پیشنهاد سردبیرمحتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتالمقاله ارز دیجیتال

شرکت‌های برتر ارز دیجیتال کربنی در سال ۲۰۲۴

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال کربنی در حال حاضر در حال فعالیت هستند. این فرصتی عظیم برای توسعه هم‌افزایی بین دو تا از بزرگترین روندهای سرمایه‌گذاری فعلی است

در حال حاضر، تغییرات اقلیمی به یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی جهان تبدیل شده است. این تغییرات بر همه ساکنان این کره خاکی تأثیر می‌گذارد و در صورت عدم رسیدگی، می‌تواند پیامدهای جدی و ماندگاری برای تمام بشریت داشته باشد. به همین دلیل است که اعتبارات کربن در همه بخش‌ها، نه فقط بخش‌های آشکار مانند انرژی، کشاورزی و جنگلداری، مورد توجه قرار گرفته‌اند.

فناوری بلاک‌چین به دلیل مزایایی همچون شفافیت، نگهداری امن سوابق و تمرکززدایی، برای اعتبارات کربن مفید است.

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال کربنی در حال حاضر در حال فعالیت هستند. این فرصتی عظیم برای توسعه هم‌افزایی بین دو تا از بزرگترین روندهای سرمایه‌گذاری فعلی است. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به برخی از امیدوارکننده‌ترین شرکت‌های ارز دیجیتال کربنی برای سال ۲۰۲۴ بیندازیم.

۱- KlimaDAO

صدرنشین فهرست شرکت‌های برتر ارز دیجیتال کربنی، یکی از اولین بازیگران بزرگ در عرصه کربن و ارزهای دیجیتال است: KlimaDAO که با کوین خود یعنی KLIMA شناخته می‌شود. هدف این سازمان، افزایش سرعت رشد قیمت انتشار کربن است. آن‌ها این کار را با خرید و حذف جبران‌سازی‌های کربن انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: چگونه بلاک‌چین در حال بازسازی زنجیره‌های تأمین است

آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

ابتدا، اعتبارات جبران‌سازی کربن از رجیستری استاندارد کربن تأیید شده Verra خریداری می‌شوند که کیفیت آن‌ها را تضمین می‌کند. این اعتبارات حذف شده و سپس از طریق پروتکل توکان (بعداً درباره‌ی آن توضیح خواهیم داد) به عنوان توکن ضرب می‌شوند. این توکن‌ها با عنوان «تناژ کربن پایه» (BCT) شناخته می‌شوند.

هر BCT نشان دهنده یک تن کربن حذف شده از جو است.

پشتیبان هر کوین KLIMA حداقل یک «تناژ کربن پایه» است. دارندگان سکه‌های KLIMA برای افزایش سهم خود از این کوین از طریق پیوند دادن BCT بیشتر یا سهام‌گذاری دارایی‌های خود برای کسب سود تشویق می‌شوند.

در مورد KlimaDAO نکات زیادی وجود دارد، اما تأثیری که تاکنون داشته انکارناپذیر است. سال گذشته، KlimaDAO حدود ۲ درصد از کل بازار داوطلبانه کربن را خریداری کرد. همچنین، در زمان نگارش این متن، KlimaDAO موفق به حذف ۱۷.۳ میلیون تن جبران‌سازی کربن شده است.

این رقم به اندازه انتشار سالانه یک کشور کوچک مانند کرواسی است.

در حالی که KlimaDAO حداقل قیمتی را برای بازارهای داوطلبانه کربن تعیین می‌کند، موفقیت آن با عملکرد بازارهای داوطلبانه کربن سنجیده نمی‌شود. همانطور که در مورد تمام پروژه‌های ارز دیجیتال، مهم‌ترین عامل این است که آیا مردم واقعاً می‌خواهند از آن استفاده کنند یا خیر.

KlimaDAO هنوز در مرحله رشد است، به عبارت دیگر، به دنبال گسترش خزانه خود و ارائه عرضه قوی‌تر است. توسعه‌دهندگان این کوین انتظار ندارند تا اواسط قرن جاری به قیمت ثابتی برسند.

با این حال، KLIMA بیش از یک سال است که مستقر شده و تأثیر زیادی بر بازارهای کربن گذاشته است. بسیاری از پروژه‌های دیگر ارزهای دیجیتال کربنی هنوز در مرحله توسعه هستند. KlimaDAO ممکن است هدف بلندپروازانه‌ای داشته باشد، اما نشان داده است که مدل کسب‌وکار آن‌ها کارآمد است.

بیشتر بخوانید: ۵ سرمایه‌گذار برتر بیت‌کوین

۲- پروتکل توکان ( Toucan Protocol)

همانطور که در بحث قبلی درباره KlimaDAO اشاره کردیم، پروتکل توکان خودش یک کوین نیست. در عوض، این پروتکل زیرساختی است که به پروژه‌های ارز دیجیتال کربنی مانند KlimaDAO کمک می‌کند تا وجود داشته باشند.

به عبارت ساده، توکان یک پروتکل پل‌زن است که اعتبارات کربن واقعی را به توکن‌هایی تبدیل می‌کند که می‌توان آن‌ها را روی بلاک‌چین استفاده کرد. این توکن‌ها که با عنوان «CO2 توکنی‌شده» (TCO2) شناخته می‌شوند، نشان‌دهنده‌ی جبران‌سازی‌های کربن حذف‌شده اما هنوز ادعای نشده‌ای هستند.

این جبران‌سازی‌ها برای جلوگیری از احتساب دوگانه از رجیستری منبع خود حذف می‌شوند، اما هنوز در برابر هیچ آلایندگی‌ای ادعا نشده‌اند. بنابراین همچنان نشان‌دهنده‌ی مقدار مشخصی از جبران‌سازی‌های کربن تایید‌شده هستند.

TCO2ها تا حدی جانشین‌پذیر هستند و آن‌ها کاملاً یکسان نیستند، زیرا اطلاعات مربوط به منشأ هر اعتبار به طور مستقیم روی بلاک‌چین کدگذاری شده است. با این حال، اعتبارات مشابه را می‌توان تقسیم‌بندی و در گروه‌های کربنی جمع‌آوری کرد، جایی که می‌توان آن‌ها را معامله کرد.

بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین استخر کربنی که از پروتکل توکان استفاده می‌کند، «تناژ کربن پایه» (BCT) است که توسط KlimaDAO استفاده می‌شود. اکثر اعتبارات کربنی که توسط توکان پل زده شده‌اند به استخر BCT متشکل از توکن‌های «درخواست برای نظیر اتریوم ۲۰» (ERC-20) اختصاص یافته است. این توکن‌های ERC-20 را می‌توان به طور مستقیم در سایر برنامه‌های غیرمتمرکز مالی (DeFi) ادغام کرد. توکان اولین پلتفرمی بود که امکان توکنیزه‌کردن اعتبارات کربن را فراهم کرد و علاوه بر KlimaDAO شرکای دیگری نیز دارد. آن‌ها در این زمینه از مزیت پیشرو بودن برخوردارند و توکن اختصاصی خود با نام «تناژ کربن طبیعت» (NCT) را برای خریداران اعتبار کربن ایجاد کرده‌اند. با توجه به اینکه تعدادی از شرکت‌های برتر ارز دیجیتال کربنی به جای توسعه زیرساخت خود، ترجیح می‌دهند روی زیرساخت توکان بنا شود، پتانسیل زیادی برای رشد آتی در اینجا وجود دارد.

۳- موس (Moss)

مشابه توکان، موس هم در مورد توکنیزه‌کردن دارایی‌های واقعی مرتبط با کربن فعالیت می‌کند. موس، یک شرکت برزیلی، توکن اختصاصی خود به نام توکن MCO2 را دارد که با توکنیزه‌کردن اعتبارات کربن تأیید شده از منابعی مانند Verra ایجاد می‌شود.

هر توکن MCO2 نشان‌دهنده یک تن جبران‌سازی کربن است، با تمرکز ویژه بر اعتباراتی که از پروژه‌های حفاظت از جنگل در جنگل آمازون به دست می‌آیند. موس با استفاده از توکن خود، بر ارائه یک پلتفرم برای شرکت‌ها و افرادی که علاقه‌مند به جبران انتشار کربن خود هستند، برای خرید اعتبارات کربن با کیفیت بالا و کاملاً شفاف تمرکز دارد.

موس همچنین یک پروژه ثانویه NFT جنگل آمازون دارد. موس ابتدا چند قطعه زمین در جنگل آمازون خرید، آن‌ها را به قطعات ۱ هکتاری تقسیم کرد و سپس آن‌ها را به عنوان NFT فروخت. وجوه حاصل از هر فروش NFT به یک صندوق حفاظت ۳۰ ساله اختصاص یافته است که هزینه فعالیت‌هایی مانند گشت‌زنی و تصاویر ماهواره‌ای برای محافظت از منطقه را پوشش می‌دهد.

هدف نهایی این پروژه ایجاد یک «دیوار سبز» در بخشی از جنگل آمازون برای جلوگیری از تلاش‌های جنگل‌زدایی است. موس سه مجموعه از این NFTها را فروخته است و مجموعه‌های بیشتری در راه است. موس با داشتن چندین قرارداد اعتبار کربن برزیلی برای تأمین توکن MCO2 علاوه بر مجموعه NFT فروخته‌شده‌شان، یکی دیگر از معدود شرکت‌های ارز دیجیتال مرتبط با کربن است که واقعاً راه‌حلی موفق را در بازارها پیاده‌سازی کرده است.

بیشتر بخوانید: امن‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴

۴- نوری (Nori)

نوری که یک بازار تجارت حذف کربن است و بر هماهنگ‌سازی معاملات بین تأمین‌کنندگان کوچک مزرعه‌دار و خریداران اعتبار کربن تمرکز دارد، هنوز توکن خود را راه‌اندازی نکرده است. در عوض، نوری به درستی تصمیم گرفت ابتدا با اطمینان از استحکام مدل کسب‌وکار خود و شروع با یک برنامه آزمایشی، کار خود را آغاز کند. نوری با همکاری با کشاورزان آمریکایی که کشاورزی احیاگرانه انجام می‌دهند، تعدادی از تأمین‌کنندگان داخلی اعتبارات کربن با کیفیت بالا را جذب کرده است. برخی از این تأمین‌کنندگان در زیر نشان داده شده‌اند:

شرکت‌های ارز دیجیتال کربنی

لایه بالایی خاک در واقع یکی از بزرگترین تله‌گیرنده‌های طبیعی کربن در طبیعت است و سه برابر کل جو کره زمین کربن را در خود جای داده است. با این حال، کشاورزی انسان باعث شده است که کربن بسیار سریعتر از سرعت جایگزینی آن از خاک آزاد شود. این از دست دادن کربن خاک همان چیزی است که Nori با تمرکز بر پروژه‌های کشاورزی احیاگرانه هدف قرار می‌دهد. هدف نهایی هر پروژه نوعی از جذب کربن است که به عنوان ذخیره‌سازی کربن خاک شناخته می‌شود و اعتبارات کربن تولید می‌کند. این اعتبارات کربن دارایی اصلی Nori، یعنی «تناژ حذف کربن نوری» (NRT) را تشکیل می‌دهند.

هر NRT نشان‌دهنده یک تن CO2 حذف شده است که حداقل به مدت ده سال ذخیره شده و به طور مستقل تأیید و حسابرسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هر NRT به درستی نشان دهنده یک تن کربن جذب شده است. Nori قصد دارد نه تنها مشارکت‌های تأمین خود را به مزارع بین‌المللی گسترش دهد، بلکه NRTهای خود را به توکن‌های NORI تبدیل کند. این توکن‌های NORI در شبکه سازگار با محیط زیست Polygon مستقر خواهند شد. این امر یک بازار ثانویه قابل دسترس برای NRTهای Nori با تمام مزایای مرتبط با بودن روی یک بلاک‌چین ایجاد می‌کند.

پالیگان یک راه‌حل پیشرو لایه ۲ اتریوم است و در حال حاضر از نظر ارزش بازار، دهمین ارز دیجیتال بزرگ به شمار می‌رود. پالیگان اوایل سال گذشته با KlimaDAO برای کربن منفی شدن با خرید توکن‌های BCT و MCO2 مشارکت کرد.

Nori با اثبات مدل کسب و کار خود از طریق برنامه آزمایشی، با Bayer AG که یکی از بزرگترین شرکت‌های دارویی و کشاورزی جهان است، برای افزایش عرضه NRT خود همکاری کرده است. قسط اولیه توافق آنها به ارزش ۱۴.۴ میلیون دلار، ۴۰۰۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی را پوشش می‌دهد. Nori قصد دارد توکن خود را اواخر امسال عرضه کند. این راه‌اندازی همراه با مشارکت Bayer، سال ۲۰۲۳ را برای Nori به سالی بسیار هیجان‌انگیز تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین در ۵ سال آینده کجا خواهد بود؟

۵- DevvStream

شرکت DevvStream که به عنوان آخرین شرکت در لیست شرکت‌های ارز دیجیتال کربنی که باید به آن‌ها توجه کرد قرار می‌گیرد، تمرکز کمتری روی ارز دیجیتال دارد.

DevvStream در نگاه اول، یک شرکت جریان‌ساز کربن است که در ازای سهمی از تولید آتی، سرمایه را برای پروژه‌های اعتبار کربن تامین می‌کند.

با این حال، وجهه‌ی ارز دیجیتال این شرکت به لطف ارتباط DevvStream با شرکت مادر Devvio به میان می‌آید. Devvio یک پلتفرم اختصاصی ESG مبتنی بر بلاک‌چین دارد که DevvStream از آن برای قرار دادن اعتبارات کربنی که از توافقات جریان‌سازی خود به دست می‌آورد، روی زنجیره استفاده می‌کند.

اعتبارات کربن DevvStream پس از ورود به این پلتفرم، از بسیاری از مزایایی که سایر پروژه‌های توکن کربن از آن‌ها بهره‌مند هستند، برخوردار می‌شوند.

علاوه بر این، DevvStream دسترسی اولویت‌دار به مشتریان تجاری Devvio پیدا می‌کند که از قبل از پلتفرم ESG دومی استفاده می‌کنند. اگر هر یک از این مشتریان به دنبال اعتبار کربن باشند، اولین گزینه‌ای که بررسی می‌کنند اعتبارات DevvStream خواهد بود.

علاوه بر این، DevvStream همچنین با بزرگترین بورس‌ اوراق بهادار داوطلبانه کربن در جهان، یعنی Xpansiv، همکاری کرده است. هدف این است که نقدشوندگی بیشتری برای اعتبارات کربن آن فراهم شود.

DevvStream با دسترسی به پلتفرم بلاک‌چین ESG Devvio و مشتریان آن، و همچنین بورس اوراق بهادار کربن Xpansiv، در موقعیتی منحصر به فرد در بین شرکت‌های برتر ارز دیجیتال کربنی قرار دارد تا بتواند بیشترین بهره را از اعتبارات کربنی که روی بلاک‌چین قرار می‌دهد، ببرد.

بیشتر بخوانید: توکن تون (TON) چیست و چگونه کار می کند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا