خانه / کسب‌وکار دیجیتال / مقاله کسب و کار الکترونیکی / ۵ راز تداوم روند آموزش کارمندان
5 راز تداوم روند آموزش کارمندان

۵ راز تداوم روند آموزش کارمندان

نویسنده : ملانی فلای   مترجم : امیر آل علی  

بدون شک یکی از الزامات موفقیت برای هر کسب و کاری این است که سطح دانش و مهارت های کارمندان کاملا به روز و مطابق نیازهای جدید باشد. آمارها در این زمینه بیانگر آن است که بیش از ۷۰ درصد کارمندان از سطح دانش و مهارت خود رضایت ندارند. در این زمینه تمایل به یادگیری نیز بسیار پایین است.

درواقع شیوه های غلط رایج باعث شده است تا دوره های آموزشی، نتیجه لازم را به همراه نداشته باشد. درواقع نحوه به اجرا درآوردن آنها، به مراتب مهمتر از هر چیزی محسوب می شود. همچنین فراموش نکنید که افزایش مهارت ها به صورت مقطعی نیز کاربرد لازم را به همراه نخواهد داشت. تحت این شرایط سوال اصلی این است که چگونه روند آموزش کارمندان را با تداوم لازم همراه کرد که در ادامه پنج راز رسیدن به این هدف، بررسی شده است. 

۱-آموزش های مرتبط را همزمان انجام دهید 

واقعیت این است که کارمندان داشته های خود را در مدت زمان کوتاه فراموش می کنند. دلیل اصلی این امر نیز به خاطر توضیحات بد و خصوصا مرتب نبودن مباحث با یکدیگر است. برای مثال هنگامی که در زمینه فروش دوره ای را برگزار می کنید، ایجاد یک دوره متفاوت نظیر کار با یک نرم افزار باعث سخت شدن روند یادیگری می شود.

با این حال اگر دوره های همزمان ارتباط لازم را با یکدیگر داشته باشد، بدون شک نتایج بسیار خوبی را به دست خواهید آورد. در این زمینه نکته دیگری که باید به آن توجه نمایید این است که دوره های را براساس اولویت انتخاب کنید. برای مثال اگر ارتباط گرفتن با یک کشور خاص، برنامه حال حاضر شرکت محسوب می شود. بدون شک یادگیری زبان جامعه هدف، اولویت اصلی خواهد بود. در این زمینه فراموش نکنید که در هر جلسه، موارد را به صورت خلاصه در اختیار کارمندان خود قرار دهید و از آنها بخواهید که تا روز بعد، مطالعه و تمرین داشته باشند.

این امر باعث خواهد شد تا آموخته ها بهتر در ذهن آنها حک شود. همچنین جزوه های خلاصه کمک خواهد کرد تا در صورت فراموش کردن یکسری موارد، امکان رجوع کردن سریع به آنها وجود داشته باشد. در این زمینه اولویت خود را در درک عمیق قرار دهید. درواقع یاد گرفتن کمتر ولی به صورت عمیق به مراتب بهتر از زمانی است که افراد پس از یک ماه نتوانند مباحث دوره برگزارشده را به خاطر بیاورند. در کنار این موضوع فراموش نکنید که آموزش های شما باید کاملا به موقع باشد. این امر باعث خواهد شد تا افراد مباحث را حین کار خود مورد استفاده قرار دهند و طبیعی است که این امر یادگیری بهتری را به همراه خواهد داشت و افراد اهمیت دوره را بهتر درک می کنند که خود در تمایل ادامه دادن آنها تاثیرگذار است. 

۲-زمان بندی درستی داشته باشید 

درواقع بسیاری از شرکت ها نسبت به اهمیت زمان بندی درست آگاهی کافی را دارند. همین امر نیز باعث می شود تا تمایل کارمندان برای شرکت در دوره ها بسیار کم باشد. در این زمینه ساعت های اولیه صبح و ساعت های پایانی، ابدا مناسب نخواهد بود و همچنین نباید از کارمندان خود بخواهید که زمان شخصی خود را به چنین مواردی اختصاص دهند. در این رابطه بهتر است که دوره ها را یک ساعت پس از تایم ناهار برگزار کنید.

در این زمان افراد استراحتی مناسب داشته‏ اند و آمادگی ذهنی خوبی را دارند. در این زمینه همزمان کردن آموزش با تایم ناهار نیز ابدا مناسب نبوده و افراد در هنگام غذا خوردن نمی توانند تمرکز لازم را داشته باشند. در کنار این موضوع بهتر است که ارزش مادی دوره را به گوش تمامی کارمندان خود برسانید و از قبل مباحث دوره را مطرح نمایید. این امر باعث خواهد شد تا نسبت به ارزشمند بودن آن به اطمینان بالاتری دست پیدا کنند. در این زمینه هیچ گاه نباید به دنبال دوره ای باشید که بیش از نیم ساعت طول می کشد. درواقع این امر برای افراد خسته کننده خواهد بود و لازم است تا هر جلسه تا حد امکان کوتاه باشد. درواقع حداکثر زمانی که در اختیار خواهید داشت تنها نیم ساعت است. 

۳-فرآیند یادگیری مشارکتی را اجرا کنید 

در اکثر دوره های آموزشی، کارمندان تنها مشاهده کننده محسوب می شوند. این امر در حالی است که دوره موفق باید کاملا مشارکتی باشد. در این زمینه از کارمندان خود برای یادگیری بهتر استفاده کرده و موارد را همزمان تمرین نمایید. در این زمینه می توانید اهداف تیمی را در نظر بگیرید. برای مثال افراد را به دو تیم خریدار و فروشنده تقسیم نمایید تا موارد را تمرین کنند. این امر باعث خواهد شد تا در ذهن افراد سوالات و چالش هایی ایجاد شود که بدون شک در حالت عادی رخ نخواهد داد. همچنین برای نظارت بر انجام مناسب دوره، بهتر است که مدیر شرکت نیز حضور داشته باشد. این امر باعث می شود تا تمامی افراد دقت بالاتری را داشته باشند. با این حال این امر نباید باعث شود تا جو دوستانه از بین برود. درواقع کارمندان شما باید ارتباط خوبی را با مدیر شرکت داشته باشند. 

۴-به وضعیت جسمی و روحی کارمندان خود توجه داشته باشید 

واقعیت این است که جسم آماده، بر وضعیت روحی کارمندان نیز تاثیر بسزایی را دارد. در این راستا توصیه می شود که به دنبال سلامت جسمی کارمندان خود از طریق اقداماتی نظیر یوگا و یا پیاده روی باشید در این زمینه توصیه می شود که به وضعیت روحیه کارمندان خود نیز توجه نمایید. درواقع دغدغه های فکری، باعث می شود که روند آموزش با اختلال مواجه شود. در این زمینه وجود مواد غذایی مناسب در محل کار، باعث می شود تا افراد آمادگی ذهنی به مراتب بهتری را داشته باشند. 

۵-به تفاوت‎ها توجه نمایید

واقعیت این است که همه کارمندان به یکدیگر شبیه نبوده و لازم است تا به این نکته توجه داشته باشید. درواقع ممکن است یک دوره برای تنها تعدادی از کارمندان مفید باشد. همچنین لازم است تا به تفاوت نیاز بخش های مختلف نیز توجه نمایید. برای مثال ممکن است برای تیم فروش مهارت هایی متفاوت در مقایسه با تیم تولید محتوا، نیاز باشد. 

در آخر فراموش نکنید که برای کاهش هزینه ها در زمینه آموزش، می توانید با برندهای دیگر همکاری داشته باشید. درواقع هر یک از شما می تواند در زمینه ای که بالاترین تخصص را دارید، مطالبی برای آموزش به یکدیگر داشته باشید. 

منبع: فرصت‌امروز

حتما ببینید

هوش مصنوعی کسب‌وکارها را متحول می‌کند؛ ارزش آفرینی با فناوری

هوش مصنوعی کسب‌وکارها را متحول می‌کند؛ ارزش آفرینی با فناوری

هوش مصنوعی از مجموعه‌ فناوری‌های به‌روز برای تحقق اهدافی که برای آن تعیین شده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.