خانه / اقتصاددیجیتال / تحول دیجیتال مسیر مبنای قدرت آینده کشور
حرکت در مسیر تحول دیجیتال مبنای قدرت آینده کشور است؛ اقتصاد دیجیتال نباید صرفاً معطوف به داخل کشور باشد

تحول دیجیتال مسیر مبنای قدرت آینده کشور

یک تحلیل‌گر اقتصاد دیجیتال گفت: با حرکت در مسیر تحول دیجیتال داده‌هایی را تولید خواهیم کرد که مبنای قدرت آینده کشور، طراحی خدمات محصولات جدید و افزایش کیفیت در زندگی مردم خواهند بود.

مصطفی امینی در خصوص راهکارهای دستیابی به اقتصاد دیجیتال، گفت: یکی از راهکارهای تحقق دستیابی به اقتصاد دیجیتال که باید به آن بپردازیم موضوع تحول دیجیتال در صنایع مالی ایران ازجمله صنعت بانکداری، بورس، صرافی و … که باید آن را جدی بگیریم.

وی افزود: نکته بعدی این‌که بتوانیم روی موضوع مالکیت داده و هوش مصنوعی فعالیت‌های اجرایی داشته باشیم و سیاست‌گذاری و هدایت راهبردی در این مسیر را انجام بدهیم.

این پژوهشگر دانشکده مدیریت اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس بابیان اینکه با حرکت در مسیر تحول دیجیتال داده‌هایی را تولید خواهیم کرد که مبنای قدرت آینده کشور، طراحی خدمات محصولات جدید و افزایش کیفیت در زندگی مردم خواهند بود، عنوان کرد: موضوع تحول دیجیتال را باید در صنایع جدی بگیریم به‌عنوان‌مثال در صنعت خودروسازی کشور باید تحول دیجیتال را رسوخ بدهیم و این کار موجب می‌شود که صنایع ما با صنعت مالی تعامل‌پذیر شوند و این مقدمه‌ای است برای این‌که به ظرفیت‌های جدید در کشور با استفاده از تفکر اقتصاد دیجیتال برسیم. 

امینی راهکار دیگر برای دستیابی به اقتصاد دیجیتال را نیاز به ائتلاف‌های راهبردی با کشورهای هم سو دانست و تشریح کرد: یعنی باید بتوانیم درزمینه پیمان‌های پولی مبتنی بر فناوری‌های نوین کارکنیم و همچنین باید تجارت بین‌المللی کشور با زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال در مقیاس بین‌المللی توسعه‌پذیر کنیم و اقتصاد دیجیتال را صرفاً معطوف به داخل کشور نکنیم.

جهت مشاهده و دانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

به گفتۀ وی با توجه همزمان به اقتصاد درونی و همکاری‌های بین‌المللی عملاً ژئواکونومیک «جغرافیای اقتصادی سیاسی» خاورمیانه را به نفع ایران عوض خواهیم کرد.

این تحلیل‌گر اقتصاد دیجیتال همچنین در خصوص تأثیر تحقق اقتصاد دیجیتال بر اشتغال در کشور، گفت: مطمئناً اقتصاد دیجیتال موجب حذف بعضی از مشاغل خواهد شد، اما به‌مراتب مشاغل بسیار زیاد و جدیدی را متناسب با ماهیت خود خلق خواهد کرد. این کارشناس حوزه اقتصاد دیجیتال در پایان با اشاره به اینکه مشاغل مهم مرتبط با توسعه اقتصاد دیجیتال  که با تحقق اقتصاد دیجیتال پررنگ می‌شوند آن دسته از مشاغلی هستند که به دیتا وابستگی شدید دارند مثل تحلیل گران، مهندسان و مدیران داده؛ افزود: از طرفی مشاغل جدیدی مانند مدیران تحول دیجیتال نیز شکل خواهند گرفت.

حتما ببینید

دگرگونی دیجیتال با هیچ شرکتی شوخی ندارد

دگرگونی دیجیتال با هیچ شرکتی شوخی ندارد

نویسنده: توماس‌ام زیبلمترجم: سید حسین علوی‌لنگرودی همان طور که در بخش‌های پیشین این سلسله مطالب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *