خانه / فناوری هوشمند / تجهیزات هوشمند / تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه‌‌برابر می‌شود
تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه‌‌برابر می‌شود

تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه‌‌برابر می‌شود

 ظرفیت تولید تراشه‌های پیشرفته سامسونگ الکترونیکس با هدف پاسخگویی به تقاضای قوی مشتریان، تا سال ۲۰۲۷ بیش از سه برابر افزایش پیدا می‌کند. سامسونگ الکترونیکس تولید انبوه تراشه‌های فناوری دو نانومتر پیشرفته را تا سال ۲۰۲۵ و تراشه‌های ۴/ ۱ نانومتری را تا سال ۲۰۲۷ هدف گرفته است.

 این تراشه‌ها در رایانش پرقدرت و هوش مصنوعی کاربرد دارند. «مونسو کانگ»، نایب‌رئیس کسب و کار تولید قراردادی تراشه در سامسونگ الکترونیکس گفت: «امسال پیشرفت‌هایی در افزایش قیمت‌‌ها وجود داشته و هزینه‌ها، منعکس شده است. سفارش‌‌های جدیدی پس از دو تا سه سال انجام خواهند شد و بنابراین تاثیر مستقیم فضای فعلی، حداقلی خواهد بود.» سامسونگ تولید تراشه‌ها با فناوری سه نانومتر را در ماه ژوئن آغاز کرد. این شرکت سرگرم مذاکره با مشتریانی شامل کوالکام، تسلا و ‌AMD‌، برای همکاری در زمینه تولید تراشه سه نانومتری است. سامسونگ که بزرگ‌ترین سازنده تراشه حافظه در جهان است، در سال‌های اخیر مشکلاتی در برآورده کردن انتظارات مشتریانش داشته است.

تحلیلگران می‌گویند این شرکت برای رقابت با شرکت تایوانی TSMC، خیلی سریع به حوزه فناوری پیشرفته ورود کرد اما از کمبود تجربه که برای همکاری با مشتریان شرکتی بلندمدت در تولید قراردادی ضروری است، لطمه دید. «کیونگ کای هیون»، یکی از مدیران عامل سامسونگ به خبرنگاران گفت: «این شرکت در زمینه برنامه توسعه و عملکرد در تراشه‌های پنج و چهار نانومتری، از شرکت TSMC عقب است اما مشتریان به نسل دوم تراشه‌های سه نانومتری که از سال ۲۰۲۴ تولید خواهد شد، علاقه‌مندند.»

 وی افزود: با وجود فشارهای تورمی اخیر، به دلیل توسعه بلندمدت رایانش پرقدرت، هوش مصنوعی، اتصال ۵G و ۶Gو کاربردهای خودرویی، تقاضا برای تراشه‌های پنج نانومتری و تراشه‌های کوچک‌تر، به سرعت افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر سرمایه‌گذاری‌‌های برنامه‌‌ریزی‌شده اجرایی شود، ممکن است تامین تقاضا برای صنعت دشوار باشد.

 شمار محدود دستگاه‌های تراشه‌‌سازی پیشرفته که توسط شرکت هلندی ASML تولید می‌شود هم میزان رشد ظرفیت تولید تراشه را محدود می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، سامسونگ در حال حاضر سرگرم ساخت کارخانه تولید تراشه در شهر تایلور تگزاس است که فعالیت آن در سال ۲۰۲۴ آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا

حتما ببینید

دوربین های عجیب و غریب هوش مصنوعی

دوربین‌های عجیب و غریب هوش مصنوعی

دوربین های عجیب و غریب هوش مصنوعی هر چند واقعی به نظر می‌رسند، اما وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *