کسب وکار هوشمند در جهان

رشد بی‌سابقه تجارت الکترونیک در ویتنام

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

عدم استقبال ویتنامی‌ها از فروشگاه‌های آنلاین بومی

حرکت شرکت‌های مختلف به سمت عرضه محصولات خود از طریق تلفن‌های همراه طی سالیان اخیر و همچنین بروز اپیدمی کووید ۱۹ و محدودیت‌های ناشی از آن منجر به رشد بی‌سابقه فعالیت‌های مرتبط با تجارت الکترونیک در کشور ویتنام شده است. در همین رابطه، شواهد موجود حاکی از رشد ۴۳ درصدی میزان استفاده از اپلیکیشن‌های خرید و فروش آنلاین در این کشور طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ شده است.

سجاد رفیعاقتصاد آنلاین 

مطالعات صورت گرفته در حجم وسعت تجارت الکترونیک در کشورهای جنوب شرقی آسیا (SEA) حاکی از رشد ۴۳ درصدی میزان استفاده از اپلیکیشن‌های خرید و فروش آنلاین در ویتنام طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نسبت به سه ماهه پیش از آن است.

البته چنین دستاوردی تنها منحصر به این کشور نبوده و در عمده کشورهای SEA قابل مشاهده است. در همین رابطه، استفاده از اپلیکیشن‌های مذکور در این کشورها طی دوره مشابه، رشد ۳۹ درصدی را تجربه کرده است (میزان این رشد در کشورهای اندونزی و سنگاپور، به عنوان دو کشور شاخص منطقه در حوزه تجارت الکترونیک، به ترتیب برابر ۳۴ و ۲۵ درصد بوده است). در همین زمینه، در ادامه به بررسی وضعیت کشور ویتنام در این حوزه خواهیم پرداخت.

رشد فعالیت‌های استارتاپی در حوزه تجارت الکترونیک ویتنام را می‌توان فوق‌العاده توصیف کرد. ارزش اقتصاد مبتنی بر اینترنت در این کشور در سال ۲۰۱۹ به عدد بی سابقه ۱۲ میلیارد دلار رسید که حاکی از رشد متوسط سالانه ۳۸ درصدی آن از سال ۲۰۱۵ به این سو است. در همین رابطه‌، پیش‌بینی‌ کارشناسان مختلف حاکی از افزایش این عدد تا ۴۳ میلیارد دلار تا پیش از پایان سال ۲۰۲۵ است.

به طور کلی، حرکت شرکت‌ها و استارتاپ‌ها به سمت عرضه محصولات خود از طریق تلفن همراه را می‌توان یکی از مهمترین دلایل گسترش چشمگیر اپلیکیشن‌های خرید و فروش آنلاین و در مجموع، تجارت الکترونیک در ویتنام دانست.

تا پیش از پایان سال ۲۰۱۹، تمام شرکت‌های مطرح در حوزه تجارت الکترونیک این کشور، اپلیکیشن‌های اختصاصی خود را طراحی و در اختیار کاربران تلفن همراه قرار داده بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به اپلیکیشن‌های Shopee Feed متعلق به شرکت Shopee و TikiLive متعلق به شرکت Tiki اشاره کرد. در همین زمینه، بروز اپیدمی کووید ۱۹ و عدم امکان حضور فیزیکی بسیاری از افراد در مراکز خرید نیز در تسریع روند رو به رشد استارتاپ‌های حوزه تجارت الکترونیک ویتنام، بسیار تاثیرگذار بوده است.

یکی از موضوعات قابل تامل در مورد زیست‌بوم تجارت الکترونیک ویتنام، حضور به مراتب گسترده‌تر شرکت‌های خارجی در این بازار در مقایسه با استارتاپ‌های بومی است. در حال حاضر، مجموعه‌های بین‌المللی Shopee، Lazada و Tiki در صدر فروشگاه‌های آنلاین فعال در این کشور قرار دارند. در همین رابطه، شرکت Thegioididong تنها شرکت بومی حاضر در میان ۱۰ فروشگاه اینترنتی پرطرفدار ویتنام است.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا