خانه / اقتصاددیجیتال / حاشیه‌سازی‌های وزارت صمت به اقتصاد دیجیتال ضربه می‌زند
حاشیه‌سازی‌های وزارت صمت به اقتصاد دیجیتال ضربه می‌زند

حاشیه‌سازی‌های وزارت صمت به اقتصاد دیجیتال ضربه می‌زند

یک عضو اتحادیه کسب و کار‌های مجازی ضمن انتقاد از تعلل وزارت صمت در برگزاری انتخابات این اتحادیه گفت: حاشیه‌سازی‌های وزارت صمت برای انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی تنها به بخش خصوصی و اقتصاد دیجیتال ضربه می‌زند.


 گویی انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی طلسم شده است و قرار نیست این اتحادیه سروسامان بگیرد. این انتخابات که پیشتر به بهانه‌های شیوع کرونا و ماه رمضان به تعویق افتاده بود این بار به بهانه تصمیم وزارت صمت مبنی بر تفکیک اتحادیه به دو بخش «خدماتی» و «توزیعی» لغو شد. مسئله‌ای که انتقاد‌های فراوانی را به عملکرد این وزارتخانه مبنی بر دخالت و تصمیم گیری بدون مشورت فعالان صنفی در پی داشت و در نهایت هیات عالی نظارت به عنوان بالاترین مقام فرا بخشی و قوه‌ای بر برگزاری انتخابات در اسرع وقت حکم داد.

اشکال آرمندهی، عضو اتحادیه کسب و کار‌های مجازی و مدیرعامل دیوار گفت: با وجود این که بیش از یک ماه از تصویب برگزاری انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی در جلسه شورای عالی نظارت گذشته است، اما باز هم شاهد تعلل وزارت صمت در برگزاری انتخابات هستیم.
وی ادامه داد: اعتبارنامه اتحادیه فعلی کسب و کار‌های مجازی به اتمام رسیده و در حال حاضر اتحادیه برای ادامه کار با مشکلات فراوانی روبرو شده است، بنابراین در شرایطی که برگزاری انتخابات اتحادیه بیش از پیش ضروری می‌نماید، شاهد تعلل وزارت صمت در برگزاری این انتخابات هستیم.

اعضای اتحادیه کسب و کار‌های مجازی بار‌ها اعتراض خود را نسبت به تعویق انتخابات این اتحادیه بیان کرده و دلیل اصلی این عدم برگزاری را سردرگمی و مانع تراشی وزارت صمت عنوان کرده‌اند.
آرمندهی با انتقاد نسبت به عدم برگزاری انتخابات اتحادیه گفت: انتخابات به بهانه‌های مختلف به تعویق افتاده و اتحادیه فعلی در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

استارت برگزاری انتخابات اتحادیه از اردیبهشت ۱۴۰۰ زده شد

عضو اتحادیه کشوری کسب و کار‌های مجازی گفت: ثبت‌نام کاندیدا‌ها برای دومین دوره انتخابات اتحادیه کشوری کسب و کار‌های مجازی از اردیبهشت سال ۱۴۰۰ شروع شد و تایید صلاحیت آن‌ها ۶ ماه به طول انجامید که این زمان طولانی برای تایید صلاحیت کاندیدا‌ها خود محل سوال است.

آرمندهی ادامه داد: اواخر بهمن اعلام شد که قرار است قبل از عید ۱۴۰۱ و در انتهای اسفند ماه ۱۴۰۰ انتخابات برگزار شود، ولی برای بار اول به تعویق افتاد و برگزاری انتخابات به ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ موکول شد. برگزاری انتخابات برای بار دوم در تاریخ ۲۳ فروردین نیز به بهانه ماه رمضان لغو و قرار شد ۱۸ اردیبهشت ماه شاهد برگزاری انتخابات اتحادیه باشیم.

نامه نگاری‌های مخفیانه برای تفکیک اتحادیه کسب و کار‌های مجازی

مدیرعامل دیوار گفت: در حالی که قرار بود در ۱۸ اردیبهشت ماه بعد از دو بار تعویق انتخابات شاهد برگزاری آن باشیم به یک باره علیرضا شاه میرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت خبر از لغو برگزاری انتخابات به دلیل تفکیک اتحادیه به دو اتحادیه «توزیعی» و «خدماتی» داد.

وی ادامه داد: تعویق‌های چند باره انتخابات در حالی است که دوره اتحادیه فعلی ماه‌هاست تمام شده و اتحادیه فعلی وجاهت قانونی برای ادامه کار ندارد، زیرا طبق قانون، زمانی که دوره اتحادیه به اتمام می‌رسد ۶ ماه فرصت هست که انتخابات را برگزار کنند. ضمن اینکه ما متوجه شدیم انتخابات را به تعویق انداخته‌اند تا نامه نگاری‌هایی را انجام بدهند تا بتوانند تایید تفکیک اتحادیه را بگیرند.

لغو برگزاری انتخابات اتحادیه به بهانه‌های مختلف

عضو اتحادیه کشوری کسب و کار‌های مجازی با طرح این مساله که مشخص نیست مسئولان وزارت صمت چگونه به این نتیجه رسیده‌اند که راهکار تخصصی شدن اتحادیه، تفکیک است، آن هم به دو اتحادیه گفت: بیش از ۳۸۰۰ شرکت در اتحادیه در رسته‌های خدمات مختلف از جمله سلامت، گردشگری، بیمه، فروش اینترنتی و… عضوند. برخی شرکت‌ها هم در دسته «توزیعی» قرار می‌گیرند و هم «خدماتی»؛ اگر تصمیم اشتباه تفکیک اتحادیه فعلی به این دو اتحادیه اجرایی شود، شاهد موازی کاری و تعدد مجوز‌ها و سردرگمی بیشتر مردم خواهیم بود در شرایطی که خود مسئولان کاهش مجوز‌ها را هدف‌گذاری کرده‌اند.

آرمندهی ادامه داد: من هم به عملکرد هیات مدیره اتحادیه فعلی نقد دارم، ولی فراموش نکنیم هیات مدیره فعلی با ۲۰۰ عضو شروع به کار کرد و در حال حاضر پس از ۴ سال فعالیت، ۳۸۰۰ عضو دارد. قطعا در این مسیر تنها توانسته رشد کند و نتوانسته زیرساخت‌ها را درست بچیند.

بلاتکلیفی در برگزاری انتخابات اتحادیه کسب کار‌های مجازی ادامه دارد

عضو اتحادیه کشوری کسب و کار‌های مجازی گفت: حاشیه‌سازی‌های وزارت صمت برای انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی تنها به بخش خصوصی و اقتصاد دیجیتال ضربه می‌زند. تاکید می‌کنم تصمیمی که بخش خصوصی در اخذ آن دخیل نباشد محکوم به شکست است. سوال اینجاست که چه شده است که بعد از یک ماه از جلسه شورای عالی نظارت هنوز انتخابات اتحادیه برگزار نشده است؟ این بلاتکلیفی ضربه جبران‌ناپذیری به کسب و کار‌های مجازی می‌زند.

همه مخالف تفکیک اتحادیه کسب و کار‌های مجازی: نظر وزارت صمت رد شد

اتاق اصناف ایران در نامه‌ای به فاطمی امین وزیر صمت با زیر سوال بردن استدلال‌های شاه میرزایی معاونش تاکید کرده بود: تفکیک اتحادیه به طریق پیشنهادی توسط معاونت تجارت و خدمات آن وزارتخانه نه تنها مشکلات را مرتفع نخواهد نمود بلکه چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت باعث بروز برخی اختلافات و درگیری‌ها خواهد شد.
علی رضایی نماینده وزارت کشور در هیات عالی نظارت نیز با اشاره به جزییات این جلسه گفت: نظر وزیر صنعت بر تفکیک اتحادیه کنونی بود؛ ولی نتیجه این شد که انتخابات اتحادیه برگزار شود. الان زمان مناسبی برای گرفتن تصمیم در مورد تفکیک یا عدم تفکیک اتحادیه کسب و کار‌های مجازی نیست. ما نمی‌توانیم سیکل کاری اتحادیه کسب و کار‌های مجازی را متوقف کنیم، زیرا زمان انتخابات گذشته و باید انتخابات برگزار شود.


لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با انتقاد از دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در برگزاری انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی، گفت: اگر این رویه وزارت صمت ادامه پیدا کند، حتماً شکایت خود را به دیوان محاسبات و کمیسیون اصل ۹۰ خواهیم برد و بهتر است وزارت صمت نگذارد کار به آن نقطه برسد.
با این حال با گذشت یک ماه از برگزاری جلسه هیات عالی نظارت و مصوبه برگزاری انتخابات در اسرع وقت، هنوز خبری از زمان برگزاری دومین انتخابات اتحادیه کسب و کار‌های مجازی توسط وزارت صمت منتشر نشده و تعلل این وزارت خانه و پافشاری اش بر برگزار نشدن محرز است.

منبع: اقتصاد۲۴

حتما ببینید

فعال شدن ۶ هزار شرکت دانش بنیان در دهه ۹۰

فعال شدن ۶ هزار شرکت دانش بنیان در دهه ۹۰

فرشته جهانی فعال حوزه نوآوری و فناوری و استارت‌آپ‌ها می‌گوید در اوایل دهه ۹۰ تنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.