرار گرفته و همه کشورهای عضو شورای امنیت از جمله، روسیه، چین، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و انگلیس و حتی دیگر کشور‌ها در مراکز سیاست پژوهی پارلمانی و دولتی خود در حال ارزیابی این فناوری و در تلاش برای درک فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری زنجیره بلوکی برای منافع ملی خودشان هستند و طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵، ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان بر روی تکنولوژی زنجیره بلوکی ذخیره خواهد شد.

منابع:

www.blog.iranserver.com/iot
www.cctvonline.ir
www.fa.wikipedia.org
www.chetor.com
www.novin.com
www.journals.elsevier.com

حتما ببینید

طرح ملی بلاکچین قطر با حمایت رمزینکس منتشر شد

طرح ملی بلاکچین قطر با حمایت رمزینکس منتشر شد

غزل یگانگی سند طرح ملی بلاکچین قطر با حمایت رمزینکس و کارخانه نوآوری رسانه‌ای راه‌کار به‌صورت دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *