خانه / فین‌تک / بانکداری‌دیجیتال / ارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC) / روسیه از روبل دیجیتال برای معامله با چین استفاده می‌کند
روسیه از روبل دیجیتال برای معامله با چین استفاده می‌کند

روسیه از روبل دیجیتال برای معامله با چین استفاده می‌کند

روسیه قصد دارد با توجه به تحریم‌های غربی و قطع دسترسی به زیرساخت‌های بازار مالی جهانی، از روبل دیجیتال در معاملات خود با چین استفاده کند.

به‌گزارش الک‌اکو از تسنیم به نقل از رویترز، طبق گفته یکی از قانون‌گذاران ارشد روسیه، این کشور قصد دارد به‌دنبال راه‌اندازی روبل دیجیتال در اوایل سال آینده میلادی، از آن برای معامله‌های دوجانبه با چین استفاده کند. روسیه به‌دنبال کاهش سلطه مالی واشنگتن در دنیاست.

روسیه مانند بسیاری از کشورها طی چند سال گذشته در حال راه‌اندازی پول دیجیتال برای مدرنیزه کردن سیستم مالی، تسریع در پرداخت‌ها و از بین بردن تهدید ارزهای مجازی مثل بیت کوین بوده‌است.

بانک مرکزی روسیه به‌دنبال تحریم‌های غربی به‌خاطر حمله این کشور به اوکراین و قطع دسترسی به زیرساخت‌های بازار مالی جهانی، آزمایش‌های متعددی بر روی روبل دیجیتال با بانک‌های دیگر ترتیب داده‌است.

آناتولی آکساکوف، رییس کمیته بازارهای مالی پارلمان روسیه، گفت با توجه به تحریم‌های غربی، روسیه به‌دنبال راه‌های جایگزینی برای نقل‌وانتقال های مالی است.

وی ادامه داد:« تحریم‌های غربی و مشکلات ایجادشده برای نقل‌وانتقال‌های بانکی ازجمله پرداخت‌های بین‌المللی باعث شده موضوع سرمایه‌های مالی دیجیتال، روبل دیجیتال و ارزهای مجازی در جامعه شدت بگیرد. سرمایه‌های دیجیتال کلید حل مشکل جریان‌های مالی هستند، چون می‌توانند سیستم‌های تحت کنترل کشورهای غیردوست را دور بزنند».

آکساکوف اضافه کرد: قدم بعدی پس‌از راه‌اندازی روبل دیجیتال انجام معاملات دوجانبه با چین از طریق این ارز دیجیتال است، چون چین قبلاً یوآن دیجیتال را آزمایش کرده‌است».

وی تاکید کرد اگر این معاملات دیجیتال راه‌اندازی شوند، سایر کشورها هم فعالانه دنباله‌روی آن خواهند بود و کنترل آمریکا بر سیستم مالی جهانی پایان می‌یابد.

با توجه به این‌که کشورهای غربی روسیه را کنار گذاشته‌اند،  همکاری با پکن اهمیت روزافزونی برای مسکو دارد.

حتما ببینید

نقش رمز ریال در اقتصاد بدون اینترنت چیست؟

نقش رمز ریال در اقتصاد بدون اینترنت چیست؟

علی پاک باخته گان زنجانی گفت: اقتصاد ما در گردش مالی دنیا سهمی ندارد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *