خانه / فناوری هوشمند / انقلاب صنعتی چهارم / فعالیت‌های حوزه معادن با کمک هوش مصنوعی توسعه می‌یابد
فعالیت‌های حوزه معادن با کمک هوش مصنوعی توسعه می‌یابد

فعالیت‌های حوزه معادن با کمک هوش مصنوعی توسعه می‌یابد

هوش مصنوعی و یادگیری زمینه‌ساز تحولی جدی در حوزه معدن و صنایع معدنی شده است. این حوزه در شمار فناوری‌های روبه رشد از هوش مصنوعی است که به مطالعه الگوریتم‌ها پرداخته و با انجام به کمک معدن‌کاران می‌آید.

سنگ بنای فناوری هوش مصنوعی هوشمند کردن و انجام خودکار فعالیت‌ها، بدون نقش آفرینی انسان است. این فناوری تلاش می‌کند سرعت و کیفیت انجام کار‌ها را بهبود بدهد و تؤامان بر ایمنی کار‌ها بیفزاید.

فناوری زمین‌شناسی و معدن، با استفاده از تجهیزات عمرانی و مهندسی، ظرفیت بسیار خوبی برای استفاده از فناوری‌های پیشرفته دارد. فناوری هوش مصنوعی نیز دارای ظرفیت زیادی برای ایمن سازی و بهره‌وری بیش‌تر عملیات از جمله اکتشافی و بهره‌برداری است.

بیشتر از کاربرد فناوری ‌های هوشمند بخوانیم:

  • آشنایی با مفاهیم انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • آشنایی با مفاهیم انقلاب صنعت چهارم (بخش دوم)؛ فناوری‌ها، نتایج و آینده تولید
  • توسعه پایدار با پیشرفت‌های انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • ۵ فناوری مدرن و تاثیرگذار برای تولیدکنندگان صنعتی
  • ۵ دلیل برای پیاده‌سازی فناوری IIoT در کارخانه‌ها
  • سه ملاحظه اخلاقی برای تولیدکنندگان سرمایه‌گذار در هوش مصنوعی

کمک هوش مصنوعی به اکتشاف و بهره‌برداری در معادن

هوش مصنوعی و یادگیری زمینه‌ساز تحولی جدی در حوزه معدن و صنایع معدنی شده است. این حوزه در شمار فناوری‌های روبه رشد از هوش مصنوعی است که به مطالعه الگوریتم‌ها پرداخته و با انجام به کمک معدن‌کاران می‌آید. یکی از حوزه‌هایی که فناوری هوش مصنوعی در آن نقش آفرینی می‌کند، حوزه اکتشاف است. این فناوری با شناسایی اتوماتیک رخساره سنگ‌ها با استفاده از پردازش داده‌های گمانه‌ها، به فرآیند اکتشاف کمک می‌کند.

همچنین در حوزه طبقه‌بندی سنگ‌ها با شناسایی سنگ و خاک به کمک داده‌های سنجش از دور و همچنین شناسایی و پیش‌بینی محل‌های دارای ظرفیت برای اکشتاف به فعالان این حوزه کمک می‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های دورسنجی، عکس‌های ماهواره‌ای، عکس‌های هوایی، نقشه‌های ژئوفیزیکی، نقشه‌های زمین‌شناسی، نقشه‌های ژئوشیمی را تحلیل کند.

فناوری هوش مصنوعی می‌تواند به این پرسش که چه چیزی در زمین است پاسخ دهد. این فناوری با پیش‌بینی نقاط حفاری با استفاده از اطلاعات مغزه‌های پیشین، نمونه‌های خاک، نقشه‌برداری محل معدن یا داده‌های دیگر شامل ژئوفیزیک، نمونه‌برداری شیاری، ترانشی و مغز گیری، طبقه‌بندی شرایط زیرسطحی، شناسایی اتوماتیک کانی‌های زیرسطحی، چین‌ها و شکستگی با استفاده از سیگنال‌های صوتی و تحلیل آن‌ها از دیگر کاربرد‌های هوش مصنوعی است.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

توانمندی با هوش مصنوعی در حفظ معادن و محیط زیست

اما ظرفیت هوش مصنوعی به همین جا ختم نمی‌شود و می‌تواند در احیا یا بازسازی معادن نیز کارآمدی خود را نشان دهد. هوش مصنوعی می‌تواند به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می‌توانیم معادن را دوباره احیا کنیم و مورد استفاده قرار دهیم. همچنین این فناوری به یاری محیط زیست، انسان‌ها و حیوانات می‌آید و با ارائه روش‌های بهینه از آن حفاظت می‌کند.

هوش مصنوعی با رصد دقیق تغییرات زیست‌محیطی، رخ‌داد‌ها و بلایای طبیعی و آسیب‌های بالقوه برای پوشش گیاهی، آب و گونه‌های جانوری، می‌تواند محیط زیست پایدار را به ارمغان بیاورد. با استفاده از عکس‌های هوایی، ماهواره‌ای و تحلیل آن‌ها، روند بهره وری از محیط زیست و معادن دستخوش تحول می‌شود.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

در کشورمان نیز شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های معدن خدمات و محصولات خود را به صاحبان صنعت، فعالان فناور و پژوهشگران ارائه می‌دهند. این محصولات و خدمات فناورانه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ذیل طرح توسعه فناوری‌های معدن و صنایع معدنی، در مسیر تجاری‌سازی قرار گرفته و همچنین با ارائه آزمایشگاهی کارآمد بر بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و حمایت ستاد‌های توسعه فناوری، مسیر تبدیل ایده‌های نو و پژوهش‌های کاربردی به محصولات و خدمات اثربخش جدید هموارتر از گذشته شده است.

منبع: دانشجو

بیشتر از انقلاب صنعتی چهارم Industry 4.0 در اقتصادالکترونیکی:
آیا استارت‌آپ‌های ساختمانی از پس هزینه‌ها برمی‌آیند؟
تولید در جهان با اینترنت اشیا
هوش مصنوعی در سنجش از دور ماهواره‌ای
از فرصت انقلاب صنعتی چهارم بهره بگیریم
ربات ها چه زمانی جای انسان ها را در بازار کار می گیرند؟
نخستین «هکاتون» صنایع معدنی برگزار می‌شود
اهمیت و جایگاه هوش مصنوعی در زندگی آینده انسان؛ از اتومبیل‌های بدون راننده تا دستیاران مجازی
کسب و کار الکترونیک؛ انقلاب عصر اطلاعات
استفاده از فناوری ۵G در کسب‌وکارهای ساختمانی

حتما ببینید

بکارگیری هوش مصنوعی در سازمان ثبت

بکارگیری هوش مصنوعی در سازمان ثبت

معاون توسعه فناوری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت برنامه تحولی خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.