خانه / کسب‌وکار دیجیتال / فروشگاه اینترنتی / تاثیر هوش مصنوعی بر خرده فروشی آنلاین
تاثیر هوش مصنوعی بر خرده فروشی آنلاین

تاثیر هوش مصنوعی بر خرده فروشی آنلاین

نویسنده : هالی باندی – کارشناس کسب و کارهای آنلاین   مترجم : علی ‌آل ‌علی 

فناوری هوش مصنوعی زندگی روزمره اغلب انسان ها را تحت تاثیر قرار داده است. این فناوری در حوزه کسب و کار نیز برای برندهای مختلف جذابیت های زیادی به همراه داشته است. اگر شما هم نسبت به جذابیت های این فناوری در زمینه کسب و کار کنجکاو هستید، باید از حوزه خرده فروشی آنلاین به عنوان یکی از مهمترین تاثیرپذیرندگان از فناوری موردنظر نام ببریم. 

خرده فروشی آنلاین به لطف فناوری هوش مصنوعی دیگر شباهتی به گذشته ندارد. اکنون این عرصه هرچه دقیق تر در حال خدمت رسانی به مشتریان و جلب نظرشان است. هدف اصلی در این مقاله بررسی برخی از نکات مهم در رابطه با تاثیر این فناوری بر روی عرصه خرده فروشی است. در ادامه مهمترین نکات در این رابطه را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

ارتقای کیفیت ربات های چت

تا همین چند سال پیش ربات های چت بزرگ ترین کابوس مشتریان در فروشگاه های آنلاین بود. چنین ربات هایی برای کمک به مشتریان برای خرید بهتر طراحی شده بود، اما در عمل فاجعه ای تمام عیار محسوب می شد. دلیل این امر ارائه پاسخ های نامناسب و همچنین تاخیر در ارائه پیشنهادهای کاربردی به مشتریان بود. 

بدون تردید اگر شما هم تجربه خرید آنلاین در طول ۱۰ سال اخیر را داشته باشید، بارها و بارها با چنین وضعیتی مواجه شده اید. این امر یکی از دشوارترین تجربیات در زمینه تعامل با مشتریان را پیش روی کسب و کارها قرار می دهد. خوشبختانه امروزه ربات های چت توسعه بسیار زیادی پیدا کرده اند. دیگر خبری از تجربه بحث‎برانگیز چنین ربات هایی در زمینه کسب  کار نیست بنابراین شما فرصت کافی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را دارید. 

هوش مصنوعی به ربات های چت امکان پردازش سریع اطلاعات مختلف و ارائه پاسخ های دقیق به مشتریان را داده است این امر تمایل مشتریان برای تعامل با چنین ربات هایی را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده و دیگر خبری از شکایت مشتریان از کیفیت پایین ربات های چت نیست. 

تشخیص صدای هوشمند

فناوری تشخیص صدا به مشتریان برای خرید از طریق دستیارهای صوتی نظیر الکسا یا سیری کمک می کند. امروزه استفاده از دستیارهای صوتی توسعه بسیار زیادی پیدا کرده و کارهای مهمی از سوی مشتریان با استفاده از چنین دستیارهایی ساماندهی می شود. یکی از کارهای مهم در این میان خرید آنلاین است. شاید این امر بیشتر شبیه به شوخی باشد، اما فروشگاه های بزرگ آنلاین از امکان خرید صوتی با استفاده از دستیارهای صوتی پشتیبانی می کنند. 

این امر به مثابه یک تحول بزرگ در زمینه خرده فروشی آنلاین محسوب می شود. ساده سازی فرایند خرید انگیزه مشتریان برای خرید هرچه بیشتر را افزایش می دهد بنابراین در آینده نزدیک باید شاهد خریدهای بیشتر از خرده فروشی های آنلاین باشیم. 

جست وجوی تصویری

بسیاری از مشتریان نام محصولی را که می خواهند، نمی دانند. این امر دردسرهای زیادی برای پیدا کردن محصول موردنظر ایجاد می کند. فناوری هوش مصنوعی امکان جست وجوی صوتی در خرده فروشی های آنلاین را فراهم کرده است. این امر خرید را برای مشتریان بیش از آنچه فکرش را کنید، ساده کرده است. 

پیش از این مشتریان برای پیدا کردن محصولات مورد علاقه شان ساعت ها در فروشگاه های آنلاین به جست وجو می پرداختند، اما الان وضعیت به طور کامل متفاوت شده است بنابراین دیگر مانعی پیش روی شما برای جست وجوی ساده محصولات وجود ندارد و این امر به لطف فناوری هوش مصنوعی امکان پذیر شده است. 

توصیه هوشمند محصولات

گشت و گذار در فضای فروشگاه های آنلاین یکی از تفریحات جذاب برای کاربران اینترنت محسوب می شود. خرده فروشی ها برای جلب نظر مشتریان به خرید در این شرایط کار سختی پیش رو دارند، چراکه مشتریان خودشان هم نمی دانند مایل به خرید هستند یا نه. 

یک راهکار مناسب در این میان به لطف فناوری هوش مصنوعی توصیه محصولات به صورت هوشمند به هر کاربر است. این امر با تحلیل جست وجوهای قبلی کاربر در سایت خرده فروشی و همچنین خریدهای اخیرش انجام می شود. این شیوه تاثیرگذاری بسیار بالایی بر روی وضعیت خرده فروشی ها به همراه دارد. 

فناوری هوش مصنوعی در طول سال های اخیر تاثیر بسیار زیادی بر روی وضعیت خرده فروشی های آنلاین داشته است. اگر شما هم در حوزه خرده فروشی آنلاین فعالیت دارید، باید هرچه سریع تر نسبت به استفاده از چنین امکاناتی برای توسعه کسب و کارتان اقدام نمایید. در غیر این صورت حسابی از رقبای تان عقب خواهید افتاد. 

منبع: فرصت امروز


بیشتر از
هوش مصنوعی در اقتصادالکترونیکی:
چگونه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیش بینی های هواشناسی را پیش می برند؟
روایتی متفاوت از نابغه‌سازان هوش مصنوعی
راه‌های کمک‌رسانی هوش مصنوعی به اکتشافات فضایی
فراخوان اولین رویداد «بوتکمپ» تخصصی هوش مصنوعی، هوشمندسازی و فناوری‌های دیجیتال
تشخیص صحت و منبع اطلاعات با هوش مصنوعی
نقش هوش مصنوعی در فعالیت‌های کاری
مزایا و معایب فناوری هوش مصنوعی در کسب و کار
هوش مصنوعی صنعت فین تک را متحول خواهد کرد
وقتی هوش‌ مصنوعی نویسنده می‌شود!
ترجیح مردم اروپا به استفاده از هوش مصنوعی به جای قانون‌گذاران
چهره ترسناک فناوری؛ از هوش مصنوعی افسار گسیخته بترسید!
رئیس مایکروسافت: هوش مصنوعی می‌تواند شرایط رمان «۱۹۸۴» را در سال ۲۰۲۴ ایجاد کند
ظرفیت‌های قابل قبول ایران در فناوری هوش مصنوعی
فناوری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی صنعت دوبله را متحول می‌کند
“دیپ فیک” کاری می‌کند که بازیگر مورد علاقه‌تان به زبان شما صحبت کند!

حتما ببینید

فروش کسب‌وکارهای اینترنتی صفر شد؟

فروش کسب‌وکارهای اینترنتی صفر شد؟

فیلترینگ اینستاگرام باعث شده است که کسب‌وکارهای دیجیتال و اینترنتی در وضعیت خطر قرار بگیرند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *