اتریومامنیت ارز دیجیتالامنیت اقتصاد دیجیتال

اتریوم، بزرگ‌ترین قربانی حمله هکری به کرو فایننس! ضرر وارده چقدر جدی است؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

حمله و مشکلات پروتکل دیفای محبوب کرو فایننس (Curve Finance) پیامدهای منفی گسترده‌ای داشته و بر بلاکچین‌های بیشتری در اکوسیستم وب ۳ تأثیر می‌گذارد.

اتریوم یکی از قربانیان اصلی این هک است؛ زیرا این شبکه لایه ۱ طی چند روز پس از حمله به کرو، شاهد افت شدید حدودا ۸ درصدی در ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده (TVL) خود بوده است.

همان‌طور که داده‌های IntoTheBlock (ITB) نشان می‌دهند، TVL اتریوم از ۴۳.۸۲ میلیارد دلار در روز یکشنبه ۳۰ جولای، به ۴۰.۲ میلیارد دلار در حال حاضر کاهش یافته است.

کرو قبل از بهره‌برداری از آن، به عنوان یکی از برترین صرافی‌های استیبل کوین که مبتنی بر اتریوم است، رتبه‌بندی می‌شد. کرو فایننس جایگاه مهمی در اتریوم دارد و به افزایش نقدینگی آن کمک می‌کند؛ نقدینگی‌ای که اکنون به نظر می‌رسد به طور قابل‌توجهی توسط حمله هکری اخیر تهدید شده است.

بنابراین، کاهش ۸ درصدی TVL اتریوم را می‌توان به حمله کرو فایننس نسبت داد؛ زیرا این پروتکل یکی از پلتفرم‌های معاملاتی غالب در بلاکچین اتریوم است. بر اساس ارزش دلار، کاهش TVL در اتریوم حدود ۳.۵۵ میلیارد دلار است.

در حالی که بهره‌برداری کرو فایننس یک شکست بزرگ برای جامعه پروتکل دیفای است، به خودی خود چالش بزرگی برای اتریوم نیست. اتریوم به عنوان یکی از پر جنب و جوش‌ترین شبکه قراردادهای هوشمند از نظر برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در آن شناخته می‌شود و هر اتفاقی که برای کرو بیفتد، پروتکل‌های دیگر قادر خواهند بود در کوتاه‌ترین زمان این شکاف را پر کنند.

اتریوم به‌ عنوان یک بلاکچین پیشرو با الگوریتم اثبات سهام (PoS)، دائماً برای گسترش اکوسیستم تلاش می‌کند؛ روندی که به‌ویژه توسط هزاران شبکه لایه ۲ اطراف آن پیش می‌رود. بنابراین، انتظار می‌رود که تلاقی همه این پروتکل‌ها، به افزایش نقدینگی اتریوم و بازگشت TVL آن به سطوح قبلی کمک کند.

منبع: رمزارزنیوز

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا