توکن‌های غیر مثلی (NFT)متاورس

در متاورس شهردار شوید

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
بهراد تیموریان؛ کارشناس حوزه بلاک‌چین

پروژه‌ای در متاورس وجود دارد که روی بلاک‌چین های ترون، اتریوم و بایننس قرار دارد در این بازی شما به شکل شهروند، شهردار یا رهگذر حضور دارید.

زمانی که بچه‌ها کم‌سن هستند، هرکدام شغل رویایی خود را تصور می‌کنند؛ برخی پزشک، برخی وکیل، خلبان یا حتی فضانورد. هیچ‌چیز جلودار خیال‌پردازی بچه‌ها نیست. اما در این میان برخی هم رویای شهردار شدن در سر دارند. دیگر شهردار شدن رویا نیست و در یک پروژه بزرگ متاورسی شما قادرید واقعا در نقش یک شهردار باشید. اما قبل از معرفی آن، باید کمی بیشتر با این سبک از بازی‌ها آشنا شویم.

تجربه شهردار شدن در ۱۹۸۹میلادی

اولین باری که یک پلتفرم یا بازی برای خلق تجربه مدیریت یک شهر ساخته شد، به سال ۱۹۸۹ میلادی برمی‌گردد. بازی Sim City یک اولین نسخه از بازی‌های ژانر شبیه‌سازی مدیریت یک شهر بود، توسط فردی بنام ویل رایت طراحی و تولید شد. اگرچه این بازی در مقایسه با بازی‌های امروزی بسیار سطح پایین به نظر می‌آید، اما آغازگر مسیر بازی‌های مدیریت شهری بود. این بازی همچنان هم در حال ساخت است و توسط شرکت Maxis و EA منتشر می‌شود. در Sim City شما قادرید یک شهر را بسازید، آن را مدیریت کنید، مالیات وضع کنید، در مواقع انواع بحران‌ها آن را مدیریت کنید و از یک تل خاک، یک مدینه فاضله بسازید. سالانه افراد میلیون‌ها ساعت را صرف ساختن شهرهای خود برای تفریح یا شرکت در مسابقات می‌کنند. علاوه بر اینکه سازندگان این بازی میلیاردها دلار درآمد سالانه از فروش‌های درون‌برنامه‌ای کسب می‌کنند.

تجربه شهردار شدن در متاورس

پیش‌تر درباره تجربه بازی‌های شبیه‌ساز مدیریت شهری Sim City صحبت کردیم؛ اما پروژه‌ای در متاورس وجود دارد که همه تجارب قبلی را به واقعیت تبدیل می‌کند. پروژه MegaCryptoPolis یا به اختصار MCP۳D یک پروژه متاورسی است که روی بلاک‌چین های ترون، اتریوم و بایننس قرار دارد. توکن بومی این بازی نیز $MEGA نام دارد که تراکنش‌های داخلی با آن انجام می‌شود و امکان Stake کردن و درآمدزایی ثانویه از آن نیز وجود دارد.

MCP۳D؛ مدیریت شهری در متاورس

این پروژه و بازی به میزان زیادی به واقعیت نزدیک است. در این بازی شما به شکل شهروند، شهردار یا رهگذر حضور دارید. رهگذر افرادی هستند که صرفا در حال گشت در شهر هستند و ملکی ندارند. شهروندها افرادی هستند که ملکی در شهر دارند و شهردارها مالک منطقه‌ای از شهر هستند.

شکل سرمایه‌گذاری در این پروژه چند مدل است. شما می‌توانید زمین خالی خرید کنید و صبر کنید تا قیمت‌ها افزایش پیدا کند یا می‌توانید در زمین خود اقدام به ساخت‌و‌ساز کنید یا آن را اجاره بدهید یا کسب‌وکار خود را در آن محل راه‌اندازی کنید. نکته قابل توجه این است که مثل دنیای واقعی، برای ساخت‌و‌ساز نیاز به مصالح است که یا باید خریداری شوند یا از طریق بازی کردن به‌دست بیاید. نکته دوم توجه به قوانین است که در منطقه‌ای سکونت شما وجود دارد.

این قانون‌ها مثل قوانین مالیات توسط شهردار منطقه وضع می‌شود. میزان رضایت، پیشرفت و فعالیت هر منطقه منوط به تصمیماتی است که شهردار می‌گیرد. شهردارهای مناطق، در ابتدا کل زمین‌های یک منطقه را در یک مزایده خریداری می‌کنند و سپس زمین‌ها را با توجه به اولویت درخواست خرید، به شهروندها می‌فروشند. به‌طور کلی درآمد شهردارها از فروش ثانویه زمین‌ها به شهروندها و مالیاتی است که از آنها اخذ می‌کنند. همه این هزینه‌ها واقعی و روی بستر بلاک‌چین هستند!  برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این پروژه به آدرس MCP۳D.com مراجعه کنید و به آرزوی دیرینه شهردار شدن برسید.

منبع: دنیای اقتصاد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا