خانه / فین‌تک / ارزدیجیتال / تحلیل ارز دیجیتال / بمب ساعتی ارزهای دیجیتال
بمب ساعتی ارزهای دیجیتال

بمب ساعتی ارزهای دیجیتال

ماجرای رمز ارز ماجرای بورس دوم است، باید به سرمایه گذاران این بازار نسبت به بی ثباتی این بازار و مشکلاتی که ممکن است برای افراد ایجاد کند هشدار داد.

تب خرید و فروش ارزهای دیجیتال این روزها چنان گرم شده است که حالا تحلیلگران سابق بورسی هم نقاب متخصص بازار ارزهای دیجیتال به چهره زده اند و پس اندازهای خرد مردم وارد بازاری شده که تقریبا از هیچ قانونی پیروی نمیکند و احتمالا ماجرای سقوط بورس میتواند جمع زیادی از ایرانیان را مالباخته کند.

برهمین اساس بسیاری از کارشناسان اقتصادی احتمال میدهند در صورتیکه افرادی عادی بدون مطالعه در این بازار فعالیت کنند این اتفاق دور از ذهن نخواهد بود که چندی دیگر کشور با یک بحران جدید مواجه شود.لازم به ذکر است، عمده دلایلی که کشورها بر اساس آن، اقدام به ممنوعیت رواج این ارزهای مجازی در مبادلات مالی می‌کنند، به مخاطراتی از قبیل «پولشویی»، «خروج سرمایه»، «تأمین مالی فعالیت‌های مجرمانه»، «آلودگی محیط زیست»، «بسترسازی فرار مالیاتی»، «صرف انرژی قابل توجه»، «نوسانات شدید قیمتی»، «فقدان قوانین و مقررات»، «مشخص نبودن هویت متعاملین»، «تضعیف جایگاه نظارتی بانک‌های مرکزی» و مواردی از این دست مربوط می‌شود.

تسنیم نوشت:در حال حاضر بحث خروج سرمایه از کشور به وسیله استخراج رمزارزها و انتقال آن به خارج از کشور جدی است و هر لحظه خطر آن برای کشور بیشتر احساس می‌شود.

هشدار به سرمایه گذاران رمزارزها

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه ماجرای رمز ارز ماجرای بورس دوم است، به سرمایه گذاران این بازار نسبت به بی ثباتی این بازار و مشکلاتی که ممکن است برای افراد ایجاد کند هشدار داد.

حسین میرزایی در گفت و گو با ایسنا در خصوص وضعیت بازار رمزارز و مشکلاتی که ممکن است نوسانات این بازار برای مردم ایجاد کند گفت: پیشتر در خصوص وضعیت بازار سرمایه یا همان بورس انتقاداتی مطرح بود، سهامداران مطرح می کردند که چرا نسبت به مشکلات این بازار به ما هشدار ندادند؟ حال اکنون می خواهم به مردم بگویم ماجرای رمز ارز ماجرای بورس دوم است، توجه کنید ممکن است مسئله بازار سرمایه در بازار رمز ارز تکرار شود.

وی افزود: بر همین اساس سرمایه گذارانی که قصد دارند در این بازار سرمایه گذاری کنند اگر یک زمانی با  از بین رفتن اصل سرمایه خود روبه رو شدند و مبلغ زیادی از سرمایه خود را از دست دادند و متضرر شدند شخصی غیر خودشان سرزنش نکنند، مردم عزیز توجه کنند این بازار، بازار بسیار خطرناکی است.نماینده مردم اصفهان در مجلس در پایان همچنین یکی دیگر از مشکلات استخراج رمز ارز را مصرف برق زیاد آن عنوان کرد.

بدون مطالعه معامله نکنید

یک کارشناس حوزه رمز ارز نیز ضمن بیان اینکه افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها هستند بایستی دارایی‌های خود را وارد رمزارزهای با ارزش بازار بالا کنند، چند توصیه دیگر به آن‌ها برای سرمایه گذاری در رمز ارزها کرد.

به نقل از ایسنا، علیرضا شامخی، اظهار کرد: این روزها مردم برای سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها عجله دارند اما متاسفانه با سازوکار این بازار آشنا نیستند و ممکن است دچار آسیب یا زیان در این بازار شوند. از این رو، بایستی آموزش‌های لازم در مورد ابزارهای موجود در این زمینه برای آن‌ها فراهم شود. مردم باید آگاه شوند که به هر صرافی آنلاینی اعتماد نکنند و بعد از تحقیق در مورد اعتبار صرافی، در آنها حساب کاربری افتتاح کنند.

وی افزود: علیرغم اخبار مسدود کردن درگاه‌های ریالی پرداخت صرافی‌های رمزارز که موجب ترس و دلهره زیادی در کاربران این صرافی‌ها شد، اظهارات دیروز رئیس کل بانک مرکزی موجب آرامش فضا و کاهش التهاب فضا شد. به خصوص که این سخنان به صورت هوشمندانه در سایت بانک مرکزی نیز منتشر شد تا رسمیت بیشتری پیدا کند. با این حال بایستی دقت کرد که مردم برای انتخاب صرافی‌های معتبر، نیاز به تاییدیه نهادهای حاکمیتی دارند. مجوز بانک مرکزی می‌تواند به مردم در انتخاب صرافی‌های معتبر کمک کند.

این کارشناس رمزارزها با انتقاد از مسکوت ماندن چند ساله بحث اعطای مجوز به صرافی‌های آنلاین گفت: تاکنون بانک مرکزی به اعطای مجوز به صرافی‌های آنلاین رمز ارز ورود نکرده است چرا که تصور می‌کند که در صورت اعطای مجوز به آنها، بایستی کلیه ریسک‌های آنها را نیز قبول کند. دلیل دیگر عدم ورود بانک مرکزی به بحث مجوز به صرافی‌ها، تعارضاتی است که با مجوز صرافی‌های سنتی پیدا خواهند کرد. با این حال ضرورت دارد تا بانک مرکزی هر چه سریع‌تر در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و صدور مجوز صرافی‌های آنلاین را از بلاتکلیفی خارج کند تا نگرانی‌های مردم از صرافی‌های بی نام و نشان را از بین ببرد.

منبع: ساعدنیوز

حتما ببینید

خرید ارز دیجیتال سودآورتر است یا سهام در بورس؟

خرید ارز دیجیتال سودآورتر است یا سهام در بورس؟

بورس و ارز دیجیتال چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟ سرمایه گذاری در هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *