متاورسمحتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتال

مفاهیم پایه اقتصاد دیجیتال؛ متاورس Metaverse چیست

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

متاورس (Metaverse) فضایی است چند بعدی، درست همانند واقعیت، که شما می‌توانید در آن یک زندگی دیگر، درست همانند زندگی واقعی داشته باشید.

خبر تغییر نام فیس بوک (facebook) به متا (Meta) مثل بمب در دنیا ترکید. مدیر عامل فیس‌بوک، مارک زاکربرگ معروف، اظهار داشت که قرار است فضای فیس‌بوک به یک دنیای مجازی تبدیل شود. کاربران دنیای ارزهای دیجیتال یا گیمرها قبل‌ترها هم با اصطلاح متاورس آشنا شده بودند اما ارتباط فیس بوک با متاورس برای همه مثل یک علامت سؤال بزرگ باقی مانده بود. ما در این مقاله قصد داریم راجع به مفهوم متاورس صحبت کنیم. راجع به اینکه متاورس اصلاً به چه معناست و چرا متاورس تا این حد برای جهان مدرن اهمیت دارد؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد متاورس و جزئیات فناوری آن بیشتر صحبت کنیم.

درمورد متاورس (Metaverse) چه می­دانید؟

متاورس فضایی است چند بعدی، درست همانند واقعیت، که شما می‌توانید در آن یک زندگی دیگر، درست همانند زندگی واقعی داشته باشید. در این فضا شما می‌توانید با استفاده از امکاناتی که هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و قرارداد‌های هوشمند و فناوری بلاک چین فراهم کرده‌اند، یک واقعیت مجازی را تجربه کنید.

اینترنت هم مانند سوخت متاورس عمل می‌کند. اما این اینترنت، اینترنت غیر متمرکز و آزادی خواهد بود که تحت نظارت دولت‌ها قرار نمی‌گیرد و کشورها توانایی محدود کردن آن را نخواهند داشت. این اینترنت دقیقاً همان نسل جدید اینترنت خواهد بود که سال‌هاست در مورد آن صحبت می‌شود.

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

متاورس (Metaverse) چه ارتباطی به بازی‌های کامپیوتری دارد؟

شاید بتوان گفت که ایدهٔ متاورس از بازی‌های کامپیوتری نشئت گرفته است. به بیان دیگر بازی‌ها جهان‌هایی را به تصویر می‌کشند که واقعی نیستند. در بازی‌ها، بازیکنان در جهان تخیلی بازی می‌کنند. دنیای بازی‌های کامپیوتری در سال‌های اخیر رشد عجیب و غریبی داشته است. گیمرها از بازی‌هایی مثل ماریو شروع کردند و الان گیم‌هایی در دسترسشان است که کیفیت گرافیکی تصویرشان به حدی بالاست که تشخیص این که این بازی است یا فیلم ضبط شده واقعی، بسیار سخت شده است.

با ورود بازی‌ها به عرصه بلاک چین، امتیازهایی که پیش‌تر در بازی‌ها با ستاره و کلید و غیره دریافت می‌شدند، قابل خریداری شدند. افراد می‌توانند با بازی کردن پول در بیاورند، که این پول‌ها در قالب ارز دیجیتال پرداخت می‌شود. معمولاً هر بازی ارز دیجیتال مخصوص به خودش را دارد که به عنوان توکن حاکمیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در دنیای واقعی افراد هرچقدر پول بیشتری داشته باشند قدرتمندتر هستند، در دنیای بازی‌های دیجیتالی هم افراد هرچقدر توکن حاکمیتی بیشتری داشته باشند، قدرت بیشتری دارند.

افراد با این توکن‌ها می‌توانند امکانات موجود در بازی را خریدار کنند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بازی تأثیرگذار باشند و غیره . هر کدام از بازی‌ها روش مخصوص به خودشان را دارند. در برخی از بازی‌ها افراد به خرید و فروش زمین می‌پردازند، در برخی از آنها افراد به کشف سیاره‌های جدید می‌پردازند، در برخی از آنها گیمرها به مبارزه با دشمنان و رسیدن به یک جهان آرمانی تلاش می‌کنند و الی آخر.

توکن های NFT و استفاده‌ از آنها در متاورس.

از آنجایی که در متاورس مسئلهٔ مالکیت اهمیت زیادی دارد، توکن‌های NFT در این جهان ارزش زیادی پیدا خواهند کرد و افرادی که توکن‌های NFT دارند، از امتیازات  بهتر و بیشتری در متاورس بهره‌مند خواهند شد. برای خرید زمین‌ها، خانه‌ها، اشیا و هر نوع امکاناتی در متاورس و فروش آنها، شما باید به خرید و فروش توکن‌های NFT بپردازید و دیگر به طور مستقیم به خرید آنها از طریق بیت کوین یا USDT  نمی‌پردازید.

و در آخر

قطعاً با تحقق متاورس و به وجود آمدن چنین دنیایی، زندگی تمام انسان‌های جهان از این رو به آن رو می‌شود. ما با تحقق یافتن متاورس وارد عصر جدیدی از تکنولوژی می‌شویم که شاید درک آن الان برایمان سخت باشد، اما با گذر زمان به آن عادت می‌کنیم. درست همان‌طور که به اتومبیل، تلویزیون، گوشی موبایل، اینستاگرام و هزاران تکنولوژی جدید دیگر عادت کردیم. متاورس پیوند تکنولوژی با زندگی انسان است. حلقه‌ای که برای همیشه انسان‌ها را به اینترنت پیوند می‌دهد. شاید به جایی برسیم که دیگر آفلاین و آنلاین بودنی وجود نداشته باشد، زیرا در دنیای جدید همه همیشه آنلاین خواهند بود. به گفتهٔ زاکربرگ، رشد و توسعه ایده متا و فراهم کردن زیرساخت‌های آن، به حدود ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد که این زمان زمان طولانی نیست.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا