بیت‌کوین

معمای نصف شدن بیت‏‌کوین؛ مروری بر روندهای تاریخی هاوینگ

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

با نزدیک شدن به چهارمین رویداد هاوینگ بیت‏‌کوین، این گزارش به بررسی رویدادهای پیشین و چگونگی تغییر قیمت این رمزارز در هاوینگ پرداخته است.

«هاوینگ» یک رویداد مهم است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، جایی که پاداش استخراج‌کنندگان که تراکنش‌ها را تأیید و آن‌ها را به بلاک‌چین اضافه می‌کنند، به نصف کاهش می‌یابد.

به نوشته سایت اینوستینگ، هدف این سازوکار که در طراحی بیت‏‌کوین کدگذاری شده است، کاهش سرعت ایجاد بیت‌کوین‌های جدید و کمیاب‌تر کردن این ارز دیجیتال است؛ درست شبیه به کاهش تولید طلای جدید. نصف شدن بیت‌کوین با کاهش عرضه این ارز دیجیتال به بازار همراه می‌شود و پس از آن، ارزش بیت‌کوین معمولا بالا می‌رود. هاوینگ بعدی بیت‏‌کوین که چهارمین رویداد هاوینگ محسوب می‌شود، در آوریل یا می ۲۰۲۴ انجام خواهد شد.

نخستین رویداد هاوینگ بیت‏‌کوین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ انجام شد و پس از این رویداد، قیمت بیت‌کوین از حدود ۱۲ دلار به حدود هزار و ۱۵۰ دلار تا پایان سال ۲۰۱۳ رسید.

دومین رویداد هاوینگ بیت‎‌کوین در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. پس این رویداد نیز قیمت این رمزارز با افزایش چشمگیر مواجه شد و قیمت آن که تا حدود ۶۵۰ دلار کاهش یافته بود به ۲ هزار و ۵۰۰ دلار تا پایان جولای ۲۰۱۷ رسید.

در سومین رویداد هاوینگ که در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد، قیمت بیت‌کوین حدود ۸ هزار و ۵۰۰ دلار بود. پنج ماه قبل از هاوینگ سوم، ارزش بیت‌کوین به ۷ هزار و ۲۰۰ دلار رسیده بود که نشان‌دهنده افزایش ۱۸ درصدی تا فرا رسیدن نصف شدن بیت‌کوین است. دو ماه پس از هاوینگ ۲۰۲۰، قیمت بیت‌کوین به ۵۶ هزار دلار جهش کرد که حاکی از افزایش قابل توجه ۵۵۹ درصدی در قیمت این رمزارز بود. پس از آن نیز قیمت بیت‌کوین به رکورد ۶۸ هزار و ۹۰۰ دلار رسید که نشان‌دهنده افزایش ۷۱۱ درصدی پس از رویداد هاوینگ بود.

اگرچه روندهای تاریخی آموزنده هستند، اما نتایج آتی را تضمین نمی‌کنند و عوامل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی، پیشرفت‌‎های تکنولوژیکی و افزایش پذیرش استفاده از رمزارزها می‌توانند بر ارزش بیت‌کوین پس از هر رویداد هاوینگ تأثیر بگذارند.

بر اساس روندهای تاریخی، الگویی از عملکرد مثبت بیت‌کوین پس از رویداد هاوینگ وجود دارد؛ با این حال، هر رویداد هاوینگ مسیر منحصربه‌فرد خود را تحت تأثیر عوامل مختلف دنبال می‌کند و نمی‎توان روندهای تاریخی را ملاک دقیقی برای روند هاوینگ بعدی قرار داد.‎

تازه‌ترین قیمت بیت‌کوین و اتریوم

بر اساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت بیت‌کوین در روز شنبه (۲۷ آبان) از ۳۶ هزار و ۲۲۰ دلار تا ۳۶ هزار و ۸۴۵ دلار نوسان داشته است. این رمزارز تا حدود ساعت ۱۱ شب به وقت ایران، بیش از ۳۶ هزار و ۶۰۰ دلار معامله شده است. تغییر قیمت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته مثبت بوده و قیمت آن بیش از ۲۰۰ دلار افزایش یافته است. حجم معاملات بیت‌کوین طی ۲۴ ساعت اخیر ۱۳ میلیارد و ۲۱ میلیون دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته گذشته حدود ۱ درصد کاهش یافته است.

همچنین قیمت اتریوم در همین روز از ۱۹۲۰ دلار تا ۱۹۷۱ دلار نوسان داشته است. این رمزارز تا حدود ساعت ۱۱ شب به وقت ایران، بیش از ۱۹۶۰ دلار معامله شده است. تغییر قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته مثبت بوده و قیمت آن حدود ۱۷ دلار افزایش یافته است. حجم معاملات اتریوم طی ۲۴ ساعت اخیر ۸ میلیارد و ۸۱ میلیون دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته گذشته بیش از ۵ درصد کاهش یافته است.

منبع: اکوایران

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا