توکن‌های غیر مثلی (NFT)

کدام NFTها محبوب‌ترین و بیشترین توجه جهان را به خود جلب کرده‌اند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

وبسایت Coingecko، اخیراً طی گزارشی محبوب‌ترین NFT ها در چند وقت گذشته را مشخص کرده‌ است.

با فراگیری فناوری بلاکچین و تمایل افراد و کسب‌وکارها به پذیرش و استفاده از این تکنولوژی کاربردهای جذابی برای توکن‌های NFT به وجود آمده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات که به لطف توکن‌های ان اف تی امکان‌پذیر شده است، تغییر نگرش به مفهوم مالکیت است و در نتیجه انتقال و مالکیت دارایی‌ها به طور فیزیکی و دیجیتال در شبکه‌های بلاکچین به امری مرسوم تبدیل شده‌ است.

همین اشتیاق جستجو برای یافتن مجموعه‌های برتر NFT را در طول سال اخیر پر شتاب کرده است. شاید بسیاری از مردم در مورد توکن‌های غیر مثلی اطلاعات کافی نداشته  و حتی برخی هم اصلاً به آنها علاقه‌ای نداشته باشند، اما نمی‌توان منکر این مسئله شد که بدون شک NFT به عنوان یک نقطه برجسته در دنیای فناوری ظاهر شده‌ است.

با استفاده از ابزارهای مناسب می‌توان مجموعه‌های NFT  با پتانسیل یا در مرکز توجه کاربران را شناسایی کرد. برای نمونه یافتن این موضوع که چند نفر در حال دنبال کردن یک مجموعه هستند از طریق یک واچ لیست مخصوص در وبسایت‌های مختلف امکان‌پذیر است. 

همچنین یک راه دیگر برای بررسی این مجموعه‌ها، کسب اطلاعات از حجم معاملات آنها است و این داده‌ها به صورت عمومی در دسترس عموم قرار دارد. 

وبسایت Coingecko، یک تجمیع کننده داده‌های کریپتویی است و اخیراً طی گزارشی محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT ها در چند وقت گذشته را مشخص کرده‌ است. در ادامه مقاله به این مجموعه‌ها می‌پردازیم.

محبوب‌ترین NFT ها از نظر بیشترین دنبال‌کننده کدامند؟

به طور کلی، هر یک از ۳۰ مجموعه برتر NFT محبوب در این گزارش توسط حداقل ۴۰۰ کاربر دنبال شده‌اند که در این قسمت به معرفی بیشتر ۵ مجموعه برتر این فهرست می‌پردازیم.

مجموعه Nakamigos 

اولین محبوب‌ترین توکن‌های غیرمثلی در کوین گکو مجموعه ناکامیگوس Nakamigos نام دارد و در زمان نگارش این مقاله به فهرست واچ لیست ۱۳۹۵ کاربر اضافه شده است. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که سرمایه‌گذاران یا هولدرهای بیشتری در حال دنبال کردن قیمت مجموعه ان اف تی Nakamigos هستند. نکته جالب درباره ناکامیگوس این است که مجموعه‌ای نسبتاً تازه وارد است.

مجموعه Bored Ape Yacht Club

کلاب میمون‌های بی‌حوصله‌ یا (Bored Ape Yacht Club (BAYC در جایگاه دومین مجموعه محبوب NFT است و در فهرست واچ لیست ۱۲۶۰ کاربر قرار دارد. کلاب میمون‌های بی‌حوصله‌ در آوریل ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده است و اولین مجموعه توکن غیرمثلی از اکوسیستم APE به شمار می‌رود. این مجموعه دارای ۱۰۰۰۰ ان اف تی منحصربه‌فرد در بلاک چین اتریوم است.

مجموعه CyberKongz

در این گزارش مجموعه‌ CyberKongz که در سال ۲۰۲۱ به وجود آمده است، کماکان توسط ۹۰۳ نفر دنبال می‌شود. پروژه CyberKongz از پیشگامان ان اف تی های به شکل آواتار است که اختصارا PFP NFT نام دارند. مجموعه CyberKongz از ۱۰۰۰ ان اف تی منحصربفرد که به صورت تصادفی ایجاد شده‌اند تشکیل شده است. 

مجموعه Bitmap 

رتبه بعدی این گزارش مجموعه تازه وارد Bitmap را در خود جای داده است که در سال ۲۰۲۳ ایجاد شده است و توسط ۸۸۴ نفر دنبال می‌شود.

مجموعه Pixelmon

در میان NFT هایی که در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شدند، مجموعه Pixelmon به عنوان یکی از محبوب‌ترین ان اف تی ها است و در حال حاضر توسط ۸۵۲ کاربر دنبال می‌شود. Pixelmon خود را به عنوان یک بازی RPG NFT جهان باز معرفی می‌کند. Pixelmon را می‌توان معادل بازی پوکمون دانست اما با این تفاوت که این بازی دارای توکن‌های غیرمثلی است. هر NFT  در این بازی نماینده یک هیولا است که افراد می‌توانند آن را به دست آورند، تربیت کنند و حتی آنها را خرید و فروش کنند و همینطور در مبارزات با دیگران از آنها استفاده کنند.

برای بررسی دقیق‌تر این ۳۰ مجموعه توکن غیرمثلی، بهتر است به فهرست زیر مراجعه کنیم:

رتبهنام مجموعه NFTتعداد افراد دنبال کننده
۱Nakamigos۱۳۹۵ 
۲Bored Ape Yacht Club (BAYC)۱۲۶۰
۳CyberKongz۹۰۳
۴bitmap۸۸۴
۵Pixelmon۸۵۲
۶GGSG: Galactic Geckos۷۲۲
۷Bitcoin Frogs۶۸۵
۸Pudgy Penguins۶۸۵
۹Azuki۶۶۱
۱۰Redacted Remilio Babies۶۶۱
۱۱Milady Maker۶۴۸
۱۲YOU THE REAL MVP۶۴۵
۱۳Parallel Avatars۶۳۴
۱۴Mutant Ape Yacht Club (MAYC)۶۳۱
۱۵VeeFriends۶۲۷
۱۶CryptoPunks۶۱۱
۱۷Opepen Edition۶۰۷
۱۸Mad Lads۵۷۲
۱۹Lil Pudgys۵۷۰
۲۰Solcasino.io۵۷۰
۲۱Moonbirds۵۴۳
۲۲Checks – VV Edition۵۱۲
۲۳OnChainMonkey۵۰۶
۲۴World of Women۴۹۸
۲۵RTFKT Animus Egg۴۹۶
۲۶Azuki Elementals۴۹۵
۲۷Kanpai Pandas۴۶۸
۲۸Solana Monkey Business۴۶۲
۲۹CryptoPhunks۴۵۱
۳۰Apes Together Strong۴۱۳

آیا گران ترین مجموعه ان اف تی ها در این فهرست جایگاهی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که گران‌ترین مجموعه ان اف تی ها متعلق به Pak است و در سال ۲۰۲۱ موفق شده است که محصول The Merge خود را به ۳۰۰۰۰ هزار کلکسیونر  در بفروشد. ارزش مجموع این توکن‌های غیرمثلی به ۹۱.۸ میلیون دلار می‌رسد. با اینحال این مجموعه جایی در فهرست فعلی ما ندارد.

به طور دقیق‌تر از ۱۱ مجموعه NFT که از گذشته انتظار می‌رفت که موفق عمل کنند، ۸ مورد در این رتبه‌بندی ۳۰ تایی از محبوب‌ترین مجموعه‌های ان اف تی NFT  قرار گرفته‌اند. قابل ذکر است، ۳ مجموعه NFT که موفق به این کار نشدند در سقوط قیمتی امسال به سطوح قیمت‌های کف خود رسیدند.

سهم مجموعه‌های NFT تازه وارد از این گزارش

۳۰ درصد از محبوب‌ترین توکن‌های غیر مثلی در سال ۲۰۲۳ ایجاد شده‌اند و ۲۷ درصد از آنها مربوط به سال ۲۰۲۲ هستند.

البته NFTهای ایجاد شده در سال ۲۰۲۱ همچنان از نظر محبوبیت غالب هستند و ۱۲ مورد از ۳۰ NFT محبوب این لیست را تشکیل می‌دهند. NFTهای ساخته شده در سال ۲۰۲۱ همچنان توانسته اند  نقش خود را در این بازار در طول زمان حفظ کنند و کماکان از بازیگران اصلی محسوب می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که حتی مجموعه‌های NFT که در طول بازار نزولی به بازار عرضه شده‌اند، در این رتبه‌بندی جایگاه مناسبی را به دست ‌آورده‌اند.

به طور دقیق‌تر مجموعه ان اف تی های سال ۲۰۲۳ موفق شده‌اند ۹ مورد از ۳۰ NFT محبوب را به خود اختصاص دهند و مجموعه توکن‌های غیر مثلی ایجاد شده در سال ۲۰۲۲ ۸ مورد از این فهرست را به دست آورده‌اند. بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت که سال ۲۰۲۲ پر از چالش برای فضای رمزارز و به طور کلی خرید ارز دیجیتال بوده است و در سال ۲۰۲۳ اوضاع و چشم‌انداز مثبت‌تریبه وجود آمده است. از آنجایی که چند ماه تا پایان سال ۲۰۲۳ باقی مانده است باید منتظر ماند مشاهده کرد که آیا مجموعه های NFT می‌توانند روند رو به رشد خود را ادامه دهند یا خیر.

محبوب‌ترین بلاکچین میزبان مجموعه‌های ان اف تی (NFT)

حتی با وجود تنوع NFT ها در بلاکچین‌ها، باز هم بیشتر مجموعه‌های NFT روی بلاکچین اتریوم هستند و در این فهرست ۲۴ مورد از ۳۰ مورد را در اختیار دارند. در ادامه بلاکچین سولانا ۴ مجموعه و ۲ مجموعه ان اف تی نیز متعلق به بیت کوین اوردینالز  Bitcoin Ordinals است.

علاوه بر مجموع بیت مپ (bitmap)، مجموعه مورد توجه دیگر موجود در اوردینالز بیت کوین قورباغه‌ها یا Bitcoin Frogs بوده است.

نکته قابل توجه اینکه محبوب‌ترین NFT های بلاکچین سولانا امسال یا در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شده‌اند و هیچ یک از NFT های سال ۲۰۲۲ سولانا، جایگاهی در این رتبه بندی نداشتند.

وضعیت مجموعه‌های NFT به لحاظ مارکت کپ

در لیست زیر می‌توان رتبه‌بندی مجموعه‌های ان اف تی را بر اساس مارکت کپ یا حجم بازار نیز مشاهده کرد. معیار نقدینگی موضوعی است که باید در کنار دیگر فاکتور‌ها برای تحلیل بازار NFT در نظر گرفته شود.

سخن پایانی

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد پویایی بازار NFT به گونه‌ای پیش رفته است که افراد با علامت‌گذاری و تعیین واچ لیست مجموعه‌های ان اف تی بیشتر به دنبال تازه‌ترهای بازار هستند.

از طرفی دیگر سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ وضعیت بهتری را برای این بازار رقم زده است و کاربران و طرفداران توکن‌های غیر مثلی را شوق زده و به آینده امیدوار کرده است.

 از سوی دیگر نباید فراموش کرد که عمده مارکت کپ و سهم بازار اصلی بازار NFT کماکان در اختیار بازیگران قدیمی است.

 این مقاله به منظور معرفی مسیری برای دنبال کردن بازار ان اف تی و یافتن پتانسیل نهفته از پروژه‌های ان اف تی در اختیار شما قرار گرفته است. با این‌حال فراموش نکنید قبل از هر نوع سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش ارز دیجیتال تحقیقات کاملی را انجام دهید و با افراد دارای تجربه مشورت کنید.

منبع: نوبیتکس

  • کدام NFTها محبوب‌ترین و بیشترین توجه جهان را به خود جلب کرده‌اند؟
کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا