اقتصاددیجیتالدولت دیجیتال

جزئیات برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز اعلام شد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: ۶برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز در حوزه فناوری اطلاعات را در قالب برنامه «استارت آپ پلاس»تدوین کرده است.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از مهر، دکتر محمدی محمدی امروز در مراسم رونمایی از سکوهای بومی و برامه ملی هوش مصنوعی که در محل معاونت علمی و فناوری برگزار شد، عنوان کرد: ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری  در راستای تقویت استارت آپ های فناوری محور و با تمرکز بر فناوری‌های دارای اولویت در حوزه اقتصاد دیجیتال پویش «استارت آپ پلاس» را برگزار می کند.

وی با اشاره به اهداف «استارت آپ پلاس» گفت: شناسایی و حمایت از اکوسیستم فناوری های نوظهور دیجیتال، کمک به ارتقا ظرفیت‏های اقتصاد دیجیتال، پایدارسازی ظرفیت‏های استارت آپ‏های دیجیتال اهداف این پویش محسوب می شوند.

وی بیان کرد: حوزه های «هوش مصنوعی»، «بلاکچین» ، « AR» ، «VR»، «اینترنت اشیا»، «شهر هوشمند»، می توانند از این برنامه حمایتی بهره ببرند؛ در واقع این فناوری ها جز فناوری های کلیدی و آینده دار ی هستند که توجه به آنها در شرایط کنونی یک امری مهم به شمار می رود.

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی با بیان اینکه استارت آپهایی که  در این حوزه ها فعالیت می کنند می توانند از این حمایت ها بهره مند شوند، گفت: اگر یک شتابدهنده بخشی از هزینه های یک استارت آپ را بپردازد ما در معاونت علمی در بخش دیگری همراه این شتابدهنده و استارت آپ خواهیم بود و از آنها حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: همچنین اگر این استارت آپ به موفقیت برسد ما حمایت خود از شتابدهنده و استارت آپ را تبدیل به حمایت بلاعوض می کنیم.

محمدی با بیان اینکه حمایت های پویش «استارت آپ پلاس» برای حمایت از اکوسیستم فناوری نوظهور شامل «بوت کمپها»،« فاز شتابدهی»، «ایده های دانشگاهی»، «صندوق های پژوهش و فناوری/صندوق های خطر پذیر»، «سامانه راه نوآوری»، و «سامانه راه نوآوری»می شود، بیان کرد: هر یک از این بخش ها بر اساس قوانینی که تنظیم کرده ایم می توانند از حمایت های معاونت علمی برخوردار شوند تا شاهد محصولات فناورانه ۵ حوزه باشیم.

وی در خصوص حمایت ها در بخش بوت کمپ گفت: ما در معاونت علمی تا سقف ۵۰درصد  هزینه شرکت کنندگان دوره های آموزشی با رویکرد بوت کمپ را مورد حمایت قرار می دهیم.

محمدی با اشاره به حمایت از ایده های دانشگاهی گفت: پایان نامه های مرتبط با ۵ حوزه فناورانه که جزء بخش های اولویت دار در مقطع کارشناسی ارشد هستند نیز تا سقف ۱۰ میلیون تومان، دکتری تا سقف ۳۰ میلیون تومان، پسادکتری تا سقف ۵۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال معاونت علمی خاطر نشان کرد: همچنین در بخش «فاز شتابدهی»تا دو برابر هزینه شتابدهی(تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان) به استارت اپ های دارای MVP و پیش از مرحله مقیاس قرار دارند مورد حمایت قرار می گیرند. در صورت خروج از مرحله شتابدهی ۵۰درصد مبلغ قابل تبدیل به بلاعوض است.

محمدی در خصوص حمایت ها در بخش «صندوق پژوهش و فناوری/ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر» که در پویش استارت آپ پلاس در نظر گرفته شده گفت: با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۴ برابر حجم سرمایه شرکت هایی که توسط صندوق پژوهش و فناوری یا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر سرمایه گذاری شدند و در مرحله مقیاس مورد حمایت قرار می گیرند.

وی افزود: در بخش همکاری های دانشگاه-صنعت، نیز با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت های دانش بنیان و استارت اپ های بزرگ که تمایل همکاری با دانشگاه، اساتید دانشگاه و مراکز رشد دارند، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: در بخش «سامانه راه نوآوری» نیز به شرکت کنندگان استارت آپ پلاس که در سامانه راه نوآوری خدمات خود را ارایه دهند سوبسید خدمات تا سقف ۳۰درصد در نظر گرفته می شود و  کیف پول به مبلغ ۲۰ میلیون تومان شارژ خواهد شد.

رونمایی از ۳ پلتفرم حوزه هوش مصنوعی 

محمدی با بیان اینکه امروز از ۳ پلتفرم در حوزه  هوش مصنوعی که دو پلتفرم مربوط به ارائه خدمات به کسب و کارها و یکی از آنها ارائه خدمات به مشتری است رونمایی می کنیم، بیان کرد: این سه شرکت در یک سال گذشته پروژه های زیرساختی در زمینه ارائه پلتفرم ارائه دهنده ماژول های هوش مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری به مرحله اجرایی رساندند.

وی خاطر نشان کرد:پیش بینی کرده ایم که تا ۵۰ سال آینده ۵۰هزار متخصص در زمینه هوش مصنوعی داشته باشیم که این امر به مدد شرکتها و استارت آپها محقق می شود؛ اگر بخواهیم متخصص از دانشگاهها داشته باشیم شاید سالی هزار متخصص در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: به همین دلیل در همین راستا از ایده ها و پایان نامه ها منوط به مشارکت بخش خصوصی در معاونت علمی و فناوری حمایت خواهیم کرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 2، مهرماه ۱۳۹۹ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا