خانه / فین‌تک / بانکداری‌دیجیتال / ارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC) / ایران و روسیه به دنبال جایگزینی سوئیفت توسط ایجاد یک بانک فرامرزی و استفاده از رمزارز مشترک هستند
ایران و روسیه به دنبال جایگزینی سوئیفت توسط ایجاد یک بانک فرامرزی و استفاده از رمزارز مشترک هستند

ایران و روسیه به دنبال جایگزینی سوئیفت توسط ایجاد یک بانک فرامرزی و استفاده از رمزارز مشترک هستند

مدیر عامل خانه بلاکچین ایران در حاشیه دیدار با اعضای اتاق بازرگانی روسیه پیرامون کنفرانس اسکوکواکس از ایجاد یک بانک بین المللی خبر داد که با ۲۶ کشور جهان تعاملات خواهد داشت. کشورهای عضو از یک رمزارز مشترک برای تبادلات خود استفاده خواهند کرد.

علی پاک‌باخته‌گان‌زنجانی، مدیر عامل خانه بلاکچین ایران، در حاشیه دیدار با اعضای اتاق بازرگانی روسیه اعلام کرد رویدادی تحت عنوان کنفرانس اسکوکواکس در ۱۲ تا ۱۵ تیر برگزار می‌شود که ۲۶ کشور شامل کشورهای عضو پیمان شانگهای و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (به اختصار C.I.S.) و کشورهای همسایه در آن مشارکت خواهند داشت.

قرار است در این رویداد تفاهم‌نامه‌هایی برای امور بانکی ایجاد شود. اولین کشور شرکت کننده روسیه بود که با نماینده این کشور در مورد تسهیل صادرات و واردات کالا برای تجار دو کشور صحبت‌هایی انجام شد. اتفاقی که خواهد افتاد ایجاد یک بانک فرامزی با همکاری ۲۶ کشور است که باعث کاهش هزینه‌های کالاهایی می‌شود که در اثر تحریم با فشار هزینه مواجه شده‌اند.

رییس کمیسیون رمز ارزو بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان البرز در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر همکاری با این کشورها در بحث بلاکچین و رمزارزها گفت:

با توجه به تحریم‌های موجود برای برخی از این ۲۶ کشور، تلاش ما هدایت اقتصاد به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از رمزارزها است و برنامه داریم از یک کریپتوکارنسی مشترک در تعاملات خود استفاده کنیم تا دیگر درگیر مشکلات تحریم و نقل و انتقالات در شبکه جهانی سوئیفت (SWIFT) نباشیم.

پاک‌باخته‌گان‌زنجانی در مورد اینکه تشکیل یک بانک فرامرزی چه دستاوردهایی برای ایران خواهد داشت گفت با توجه به ضعف روسیه در تولیدات و اینکه بیشتر کشور واردکننده‌ای بوده است تجار ایرانی می‌توانند محصولات خود را به روسیه صادر کنند و ایران در عوض در بحث تبادلات مالی به روسیه کمک خواهد کرد.

همچنین محمد حسن محبیان، عضو هیات مدیره و نائب رییس خانه بلاکچین ایران در حاشیه این دیدار گفت تجربه طلایی ایران را در رابطه با مقابله با تحریم، کمکی برای کشورهای مورد تحریم از جمله روسیه است.
وی اظهار داشت ما به عنوان بخش خصوصی در قالب تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی کشور روسیه‌ که بخش خصوصی محسوب می‌شود، زیرساختی را برای امور بانکی، مسایل تحریم و امکاناتی که می‌توان در زمینه زیرساخت‌های مالی بانکی آماده کنیم، منعقد کردیم.

وی در ادامه توضیح داد زیرساخت‌هایی که ما در سطح بین‌المللی برقرار کردیم می‌تواند برای کشور روسیه هم مورد استفاده قرار گیرد و می‌توانیم به عنوان تسهیل کننده، کمک مالی به شرکت‌های مالی و بازرگانی داشته باشیم و این موضوع از طرفی، درآمد خوبی نیز برای کشور ما محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، یوواچف ویاچسلاو، معاون توسعه شورای تجاری روسیه و ایران (وابسته به اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه) در حاشیه این دیدار به خبرنگاران گفت ما در کشورمان به ساز و کار بلاکچین خیلی نیاز داریم.
وی در رابطه با همکاری با خانه بلاکچین ایران گفت ما در کشورمان به ساز و کار بلاکچین خیلی نیاز داریم و در آینده این موضوع، اتفاق مهمی را برای ما رقم خواهد زد و البته این را هم می‌دانیم که قوانین سختی بین ما و ایران در مورد انتقال پول وجود دارد.

این مقام روسیه‌ای تصریح کرد در رابطه با مسایل و موضوعات مهمی در این تفاهم٬نامه صحبت شد که می‌تواند بسیار کمک کننده باشد از جمله می‌توان به حوزه حمل و نقل، ترانزیت، مالی و مبادله تکنولوژی‌ها اشاره کرد و قرار است بعد از ایجاد هماهنگی‌های لازم، اجرایی شود.

همچنین، دبیرکل رویداد اسکوکواکس تاکید کرد اسکوکواکس رویدادی برای خنثی کردن تحریم و مبادلات بیشتر برای شرکت‌های خصوصی است.

منبع: پانا،

حتما ببینید

مرثیه‌ای برای اقتصاد دیجیتال

مرثیه‌ای برای اقتصاد دیجیتال

مرتضی افقه ۱)می‌گویند، ساختن و برپا کردن بسیار دشوار‌تر از ویران کردن و منهدم کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.