بانکداری‌دیجیتال

رونمایی از دو توکن جدید در دومین گردهمایی سالانه ققنوس

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

در دومین گردهمایی سالانه ققنوس از توکن املاک بانک ملت با عنوان «معین توکن ملت» و با نماد MTM و توکن شارژ شرکت مبین وان کیش با عنوان Mobile۱۰ رونمایی شد.

به گزار ش پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی به نقل از ایبِنا، دکتر ولی‌الله فاطمی مدیرعامل ققنوس در این گردهمایی یکی از اهداف مهم امسال ققنوس را توسعه دسترسی دانست و در این خصوص گفت: کیف توکن یکتا ققنوس، کیف توکن تک‌وست و کیف توکن آی‌گپ تاکنون ایجاد شدند و به زودی کیف‌های توکن تاپ، بله، ایوا، پات، سکه و کیپاد ایجاد خواهند شد. همچنین اتصال به صرافی‌های آنلاین در دستور کار جدی ققنوس قرار دارد.

مدیرعامل ققنوس اظهار داشت: فضایی که در کشور در اثر ارائه سرویس های مجازی ایجاد شده است باعث شده که حاکمیت و دولت آمادگی پذیرش و استفاده از فناوری های نوین و برهم زننده را پیدا کنند در این راستا بین اجزای دولت و سازمان‌های مختلف برای استفاده از این فناوری رقابت هم شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: بنیاد ققنوس در سال گذشته درچند محور فعالیت خود را آغاز کرده که عبارتند از: بحث بستر سازی و دیجیتالی سازی برای تحقق اقتصاد دیجیتالی بوده است که فعالیت این بنیاد از  سال ۹۷ با انعقاد تفاهم نامه ای با بانک ها آغاز شد و پیمان اولیه در برج ۱۱ سال ۹۷ ارائه شد.

فاطمی افزود: کریپتو گذاری این بنیاد در آبان ماه سال ۹۸ انجام شد و توانستیم در برج ۵ سال ۹۸ مجوز دانش بنیان برای بنیاد ققنوس اخذ کنیم، همچنین سپید نامه ققنوس در برج ۹ سال ۹۸ به منظور رفع دغدغه های بانک مرکزی اصلاح شد و این بنیاد از فضای کریپتو توکن شدن و ابزار پرداخت فروش کم کم فاصله گرفته و از سایر دارایی های با ارزش مثل الماس برای پشتوانه توکن های خود بهره برد.

وی خاطر نشان کرد: بانک تجارت و موسسه نور در برج ۹ سال ۹۸ به عنوان دو میزبان جدید به کنسرسیوم ققنوس افزوده شدند و در برج ۱۰ مجوز پلت فرم برای بنیاد ققنوس صادر شد.

مدیرعامل ققنوس خاطر نشان کرد: مهمترین ویژگی بنیاد ققنوس عبور از فضای توکنایزیشن صرف است که این هدف با ارائه سپید نامه احراز هویت نشان دادیم، زیرا اگر بخواهیم اقتصاد دیجیتال را در سه محور خلاصه کنیم؛ هویت دیجیتال، اسناد دیجیاتال و دارایی دیجیتال را داریم.

فاطمی یادآور شد: بنیاد ققنوس مدعی است که با همکاری بانک ها و میزبان های خود می تواند در بازار سرمایه و بازار بانکی در حوزه اقتصاد دیجیتال پیشتاز باشد و این بنیاد در این سه حوزه ذکر شده به صورت مشخص از سال قبل فعالیت های خود را شروع کرده است.

وی با اشاره به این که در بازار سرمایه در حوزه هویت دیجیتال فعالیت های خوبی انجام شده و احراز هویت از راه دور اجرایی شده است،گفت:ایران یک کشور بانک‌محور است که بیش از ۹۴ درصد ایرانیان دارای یک حساب بانکی هستند و این بدین معناست این افراد یک بار احراز هویت شده‌اند و ما از این ایده بهره برده ایم تا این احراز هویت شده قبلی را به عنوان یک مبنا برای پوشش دستورالعمل های موجود در کشور استفاده کنیم تا هر فرد با داشتن یک حساب بانکی با مراجعه به شعبه و سایت بانک خود بتواند با دریافت توکن های احراز هویت آن را در اختیار بقیه سازمان ها و نهادهای برای احراز هویت قرار دهد.

فاطمی افزود: ما متصور هستیم اگر بانک هایی که سهامدار ققنوس هستند در گام اول و بقیه بانک ها در گام دوم بتوانند در صدور و پذیرش این توکن فعال شون،د سرعت رشد این توکن بسیار سریع خواهد بود.

مدیرعامل ققنوس با اشاره به اینکه نظام بانکی باید شروع‌کننده دیجیتالی کردن دارایی‌ها و اسناد باشد، گفت: انتظار داریم سهامداران و فعالان صنعت بانکداری فرایند صدور و پذیرش توکن دیجیتالی شده ملک را در دو سه ماه آینده اجرا کنند. در نتیجه اگر قرار است اسناد ملکی دیجیتال شوند، بهترین مکان شعب بانک است.

مظفر پوررنجبر رئیس هیات مدیره بنیاد ققنوس نیز در این مراسم اظهار داشت: وقتی توسط سایر اعضای ققنوس به بنیاد ققنوس دعوت شدیم، امیدهای بزرگی برای شکل‌دهی انقلاب صنعتی چهارم شکل گرفت.

وی بزرگترین وظیفه ققنوس را تبدیل تمام عناصری و دارایی هایی که برای کسب و کار و زندگی مردم ازشمند هستند بتوانیم با روش توکنایز تبدیل به توکن های قابل ارائه به مردم برای استفاده آن ها عرضه کنیم.

پوررنجبر ماهیت و ذات کسب‌وکار ققنوس را چیز تازه‌ای ندانست بلکه آن را یک نمونه مقیاس‌پذیر از این مدل کسب‌وکار دانست که پیش از این هم به شکل سنتی وجود داشت ولی قابلیت توسعه نداشت.

رئیس هیات مدیره بنیاد ققنوس گفت: “یکی از توکن‌های استراتژیکی که به دنبال آن هستیم توکن ریال است.” همچنین شالباف، عضو هیات مدیره بنیاد ققنوس در این مراسم اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف برای تشکیل بنیاد ققنوس کمک به بانک ها برای کاهش دارایی های جامد به کمک فناوری بود و خوشبختانه با حمایت خوب مدیران بانک ملت اولین گام در این بانک در این راستا برداشته شد و توکن املاک بانک ملت با عنوان “معین توکن ملت” و با نماد MTM انجام شد که عرضه این توکن تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

وی یادآور شد: ناشر این توکن شرکت بهساز مشارکت ملت که املاک بانک ملت را در اختیار دارند است که متولی این کار شدند وبرای نمونه ۵ الی ۶ واحد تجاری از معین مال است که امتیاز تجاری این مجموعه در قالب توکن به کسانی که علاقه مندی به سرمایه گذاری در این پروژه هستند واگذار می شود، البته میزبان این توکن نیز شرکت فناوران هوشمند بهسازان فردا است.

قابل ذکر است که ناشر توکن شارژ با عنوان Mobile۱۰ شرکت مبین وان کیش و میزبان این توکن شرکت یکتا ققنوس پارس است و این توکن یک توکن اعتبار شارژ ۱۰ هزار تومانی سیم‌کارت‌های اعتباری است که به اپراتورها وابسته نیست در یک ماه اول نیز خرید آن ۱۰ درصد تخفیف دارد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا