دولت دیجیتالکسب و کار هوشمند در ایران

در جلسه مجازی کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی تاکید شد؛هشدار نسبت به ورود غیرقانونی تجهیزات حوزه آی.تی

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

رییس انجمن تجهیزات رایانه‌ای گفت: متاسفانه در برخی موارد برای واردات تجهیزات، مشابه داخلی در نظر گرفته می‌شود که اصلا وجود چندانی ندارد. ما مخالفتی با تولید داخل نداریم، اما در این مقطع این نوع اقدامات باعث ورود تجهیزات به صورت غیرقانونی می‌شود.

هفتمین جلسه از دوره نهم کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران به صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی فدراسیون فاوا، محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی با اشاره به اولین جلسه مجازی کمیسیون عنوان کرد: در حال حاضر شاهد آن هستیم که کسب و کارها در این مدت دچار مشکلاتی شده اند. اکثر کسب و کارها از اوایل اسفند ماه تعطیل هستند دولت نیز نتوانسته در این زمینه کمکی انجام دهد. این در حالی است که سایر کشورها تلاش کردند که هم به مردم و هم به کسب و کارها کمک هایی ارایه دهند.

طلایی با اشاره به شعار سال ۹۹ عنوان کرد: در این مدت سوالاتی  به کمیسیون ارسال شد مبنی بر اینکه برای تحقق شعار سال چه کارهایی را می توان انجام داد و چه فعالیت هایی باید صورت گیرد که سال جاری با خطرات کمتری مواجه شویم. یکی از موضوعاتی که در این خصوص مطرح شد دولت الکترونیک بود.

دولت الکترونیک را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد، اول خدمات دولت به دولت؛ بخش دوم خدمات دولت به کسب و کارها و در آخر خدمات دولت به مردم؛ این در حالی است که در هیچ یک از بخش ها عملکرد خوبی نداشته ایم. به طور مثال  دولت در خدمات رسانی  به مردم و کسب و کارها چندان کارنامه قابل قبولی  ندارد. از سوی دیگر در خصوص کسب و کارهای نوین و فروشگاه های اینترنتی، دولت نتوانسته زیرساخت های مناسب را فراهم کند. حتی پست هم کمک چندانی به ارسال مرسولات فروشگاه های اینترنتی انجام نمی دهد.

وی در ادامه اظهار کرد: موضوعی که اخیرا مطرح شده ارتقای سرعت اینترنت، زیرساخت ها و مباحث لجستیک به منظور سرویس دهی بهتر بوده  است. 

طلایی همچنین گفت: سوال دیگری که از کمیسیون مطرح شده مبنی بر این است که چه کارهایی باید انجام شود تا پس از کرونا استقبال مردم از فروشگاه های اینترنتی بار دیگر به سمت روش های سنتی باز نگردد.

از سوی دیگر در این دوره  در بخش محتوا با مشکلات جدی مواجه شده ایم. مدارس در این مدت تعطیل بود و  وزارت آموزش و پرورش هم نتوانست تولید محتوای آنلاین داشته باشد. زیرا زیرساخت آن فراهم نبود. وزارت علوم نیز همین شرایط را داشت. بنابراین آموزش مجازی چه در سطح دانشگاهی و چه در سطوح پایین تر در این دوره موفق عمل نکرد.

وی افزود: هم اکنون شاهد آن هستیم که برای ویدیو کنفرانس ها از پلتفرم های خارجی استفاده می شود و حتی بستر داخلی برای این فعالیت های ویدئویی مجازی وجود ندارد. ما در کمیسیون فاوا و فدراسیون فاوا  مسائل و مشکلات را جمع آوری کرده و کار کارشناسی انجام دادیم و نتایج آن را طی نامه ای به هیئت رئیسه اتاق ایران ارائه کردیم.

در بخش دیگری از این جلسه، گزارشی از وضعیت خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارها در حوزه ICT ارایه شد. در این گزارش علی شمیرانی مشاور کمیسیون فاوا عنوان کرد که در حال حاضر اگرچه گزارش‌هایی در خصوص ضرر و زیان کسب و کارهای اینترنتی به شکل محدود ارایه شده است، اما گزارش جامعی از خسارت در سایرحوزه‌های مربوط به ICT وجود ندارد؛ چرا که هنوز خسارت‌ها ادامه دارد و هر آماری که امروز ارایه شود نیاز به بازنگری دارد. وی همچنین به بسته‌های حمایتی دولت اشاره کرد و گفت: تا کنون معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات و صندوق توسعه ملی وعده‌هایی برای ارایه تسهیلات به فعالان حوزه ICT داده اند که هنوز جزییات آن روشن و مشخص نیست.

وی همچنین تصریح کرد بیشتر آمارهایی که اکنون در خصوص خسارت‌ها منتشر شده در حوزه فروشگاه‌ها، تاکسی ها و تحویل غذای اینترنتی بوده است. بنکدار دبیر مجمع تشکل های دانش بنیان نیز از رایزنی با وزات ارتباطات در راستای تکمیل گزارش  میزان خسارت‌ها تمام بخش های حوزه ICT خبر داد.

مشکلات تولید محتوا

«سعید رسول اف» عضو هیئت مدیره فدراسیون فاوا به بحث تقاضا در بخش نرم افزارها و تولید محتوای موبایلی پس از شیوع کرونا پرداخت و گفت: به شکل عادی اواخر اسفند و اوایل فروردین پیک تعداد کاربران در کافه بازار و دیگر اپلیکیشن های موبایلی است. ولی امسال همه پلتفرم ها حجم زیادی از کاربران را جذب کردند.  البته نباید فراموش کرد که شرکت ها در حالت دورکاری و نیمه تعطیل بودند و بر اساس داده هایی که قبلا موجود بود، سعی کردند به کاربران سرویس دهند. اما نتوانستند کار خود را توسعه دهند. چرا که شرکت های تولیدی به توسعه دهندگان خود دسترسی نداشتند. بنابراین چالش ها روز به روز در حال افزایش  بوده و ورودی محتوا کم شده است.

رسول اف در بخش دیگری از صحبت های خود به بخشنامه ای که کمیسیون تنظیم و مقررات وزارت ارتباطاات مصوب کرده پرداخت و آن را خطری برای تولید محتوا در کشور دانست. وی عنوان کرد: بر اساس این مصوبه اپراتورها در خصوص پرداخت های اشتراکی به شدت محدود می شوند و از آنجایی که برای این نوع پرداخت زیرساخت بانکی فراهم نشده، قطعا تولید کنندگان محتوا با مشکل مواجه خواهند شد. این در حالی است که  اکنون تولید کنندگان محتوا در دنیا به شکل پرداخت اشتراکی کار می کنند.

وی افزود: از سوی دیگر در جلسه ای که  برای تصویب این آیین نامه برگزار شده، هیچ نماینده ای از بخش خصوصی حضور نداشته است و این مصوبه در شلوغی شب عید و شیوع کرونا گم شد. در صورتی که مصوبه مذکور از ۱۵ اردیبهشت ماه باید اجرایی شود. این مصوبه چالشی بزرگ برای تولید کنندگان محتوا در کشور ایجاد خواهد کرد و برای این موضوع هیچ جایگزینی ارایه نشده است. اگر این مصوبه اجرایی شود بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بازار تولید محتوای دیجیتال کشور دچار افت خواهد شد.  رسول اف در ادامه عنوان کرد در خواست ما تعویق شش ماهه این مصوبه است تا بتوان برای آن یک راهکار جایگزین تعیین کرد.

درخواستها شفاف بیان شود

«رضا نوروزی» عضو کمیسیون فاوا نیز در این جلسه عنوان کرد:  ما می دانیم  دولت درآمدی ندارد؛ در این شرایط دولت چه کمکی می تواند به بخش خصوصی ارایه دهد. در بخش صنعت برخی از کارخانه ها تعطیل شده است. از همین رو باید به صورت  شفاف از دولت بخواهیم کمک های مالی و غیرمالی که بناست ارایه دهد را اعلام کند.

به گفته وی، در بخش تامین اجتماعی و موضوع مالیات نیز قدم جدی از سمت دولت برداشته نشده است. در حال حاضر فرصت خوبی است که از دولت بخواهیم موانع برداشته شود و اگر این کار انجام شود، پس از کرونا تولید کنندگان با سرعت خوب می توانند به فعالیت بپردازند.

امضای دیجیتال

شاهین نوروزی عضو کمیسیون فاوای اتاق و کارشناس امنیت سایبری، در خصوص استفاده از امضای دیجیتال برای برگزاری جلسات و اعتبار آن گفت: در طول سالهای گذشته کار زیادی در خصوص امضای دیجیتال صورت گرفته است. یک بحث از منظر حقوقی و دیگری مهندسی است. در هر دو بخش کارهای زیادی انجام شده است. اگر هر امضای دیجیتال مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد،   امضاهای دیجیتال در محاکم قضایی نیز قابل استناد است. اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شود، امضای دیجیتال نیز می تواند در جلسات اجرایی شود و مصوبات جلسات مجازی کاملا وجاحت قانونی خواهد داشت.

نادیده گرفتن تولید داخل

اکبر ذاکری، رییس اتحادیه سراسری شرکت های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک نیز در این نشست گفت: از دولت توقع مالی نداریم، بلکه میخواهیم قوانین موجود اجرا شود. تولیدکنندگان این بخش خواستار آن هستند که مراکز دولتی درخواست کالای خارجی نداشته باشند و بر مبنای ضرورت به تولید داخل روی بیاورند. در مناقضه های دولتی شاهد آن هستیم که تا ۸۰ درصد تجهیزات خارجی درخواست می شود. در صورتی که مشابه داخلی آن وجود دارد. از طرفی هیچ شفافیتی در مناقصه ها وجود ندارد. از همین رو باید بازار مصرف اصلاح شود و شرکت های دولتی نباید از تولیدات خارجی که مشابه داخلی دارد استفاده کنند.

هشدار ورود غیرقانونی تجهیزات

پیمان ایروانی رییس انجمن تجهیزات رایانه ای نیز در این نشست گفت: متاسفانه در برخی موارد برای واردات تجهیزات، مشابه داخلی در نظر گرفته می شود که اصلا وجود چندانی ندارد. اخیرا حتی CPU را نیز تولید داخل زدند. در حال حاضر با مطرح شدن تولید لپ تاپ و کامپیوتر و موبایل در داخل نیز ورود این تجهیزات با مشکل مواجه شده است. ما مخالفتی با تولید داخل نداریم؛ اما در این مقطع این نوع اقدامات باعث می شود تجهیزات مورد نیاز به صورت قانونی ثبت سفارش نشود، و وقتی اینگونه با موضوع برخورد می شود، همین تجهیزات به صورت غیر معمول و غیرقانونی وارد می شود و این خود یک آسیب جدی تر است.

حمایت در مسیر هدفمندی

حمیدرضا احمدیان مشاور کمیسیون ICT اتاق عنوان کرد: در حال حاضر وزارت ارتباطات وجوه اداره شده ای که در طول یکسال خرج نکرده را قصد دارد توزیع کند.  اتاق باید برنامه داشته باشد تا بتوان بخشی از این کمک ها را مدیریت و سهم مشخصی برای تحرک بخشی استفاده کرد. باید کمک کنیم که کسب و کارها به صورت همسان رشد داشته باشند.

لزوم پیگیری مطالبات

محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی در خصوص صحبت های مطرح شده در این نشست عنوان کرد که باید مطالبات به شکل مکتوب یک به یک ارایه شود تا بتوان آن ها را پیگیری کرد. وی گفت: در حال حاضر شاهد آن هستیم که با شیوع کرونا برخی کسب و کارها رشد بسیار زیادی داشتند و یکسری از کسب و کارها با مشکلات جدی مواجه شدند. در جلسه ای که با آقای مهندس شافعی رییس محترم اتاق بازرگانی داشتم، ایشان وعده دادند هر طرحی در خصوص فناوری اطلاعات ارایه شود، ایشان از طریق اتاق پیگیری خواهند کرد.

در این بین پیشنهاد پویش آموزش رایگان نیز ارایه داده شد تا  آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی به همگان ارایه شود. وی در ادامه تاکید کرد که مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی مشغول بررسی رویکرد سایر کشورها در بحث روند کاری آن ها در عصر کرونا است. در حال حاضر این واقعیت را باید پذیرفت که نقش ICT در زندگی مردم روز به روز درحال گسترش و پیشرفت است.

وی همچنین در خصوص مباحث مطرح شده در جلسه کمیسیون عنوان کرد: از آقای رسول اف درخواست می کنم تا هرچه سریعتر کارگروهی برای بررسی مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ICT تشکیل  شود و تا پیش از موعد اجرایی شدن آن نیز پیشنهادات اتاق به صورت مکتوب ارایه شود.

طلایی همچنین از آقای نوروزی خواست تا طرح خود برای استفاده از امضای دیجیتال در اتاق بازرگانی را به شکل مکتوب ارایه دهد. همچنین تاکید شد که ذاکری از طرف اتحادیه سراسری شرکتهای فنی مهندسی حفاظت الکترونیک، نامه ای به  کمیسیون فاوا برای رسیدگی به عدم در نظر گرفتن تجهیزات داخلی در ادارات دولتی و عدم شفافیت در مناقصه های دولتی ارسال کند. طلایی همچنین از رییس انجمن وارد کنندگان تجهیزات رایانه ای خواست تا مطالبات و مشکلات موجود بر سر راه واردات تجهیزات مورد نیاز در داخل را به کمیسیون ارسال کند.

ایرنا

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا