شهر هوشمندکسب وکار هوشمند در جهان

معرفی منطقه آزاد کیمن؛ جزایری در دریای کارائیب

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

زیرساخت‌هایی برای تبدیل شدن به مرکز هدف برای مشاغل دیجیتال

جزایر کیمن که سال‌ها پیش توسط کریستف کلمب جزیره لاک‌پشت‌ها نام گرفته بود، این روزها در حوزه گردشگری و بانکداری شهره است.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از اقتصاد ۲۴؛ جزایر کیمن، در دریای کارائیب یکی از زیباترین مناطقی است که حالا در برنامه‌های توسعه‌ای راهی به سوی تبدیل شدن به یکی از پرسودترین مناطق آزاد جهان می‌یابد. جزایر کارائیب از جمله نقاطی است که اولین بار توسط کریستف کلمب در سال ۱۵۰۳ کشف شد.

آن زمان قطعاً کسی تصورش را هم نمی‌کرد که روزی صنایع خلاق، جزایر کیمن را به حدی توسعه دهد که به یک مرکز هدف برای مشاغل دیجیتال تبدیل شود. اگرچه این چشم‌انداز برای جزایر کیمن طولانی مدت است، اما همینکه نامش در نتایج اخیر مجله FDI دبی جزو برترین مناطق آزاد جهان برده می‌شود، خود نشانه‌های مهمی دارد.

جزایری که زمانی کمتر پای انسان به آن رسیده بود. جزایر کیمن تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵۸ شرکت بین‌المللی فعال ثبت شده داشت که تقریباً نیمی از آن‌ها یعنی ۴۶.۲ درصد آن متعلق به شهری موسوم به Cayman Tech است. این منطقه در میانه راه یک برنامه توسعه ۶۷ میلیون دلاری قرار دارد که هدف آن توسعه یک مرکز هدف برای مشاغل دیجیتال است.

این چشم انداز طولانی مدت مستلزم توسعه یک میلیون فوت مربع فضای اداری کلاس جهانی، مناطق مسکونی، رستوران‌ها و امکانات رفاهی برای تنوع بیشتر اقتصاد کیمن است. بر این اساس کل سرمایه گذاری‌ها حدود ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

زیباترین منطقه استوایی

جزایر کیمن که سال‌ها پیش توسط کریستف کلمب جزیره لاک‌پشت‌ها نام گرفته بود، در حوزه گردشگری و بانکداری شهره است، مسئله‌ای که در سال ۱۹۹۴ موجب شد تا FATF آن را در لیست سیاه قرار دهد و البته در ۲۰۰۱ از لیست سیاه خارج شد. کیمن به سواحل دیدنی و آب و هوای استوایی‌اش معروف است. بهترین سایت‌های غواصی دنیا در این جزیره قرار دارد. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه استینگری ستی نام دارد، باریکه‌ای کم عمق که در آن امکان تعامل و تماشای لقمه‌ماهی‌ها برای گردشگران فراهم شده است.

سواحل رنگارنگ و زیبا در کنار آب‌های شفاف آن منظره‌ای خاص به جزایر کیمن بخشیده است. در این منطقه موزه ملی جزایر کیمن و نمایشگاه‌های متعدد تاریخی و بوم‌شناسی قرار دارد. منطقه حفاظت شده مستیک و منظره‌ای از اشکال صخره‌ای عجیب و غریب در سواحل شمالی گرند کیمن و پارک‌های گیاه‌شناسی از جمله مناطق دیدنی جزایر کیمن است. همه این مناظر زیبا موقعیت خاص گردشگری در منطقه آزاد جزایر کیمن را ساخته است.

این منطقه آزاد یک پروژه توسعه‌ای است که متمرکز بر جذب کسب و کار‌های دانش‌بنیان و خدماتی تشکیل شده است. البته این یک ابتکار عمل دولتی است که با همکاری شرکت Cayman Enterprise City در بخش خصوصی انجام شده است.

برای تسهیل توسعه مناطق ویژه اقتصادی در جزایر کیمن، قوانین ویژه مناطق اقتصادی در سپتامبر ۲۰۱۱ و فوریه ۲۰۱۲ تصویب شد. دولت بریتانیا از آن زمان در راستای توسعه این منطقه زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده است.

مطابق گزارش‌ها، تأثیر اقتصادی این شرکت در جزایر کیمن ۴۱.۵۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ بوده است.

شاید همین اتکا به منابع بخش خصوصی است که موجب شده تا این منطقه آزاد جزو یکی از برترین‌ها قرار بگیرد، اما ساخت دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز اقدام مهم دولتی برای فراهم آوردن زیرساخت‌ها بوده است، مسئله‌ای که نباید فراموش کرد.  

 پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین ، ترکیه ، امارات ، هند ، سنگاپور ، اسپانیا، کره جنوبی، کاستاریکا، یونان ، ایتالیا ، عمان، نیجریه ، موریس ، مالزی ، کانادا ، بنگلادش ، تونس و مناطق ویژه اقتصادی روسیه، ازبکستان ، بلاروس ، عربستان ، لبنان ، تانزانیا ، آرژانتین ، لیتوانی ، غنا ، گرجستان ، اندونزی ، کرواسی ، نامیبیا ، پاناما، کلمبیا،  اولین منطقه آزاد تجاری جهان و همچنین شهر اینترنتی دبی را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا