کاربرد بلاک‌چین

آیا ترکیب بلاک‌چین و هوش مصنوعی، انقلاب در رمزارزها و قرارداد هوشمند است؟ 

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
محمد حضرت پور

بلاک‌چین و هوش مصنوعی دو فناوری انقلابی عصر حاضر هستند. تلاقی فناوری بلاک‌چین و هوش مصنوعی (AI) زمینه را برای ایجاد اکوسیستم‌های قرارداد هوشمندِ امن‌، کارآمد و خبره هموار می‌کند. ترکیب بلاک‌چین و هوش مصنوعی به تولید سیستم‌های تصمیم‌گیری خودکار و هوشمند می‌انجامد که بر اساس داده‌های غیرقابل تغییر و ضد سانسور، خروجی‌هایی بسیار قابل اعتماد دارند. 

با وجود اپلیکیشن‌های هوش مصنوعیِ دسترس‌پذیر مانند ChatGPT دورۀ جدیدی از پیشرفت و توسعۀ قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین آغاز خواهد شد. این تلاقی می‌تواند فناوری‌های نوین صنایع را متحول کند و به کارایی، خودکارسازی و ارتقای قراردادها منجر شود.

تکنولوژی بلاک‌چین یک دفترکل توزیع‌شده است که از تبادل غیرقابل تغییر و شفاف داده‌ها بین گره‌های یک شبکه پشتیبانی می‌کند. این فناوری توجه بسیاری را به‌خاطر قابلیت بی‌نظیر خود در ارتقای شفافیت و اعتماد جلب کرده است. همزمان، فناوری هوش مصنوعی دستاوردهای قابل‌توجه در پردازش زبان طبیعی (NLP)، یادگیری ماشین (ML) و تحلیل داده داشته است. ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی می‌تواند به ایجاد تغییرات اساسی در اجرای قرارداد هوشمند و بهبود عملکرد شبکۀ بلاک‌چین منجر شود.

بیشتر بخوانید: چگونه شرکت‌های حسابداری مختلف از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

هوش مصنوعی شبکۀ بلاک‌چین را تقویت می‌کند

فناوری بلاک‌چین، غیرمتمرکز است و تضمین می‌کند که هیچ نقطۀ شکست واحدی وجود ندارد. در حالی که این ویژگی امنیت و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد، چالش‌های زیادی به لحاظ مقیاس‌پذیری و کارایی به‌وجود می‌آورد. استفاده از فناوری هوش مصنوعی در این حوزه، به بهینه‌سازی پردازش و ذخیره‌سازی داده در بلاک‌چین منجر خواهد شد که به‌نوبۀ خود بسیاری از مسائل مرتبط با مقیاس‌پذیری و کارایی را حل خواهد کرد.  

سرعت پایین تراکنش‌ها در مقایسه با سیستم‌های پرداخت سنتی، یک محدودیت قابل‌توجهِ فناوری بلاک‌چین به‌حساب می‌آید. الگوریتم‌های هوش مصنوعی با پیش‌بینی و اولویت‌بندی پردازش تراکنش‌ها به کوتاه کردن زمان تایید و بهبود تجربۀ کاربری کمک می‌کنند. به علاوه، هوش مصنوعی با شناسایی الگوهای ترافیک شبکه، اجازه می‌دهد بلاک‌چین عملکرد بهینۀ خود را حفظ کند. 

هوش مصنوعی به همین امر محدود نیست: این تکنولوژی می‌تواند با شناسایی و جلوگیری از فعالیت‌های کلاه‌برداری، یکپارچگی و امنیت شبکۀ بلاک‌چین را تقویت کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند با تحلیل داده‌های تراکنش، رفتارهای مشکوک را شناسایی و بازیگران بدخواه بالقوه را نشانه‌گذاری کنند. این رویکرد امنیتی، کنش‌گرایانه است و نه‌تنها خاصیت بازدارندگی دارد بلکه می‌تواند قابلیت اعتماد شبکه را ارتقا دهد. 

هوش مصنوعی اجرای قرارداد هوشمند را بهبود می‌دهد

قراردادهای هوشمند در واقع توافق‌هایی هستند که شرایط آن‌ها به‌صورت مستقیم در یک بلاک‌چین کدنویسی شده و درصورت تحقق این شرایط، به‌طور خودکار و غیرقابل توقف، اجرا می‌شوند. قرارداد هوشمند جایگزینی شفاف، ضد دست‌کاری و مهم‌تر از همه، کم‌هزینه برای قراردادهای سنتی است. 

متاسفانه، قراردادهای هوشمند که اغلب طراحی انعطاف‌ناپذیری دارند، در پردازش تراکنش‌های پیچیده و سازگاری با شرایط درحال تغییر، مشکلاتی دارند. اینجاست که فناوری هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند وارد می‌شود.  

قراردادهای هوشمند منعطف و پاسخگو

از آن‌جایی که قراردادهای هوشمند برنامه‌نویسی می‌شوند، ممکن است از نظر طراحی، غیرمنعطف باشند. هوش مصنوعی می‌تواند قراردادهای هوشمند پویا بسازد و به آن‌ها اجازه دهد با دریافت اطلاعات به‌صورت لحظه‌ای، خود را با شرایط متغیر وفق دهند. برای مثال، یک الگوریتم یادگیری ماشین می‌تواند شرایط قرارداد را بر اساس داده‌های لحظه‌ای شرایط بازار یا عملکرد دارایی‌ها به‌روزرسانی کند. با استفاده از هوش مصنوعی، قراردادهای هوشمند پاسخگو و خبره‌ای خواهیم داشت که توافق‌های پیچیده را به نحوی تسهیل می‌کنند که نیاز تمام طرفین دخیل برآورده می‌شود.

بیشتر بخوانید:
هوش مصنوعی مفهوم کارآفرینی را زیر و رو ‌می‌کند
چگونه بلاک‌چین در حال بازسازی زنجیره‌های تأمین است

ساده‌سازی حل اختلاف

اختلاف در قراردادهای هوشمند می‌تواند از برداشت‌های اشتباه، خطای انسانی یا اختلاف نظر بین طرفین به وجود آید. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که فرآیند حل اختلاف را بهبود دهد. الگوریتم‌‎ها باید شرایط قرارداد هوشمند را ارزیابی و تفسیر کنند، مسائل را به صورت مستقل ارزیابی کرده و آن‌ها را قبل از طراحی و اجرای قرارداد، حل کنند.

کمک به تصمیم‌گیری با تحلیل‌های پیش‌گویانه

هوش مصنوعی به‌شدت فرآیند تصمیم‌گیری را برای قراردادهای هوشمند ارتقا می‌دهد. با استفاده از تمامی ظرفیت تحلیل پیش‌بینانه، هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های وسیع را موشکافی کند و روندها، الگوها و ریسک‌های بالقوۀ اثرگذار بر خروجی یک قرارداد را شناسایی کند. این تحلیل پیشرفته می‌تواند بینش مفیدی در رابطه با مذاکره و تدوین پیش‌نویس قرارداد هوشمند ارائه دهد. با این وجود، می‌توان آن‌ها را با توجه به نیازها و اهداف خاص تمام طرفین طراحی کرد. با استفاده از رویکرد داده-محور می‌توان ریسک و عدم اطمینان را کاهش داد تا به تصمیم‌گیری خردمندانه دست یافت. 

جمع‌بندی

فناوری AI با هدف مقیاس‌ دادن به هوش توسعه یافته و بلاک‌چین برای ایجاد هماهنگی در شبکه‌های غیرمتمرکز در مقیاس بزرگ ساخته شده است. ترکیب دو فناوری بلاک‌چین و هوش مصنوعی به دگرگونی در تمام بخش‌های اقتصاد و اجتماع می‌انجامد. قابلیت‌های تحلیلی قدرتمند فناوری AI در کنار امنیت و غیرمتمرکز بودنِ بلاک‌چین ، مزایای زیادی در بخش‌های مختلف مانند آموزش، سلامت، زنجیره تأمین، انرژی، کشاورزی، برنامه‌ریزی شهری و بسیاری دیگر به همراه دارد.  

همان‌طور که اشاره شد پتانسیل فراوانی در تلاقی هوش مصنوعی و بلاک‌چین دیده می‌شود. مشاهدۀ پیشرفت‌های هر دو حوزه در حالی که هر یک به دنبال تقویت دیگری و بهبود تجربۀ کاربران خود است، بسیار جذاب خواهد بود.

منبع: کوین‌ایران

  • آیا ترکیب بلاک‌چین و هوش مصنوعی، انقلاب در رمزارزها و قرارداد هوشمند است؟ 

بیشتر بخوانید: ابزارهای برتر تحلیل پیش بینی تقویت شده با هوش مصنوعی (AI-Enhanced) برای سال ۲۰۲۴

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا