خانه / کسب‌وکار دیجیتال / مقاله کسب و کار الکترونیکی / تامین مالی زنجیره‌‌ای تخصیص را هوشمند می‌‌کند
تامین مالی زنجیره‌‌ای تخصیص را هوشمند می‌‌کند

تامین مالی زنجیره‌‌ای تخصیص را هوشمند می‌‌کند

کارشناس پولی و بانکی گفت: طرح تامین مالی زنجیره‌‌ای در واقع هوشمند‌سازی تخصیص است و در این مسیر می‌‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. حسن حسن‌خانی، کارشناس پولی و بانکی درباره ابزار‌‌های کاهش نیاز به نقدینگی گفت: زیر ساخت بدهی در کشور ایران فراهم است؛ اما زیرساخت‌‌های کردیت کارت (کارت اعتباری) مهیا نیست و نقدینگی هم معنای دیگری جز بدهی ندارد.

بخشی از کارکرد‌‌های بازار بدهی می‌‌تواند به بازار اعتباری منتقل شود که در نتیجه آن نیاز به نقدینگی مردم در کشور کاهش پیدا خواهد کرد. او با اشاره به ذکر نمونه‌‌ای بیان کرد: اولین قدم خرید یک خودرو فراهم کردن وام از بانک است که این خود به معنای افزایش نقدینگی است. درصورتی‌که این اتفاق از بازار اعتبار شروع شود؛ به این معنا که مرجعی (بانک یا هر موسسه مالی) با هر اسمی برای شما اعتبار خرید تخصیص دهد، با کردیت کارت توانایی خرید خودرو را بدون آنکه در بازار بدهی اتفاقی روی دهد، به‌دست خواهید آورد. این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار کرد: تلاش‌‌هایی شرکت همراه اول در ماه‌های اخیر داشت، مبنی بر اینکه توزیع کالا در کشور به‌صورت هوشمند با طراحی یک بازار اعتبار و در اختیار داشتن کارت اعتباری خرید انجام گیرد. با این روش توزیع کالا از نظام بانکی مستقل خواهد شد.

این مثال از کار‌‌های هوشمند می‌‌تواند برای کاهش نیاز به نقدینگی در کشور موثر واقع شود. حسن‌خانی درخصوص تاثیر تامین مالی زنجیره‌‌ای در همین راستا تصریح کرد: طرح تامین مالی زنجیره‌‌ای در واقع فضای هوشمند‌سازی تخصیص است. به این معنا که مجرای تخصیص را در زنجیره تولید هدفمند می‌‌کند و در این مسیر می‌‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ ولی مخاطب آن به‌طور مستقیم مردم نیستند. او در ادامه یادآور شد: نکته مورد توجه این است که در کنار بازار بدهی یک بازار اعتبار هم مانند دیگر کشور‌‌ها به‌وجود آید. هر فردی که در این بازار رتبه‌بندی می‌‌شود، با میزان اعتبار خود میزان استفاده از بازار کردیت را مشخص خواهد کرد و نیازش را در بازار برطرف می‌سازد.

منبع: ایبِنا

حتما ببینید

اصول کلیدیی که باعث موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می شود

اصول کلیدیی که باعث موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می شود

خیلی از کسب و کارهایی که روزی فکرش را هم نمیکردیم، امروز میتوانند خدمات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *