بانکداری‌دیجیتالپیشنهاد سردبیر

فین‌تک و پرداخت دیجیتال بانک‌ها را مجبور به پذیرش سریع‌تر فناوری می‌کنند!

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

قرن‌هاست که موسسات مالی سنتی به سیستم کار خود افتخار می‌کنند و در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند. اگرچه بسیاری از صنایع دیگر مانند املاک و مستغلات، خرده‌فروشی و غیره به سمت نوآوری و پذیرش فناوری‌های روز رفته‌اند، بانک‌ها هنوز از همان سیستم مالی سنتی استفاده می‌کنند.

این امر باعث شده که فینتک (FinTech) و افراد خارج از این سیستم بتوانند فرصتی برای تاثیر‌گذاری پیدا کنند و باید بگوییم که تغییر و تحول این سیستم سنتی نزدیک است. فین‌تک به کمک فناوری‌های نوینی مانند بلاک چین می‌تواند این حیطه را کاملا متحول کند.

بیماری کرونا لطمه شدیدی به صنایع سرویس‌های مالی زده؛ اما فناوری در این میان چندان متحمل خسارت نشده است و این به دلیل ماهیت انعطاف‌پذیر آن است. از آنجا که فین‌تک هم در تعامل با فناوری کار می‌کند، در این شرایط می‌تواند بسیار مفید واقع شود و تحولات زیادی در سرویس‌های مالی ایجاد کند.

بیماری کرونا این تغییر و تحولات را سریع‌تر می‌کند و صنایع مالی جهان تا ۵ سال دیگر بسیار متفاوت از حال حاضر خواهد بود. تعدادی از حیطه‌های مهم که خیلی زود دچار تغییر و تحول می‌شوند به قرار زیر هستند:

تقسیم و ادغام صنعت توسط فینتک

برای یک بانک ممکن نیست که همه محصولات و ابزار‌های لازم را در حیطه‌های مختلف ایجاد کند. بازیگران و رقبای زیادی در این عرصه وجود دارند و این راه را برای ادغام سرویس‌های مالی مختلف باز خواهد کرد.

این روند در حال شکل گرفتن است و سال ۲۰۱۹ نیز این قضیه را به خوبی اثبات کرد و سالی پر از دستاورد برای صنعت مالی بود. در آینده، بانک‌هایی که محصولات و خدمات مالی جدید را به مشتریان ارائه می‌دهند، سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص خواهند داد. همزمان با این تقسیم و ادغامی که صورت می‌گیرد، محوریت مشتری از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود و نقش برجسته‌ای در موفقیت و یا شکست یک سازمان خواهد داشت. مشتریان نیز در آینده تاکید بیشتری بر اعتماد، امنیت و حریم خصوصی خواهند داشت.

فناوری و فینتک به پیشرفت خود ادامه خواهند داد

ماهیت واقعی صنعت فین‌تک تغییر سیستم‌های مالی سنتی است و ارز‌های دیجیتال در این صنعت از اعتبار بالایی برخوردار هستند.
در حالی که بانک‌ها منتظرند تا تاثیر واقعی ارز‌های دیجیتال نمایان شود، نوآوری‌های دیگری مانند هوش مصنوعی ظاهر شده‌اند و توجه عموم را به خود جلب کرده‌اند. برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، تصمیم‌گیری را در صنایع تحت تاثیر قرار می‌دهند و موقعیت‌هایی مهم را برای رهبران صنایع خلق خواهند کرد.

کنار رفتن تدریجی پول نقد

به مرور زمان از اهمیت پول نقد کاسته خواهد شد و در کشور‌های توسعه یافته تماما حذف خواهد شد. قبلا تراکنش‌های دیجیتال و غیر حضوری برای راحتی و عدم اتلاف وقت مورد توجه بودند، اما بحران کرونا کاری کرد که این تراکنش‌ها به سلامت و امنیت مردم مربوط شوند.

اگرچه در کشور‌های در حال توسعه ممکن است کنار گذاشتن پول نقد به این زودی‌ها محقق نشود؛ اما به تدریج، این کشور‌ها مجبور به کنار گذاشتن پول نقد خواهند شد. فین‌تک در این میان می‌تواند به بانک‌ها و موسسات مالی در فراهم آوردن سرویس‌های دیجیتال بسیار کمک کند.

جهانی شدن چشم‌انداز جدیدی پیدا می‌کند

تا قبل از بحران کرونا، من خودم فکر می‌کردم که جهانی شدن چیزی اجتناب‌ناپذیر است و بحث‌هایی که در زمینه ناسیونالیسم می‌شد برایم بی معنی بود.

اما اینک در اثر بحران کرونا می‌بینیم که کشور‌های مختلف مرز‌های خود را به روی یکدیگر می‌بندند و اگرچه این کشور‌ها باز هم در سطح جهانی با هم تعامل دارند، اما روند جهانی شدن قبلی حداقل کند‌تر خواهد شد. البته در آینده نیز شرکت‌ها برای رشد اقتصادی بر جهانی شدن و استفاده از استعداد‌های جهانی تمرکز خواهند داشت.

حواله‌ها ادامه خواهند داشت

اهمیت و تاثیر حواله‌ها اغلب دست‌کم گرفته می‌شود. گزارش‌ها حاکی از این هستند که حواله‌ها به کشور‌های کم‌درآمد و یا کشور‌های دارای درآمد متوسط، در دو دهه گذشته افزایش یافته است. حواله‌ها در سال گذشته بزرگ‌ترین منبع درآمد برای کشور‌های در حال توسعه بودند. اخیرا که بحران کرونا جهان را دچار مشقت کرده است، تعداد حواله‌های سنتی کاهش پیدا کرده است؛ اما حواله‌های دیجیتال در این مدت از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده‌اند.

صنعت سرویس‌های مالی مدت‌هاست که نیازمند تغییر و تحول است و کار زیادی باید در این زمینه انجام شود. فینتک و فناوری می‌توانند در این زمینه بسیار به این صنایع کمک کنند و زمینه را برای تغییر و تحول فراهم کنند.
این تغییرات اجتناب‌ناپذیر هستند و بحران کرونا آنها را تسریع کرده است.

بحران کرونا باعث شده که موسسات مالی سنتی به ارزیابی دوباره مدل کار خود بپردازند و آن را برای آینده و برای بحران‌های دیگر انعطاف‌پذیر‌تر کنند. این تغییر و تحولات به نفع مشتریان خواهد بود و در آینده به نیاز‌های آنان بیشتر توجه خواهد شد. نظر شما چیست؟ آیا فینتک می‌تواند صنایع مالی سنتی را کاملا متحول کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 3، آبان‌ماه ۱۳۹۹ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا