آموزش و همایش دیجیتالبازاریابی دیجیتالرسانه دیجیتالمقاله کسب و کار دیجیتال

راهنمای تولید ویدئو آموزشی: هر آنچه بازاریاب ها باید بدانند!

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
نویسنده : علی آل علی؛ فرصت امروز  

ویدئو آموزشی در الگویی از محتواست که با هدف آموزش یک امر خاص به مخاطب تولید می شود. همانطور که از اسمش پیداست، این الگو در قالب فرمت ویدئو پیش روی کاربران قرار می گیرد.

کاری در دنیا هست که نتوانیم انجام دهیم؟ بی شک اگر از نظر علمی به ماجرا نگاه کنیم، کارهای بی نهایت زیادی است که از عهده ما خارج است. مثلا سفر با سرعت نور احتمالا هیچ وقت رنگ و بوی واقعیت به خودش نخواهد گرفت. با این حال اگر بحث را در زندگی روزمره جلو ببریم، ماجرا کاملا فرق خواهد کرد. خب تا وقتی اینترنت و شبکه های اجتماعی دم دست آدم هاست، چرا یادگیری یک روش تازه برای زندگی راحت تر سخت باشد؟

خیلی از مردم در سراسر دنیا به محض اینکه مشکلی در زندگی شان پیش می آید، زمین و زمان را مقصر جلوه می دهند. قبول دارم گاهی اوقات بدبیاری های زندگی واقعا روی اعصاب راه می رود، اما قرار نیست دست روی دست بگذاریم. یک ایده هوشمندانه در این میان استفاده از تجربیات دیگران برای حل سریع مشکل است. اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم. به نظر شما راحت ترین روش برای تمیز کردن کفش های ورزشی چیست؟ بی شک هر کسی در این رابطه ایده خاص خودش را دارد، اما یک آدم زرنگ قبل از هر حرف و حدیثی سراغ یک سرچ ساده در گوگل می رود.

راهنمای تولید ویدئو آموزشی

باور کنید یا نه، ما در دوره ای زندگی می کنیم که درباره هر نکته ای در اینترنت کلی مطلب آموزشی به چشم می خورد. البته تمام این مطالب به یک اندازه محبوبیت ندارند. در عوض برخی از بازاریاب ها یا تولیدکنندگان محتوا با شناخت درست از نیاز مخاطب و برخی نکات دیگر دست به تولید محتوایی می زنند که تا سال های سال محبوب همه کاربران باقی می ماند.

ما در این مقاله قصد داریم نگاهی به راه و روش تولید محتوای آموزشی بیندازیم. اگر شما هم دوست دارید در کسب و کارتان نقش معلم های محبوب را بازی کنید، تولید محتوای آموزشی تکه گمشده پازل کسب و کارتان است. ما در ادامه قصد داریم نگاهی به این تکه گمشده داشته باشیم. پس با ما همراه باشید تا تولید محتوای آموزشی را زیر ذره بین ببریم.

اقتصادالکترونیکی” آخرین و به روزترین محتوی کسب‌وکار دیجیتال

تعریف ویدئو آموزشی

ویدئوی آموزشی در الگویی از محتواست که با هدف آموزش یک امر خاص به مخاطب تولید می شود. همانطور که از اسمش پیداست، این الگو در قالب فرمت ویدئو پیش روی کاربران قرار می گیرد. دلیل آن هم کاملا روشن است: مردم ویدئو را به هر فرمت دیگری ترجیح می دهند!

بی شک فکت بالا برای کسانی که رابطه نزدیکی با دنیای دیجیتال ندارند، حسابی عجیب خواهد بود. اگر شما هم جزو چنین گروهی هستید، کم کم باید از رویای گذشته بیدار شوید؛ چراکه دنیای امروز کسب و کار اصلا شبیه گذشته نیست.

اگر دقت کرده باشید، ما در تعریف مان از ویدئوی آموزشی اصطلاح «امر خاص» را به کار بردیم. آدم های سختگیر معمولا علاقه ای به مفاهیم کلی در یک تعریف ندارند. بنابراین ما باید توضیح دقیقی درباره این تعریف کلی بدهیم. دفاعیه ما در این مورد به دامنه محتوای آموزشی ربط دارد. به زبان خودمانی، شما امکان تولید محتوای آموزشی در هر حوزه ای را دارید. از تعمیر لوازم خانگی گرفته تا کار با فوتوشاپ یا حتی فوتبال بازی کردن، همه و همه ایده های نابی برای تولید محتوای آموزشی محسوب می شود.

مراحل طراحی وویدئو آموزشی

قبل از اینکه باعجله سراغ تولید محتوای آموزشی برویم، باید کمی درباره طراحی آن حرف بزنیم. بی شک هر کسی با یک دوربین معمولی امکان تولید ویدئو دارد اما آیا واقعا نتیجه چنین کاری جذاب از آب درمی آید؟ چنین کاری همانقدر عجیب است که یک کارگردان صفر کیلومتر با عجله فراوان فیلمی بی برنامه را ضبط و سپس برای جشنواره های معتبر بین المللی ارسال کند. بی شک چنین اثری نه تنها کاندیدای کسب جوایز نخواهد بود، بلکه در همان بازبینی اولیه رد می شود. پس با ما همراه باشید تا دست کم ویدئوی آموزشی تان همان اول کار از سوی کاربران رد نشود!

شناسایی نیاز مخاطب

مخاطب شما چه ویدئو آموزشی لازم دارد؟ این سوالی است که خیلی از کارآفرینان و حتی تولیدکنندگان مستقل محتوا اصلا به آن فکر نمی کنند؛ چه برسد به اینکه جوابی حاضر و آماده برایش داشته باشند.

قبول دارم جواب سوال بالا کمی پیچیده خواهد بود. پس اجازه دهید در این مسیر دشوار همراهی تان کنیم. اولین گامی که برای نجات از این هزارتو باید بردارید، انتخاب مخاطب تان است. اصلا قصد تولید محتوا برای چه کسانی را دارید؟

سوال بالا برای تیم های بازاریابی مثل روز روشن است. آنها باید دست به تولید محتوای آموزشی برای مشتریان شان بزنند. مثلا اگر شما در زمینه توسعه نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ کار می کنید، ویدئوی آموزشی تان باید شامل توضیح نحوه کار با این ابزارها و پاسخ به سوالات پرتکرار مشتریان باشد. این طوری خیلی زود ویدئوهای تان حسابی در بین علاقه مندان به ایمیل مارکتینک وایرال خواهد شد.

ماجرا درباره کسانی که در قالب تولیدکننده محتوا دست به طراحی ویدئو آموزشی می زنند، کمی متفاوت است. هرچه باشد شما اینجا مثل یک جنگجوی تک و تنها هستید که هیچ دوست یا آشنایی ندارد. پس باید فقط و فقط به خودتان اتکا داشته باشید اما چطور؟ یک ایده هوشمندانه تولید محتوای آموزشی در حوزه هایی است که به آنها علاقه دارید. مثلا اگر قبلا تجربه خوبی در کسب رتبه برتر کنکور داشته اید، آموزش شیوه مطالعه و تست زنی حوزه خوبی خواهد بود؛ چراکه هم مهارتش را دارید، هم با توجه به سابقه تان اعتبارتان بالا خواهد بود.

اقتصادالکترونیکی” آخرین و به روزترین محتوی در دیجیتال مارکتینگ

تعیین اهداف دقیق

تهیه کننده ای را در نظر بگیرید که قصد همکاری با یکی از کارگردان های بزرگ سینما را دارد. بی شک تهیه کننده قصه ما همینطور بی مقدمه کلی پول بی زبان را دست کارگردان نمی دهد. در عوض انتظار دارد در ازای تامین مالی پروژه به طور منصفانه ای سود ببرد. این خودش یک هدف جالب است، اما هنوز دقت کافی را ندارد. اصلا منظور تهیه کننده خیالی ما از سود چیست؟

ما معتقدیم هر کاری در این دنیا باید با برنامه انجام شود. اولین قدم در طراحی یک برنامه استاندارد هم تعیین اهداف است. فرمول ما برای تعیین یک هدف استاندارد استفاده از روش هوشمند (SMART) است. در این الگو شما باید هدف تان را براساس قابلیت های زیر انتخاب کنید:

•    خاص بودن (Specific)
•    قابل اندازه گیری (Measurable)
•    دسترس پذیر (Achievable)
•    ارتباط با حوزه کاری (Relevant)
•    زمان‎ بندی (Time-bound)

بی شک انتخاب اهدافی که تمام قابلیت های بالا را داشته باشد، کار ساده ای نیست. درست به همین خاطر خیلی از کسب و کارها در همان ابتدای راه به حاشیه بازار کشانده می شوند. اگر شما دوست دارید در صنعت بازاریابی شانسی برای بقا داشته باشید، باید از همان ابتدا کارتان را با کمی سختگیری جلو ببرید. اینطوری مثل یک قهرمان شکست ناپذیر تک تک رقبا را از میدان به در خواهید کرد.

حالا که معیارهای بالا را مدنظر قرار دادید، نوبت به انتخاب اهداف می رسد. بی شک هر کسب و کاری بسته به وضعیتش یک هدف متفاوت دارد. با این حال وقتی پای تولید ویدئوی آموزشی وسط باشد، دامنه اهداف خود به خود محدود می شود. لطفا به این موارد دقت کنید:

•    آموزش امکانات و ویژگی های محصول جدید برند به مشتریان
•    پاسخ به سوالات یا مشکلات مشتریان
•    آموزش حرفه یا کاری که در بین گروهی از مردم حسابی پرطرفدار شده

اگر منصفانه با ماجرا برخورد کنیم، هدف اغلب بازاریاب ها از تولید محتوا در همین سه مورد خلاصه می شود. بنابراین اگر هدف متفاوتی دارید، بد نیست کمی با تردید به آن نگاه کنید.

انتخاب فرمت ویدئو

ویدئو در مقایسه با بقیه الگوهای محتوا محبوبیتی فراتر از حد انتظار دارد. خیلی از بازاریاب ها شیفته همین محبوبیت می شوند و بدون توجه به ریزه کاری ها دست به تولید ویدئو می زنند. اگر شما همچنین ذهنیتی دارید، بهتر است پای تان را محکم روی ترمز فشار دهید. وگرنه یک راست ته دره خواهید بود!

انتخاب فرمت ویدئو از آن دست کارهایی است نه وقت زیادی از شما می گیرد و نه حتی چندان سخت خواهد بود. کافی است از بین شیوه های مختلف تولید ویدئو گزینه ای که بیشتر به دردتان می خورد، انتخاب کنید. حتما می پرسید مگر ویدئو هم فرمت های مختلف دارد؟ خب اجازه دهید کمی بیشتر بحث را باز کنیم.

اولین فرمتی که در این بخش زیر ذره بین می بریم، ویدئوهای ضبط شده از صفحه دستگاه های هوشمند است. معمولا کسانی که قصد آموزش کار با نرم افزارهای مختلف را دارند، از این الگو سود می برند؛ چراکه بدون هیچ زحمتی امکان اضافه کردن صدای شان به ویدئو و آموزش دقیق کار با نرم افزار را به آدم می دهد. خب مگر یک ویدئوی آموزشی چه ویژگی های خاص دیگری باید داشته باشد؟

فرمت دیگری که در طول سال های اخیر حسابی محبوب شده، استفاده از انیمیشن است. در چنین ویدئوهایی آموزش نکات مختلف در قالب طراحی انیمیشن صورت می گیرد. شما را نمی دانم، ولی من که همیشه میانه خوبی با کارتون و انیمیشن داشته ام. با این حساب استفاده از چنین فرمتی خیلی هم بی راهه نیست!

آخرین فرمتی که ما قصد بررسی اش را داریم، ویدئوی تعاملی است. در این الگو بر روی تجربه مخاطب از تعامل با یک برند یا محصول پرده برداری می شود. نکته جالب اینکه اغلب اوقات موسسات خیریه به خوبی از این فرمت برای اثرگذاری بر روی مردم استفاده می کنند. نمونه ساده آن درباره نمایش تاثیر کمک های مردمی بر روی کمک به مردم منطقه زلزله زده است. اینطوری مردم بیشتری در سراسر دنیا نسبت به ارائه کمک به موسسات خیریه ترغیب می شوند.

طراحی فیلمنامه

ویدئو آموزشی هم مثل فیلم های سینمایی باید یک فیلمنامه مشخص داشته باشند. اینکه در طول آن ویدئو چه بحث هایی باید مطرح شود، تنها یک بخش ماجراست. نکته مهمتر نحوه بیان مباحث است. بی شک شما هم تجربه برداشتن کلاس با استادهایی را داشته اید که یک درس واحد را کاملا متفاوت از یکدیگر تدریس می کنند. به طوری که قبولی در یک کلاس بی نهایت راحت و در دیگری از صعود به قله اورست هم سخت تر است!

بازاریاب ها معمولا در ویدئو آموزشی یک راست سراغ اصل مطلب می روند. پیشنهاد ما اما استفاده از یک داستان جمع و جور است. مثلا داستان فردی را بیان کنید که مشکل یادگیری زبان خارجی دارد و یکهو با اپ آموزش زبان شما آشنا می شود. همین داستان ساده طوری مخاطب تان را هیجان زده خواهد کرد که باورتان نمی شود.

یادتان باشد شما برای ویدئوی تان نیازی به فیلمنامه های عمیق یا بی نهایت پیچیده ندارید. پس دور چنین اضافه کاری هایی را خط بکشید؛ چراکه هیچ نتیجه خوبی برای تان به همراه نخواهد داشت. خب هرچه باشد کاربران دنبال یک ویدئوی آموزشی ساده هستند نه اثری هنری!

تولید ویدئو آموزشی در عمل: نکاتی برای حرفه ای شدن

حالا ما در مرحله ای هستیم که با یک فیلمنامه عالی نوبت به تولید نهایی رسیده است. ما در این بخش برخی از توصیه های کلیدی برای تولید ویدئو آموزشی پرطرفدار را مرور خواهیم کرد. پس در آخرین بخش از کار با ما همراه باشید تا دیگر مو لای درز اثرتان نرود.

ویرایش ویدئو: گامی فراموش نشدنی

وقتی آدم در سینما مشغول تماشای یک فیلم اکشن است، معمولا جلوه های ویژه حیرت انگیز به نظر می رسد. به طوری که هیچ کس دوست ندارد حتی یک ثانیه هم نگاهش را از پرده سینما منحرف کند. بخشی از این اتفاق هیجان انگیز به خاطر ویرایش حرفه ای ویدئوها قبل از اکران نهایی است. ماموریت اصلی ادیتورها در این مرحله تبدیل فیلم خام به اثری زنده از نظر بصری است. مثلا تقویت رنگ های ویدئو یا اضافه کردن جلوه های ویژه گرافیکی بخشی از ماموریت این تیم محسوب می شود. این دقیقا همان کاری است که شما هم باید انجام دهید.

گاهی اوقات در فرآیند ضبط ویدئو بخش های اضافه ای هم ثبت می شود که اصلا لازم نیست به دست مخاطب برسد. تکرار نکات قبلی، تپق های پشت سرهم یا حتی بیان نکات به طور اشتباه از جمله مواردی است که هنگام ویرایش باید درست شود. وگرنه مخاطب تجربه ای افتضاح از تماشای ویدئوی آموزشی تان خواهد داشت.

اضافه کردن توضیحات متنی: گامی برای فهم راحت تر مطلب

ویدئو محبوب ترین فرمت دنیاست اما قرار نیست این نکته کلیدی ما را نسبت به کج فهمی های احتمالی بی تفاوت کند. خیلی وقت ها یک ویدئوی آموزشی از همان ثانیه اول نیاز به زیرنویس یا توضیحات اضافه دارد. نکته جالب اینکه خیلی از تولیدکنندگان محتوا اصلا به این نکته توجه هم نمی کنند. چه برسد به اینکه برنامه ای ویژه برای آن داشته باشند. نیمی از جذابیت یک ویدئوی آموزشی مربوط به توضیحات متنی است.

وقتی درباره توضیحات متنی حرف می زنیم، باید چیزی فراتر از کپشن های کاربردی را مدنظر بگیرید. خیلی وقت ها در خود ویدئو هم استفاده از متن هایی کوتاه برای توضیح بهتر مطلب کلیدی خواهد بود. اینطوری مطمئن می شوید مخاطب تان اصل  مطلب را درک کرده است.

استفاده از یک مجری: پیش به سوی ویدئوی انسانی تر

مردم دوست دارند در محتوای آموزشی چهره های دوستانه تماشا کنند. این مشکلی است که تمام ویدئوهای خشک و بی روح با آن دست و پنجه نرم می کنند. باور کنید یا نه، برخی از بازاریاب ها فکر می کنند هرچه حضور عامل انسانی در ویدئو آموزشی کمتر باشد، حرفه ای تر به نظر می رسد. ما هیچ ایده ای درباره ریشه این نکته نداریم، اما به شما اطمینان می دهیم با چنین دست فرمانی هنوز از گرد راه نرسیده از کورس تولید محتوا کنار خواهید رفت.

توصیه ما در این بخش استفاده از یک مجری در ویدئوی تان است. اینطوری حس و حال خودمانی تری به ویدئو تزریق می شود. شاید فکر کنید این ایده خیلی ابتدایی به نظر می رسد، اما در دنیایی که چنین ایده های ابتدایی مورد بی توجهی خیلی ها قرار می گیرد، شما با کمی تیزهوشی حسابی از رقبا جلو خواهید زد. پس منتظر چه هستید؟ در ویدئوی آموزشی بعدی تان حتما از یک مجری استفاده کنید. لازم هم نیست خیلی ولخرجی کنید. انتخاب یکی از اعضای شرکت برای ایفای نقش در ویدئو به اندازه کافی راضی کننده خواهد بود.

استفاده از انیمیشن: گزینه ای همیشه جذاب

اگر یادتان باشد، در بخش های قبلی درباره انیمیشن به عنوان یک فرمت مجزا برای تولید ویدئو آموزشی حرف زدیم. اینجا قصد نداریم دوباره همان مطالب را تکرار کنیم. در عوض ایده اصلی مان استفاده از انیمیشن به طور ترکیبی در متن ویدئوهاست. مثلا اگر قصد عوض کردن بحث را دارید، به جای اینکه با یک کات ناگهانی همه را شوکه کنید، از یک جلوه کارتونی استفاده کنید. اینطوری مخاطب میانه بهتری با عوض شدن صحنه برقرار می کند.

یادتان باشد، در ویدئوها جایی برای تغییرات ناگهانی نیست. بنابراین استفاده از جلوه های انیمیشنی یا کارتونی برای تغییر فضا ایده ای کلیدی خواهد بود. اینطوری بدون اینکه مخاطب تان را شوکه کنید، آموزش را وارد بخش تازه ای خواهید کرد.

تولید ویدئو آموزشی کوتاه: همه عجله دارند!

چه کسی دوست دارد پای یک ویدئو آموزشی طولانی وقتش را تلف کند؟ جواب این سوال از قبل روشن است. درست به همین خاطر شما باید دور ویدئوهای آموزشی طولانی را خط بکشید. شاید فکر کنید برخی از کارها مثل یادگیری نرم افزارهای آفیس اصلا کار سریعی نباشد. خب در این صورت شما باید هر درس را در قالب ویدئویی کوتاه پیش روی مخاطب قرار دهید. اینطوری کاربران انگیزه بیشتری برای مشاهده ویدئو خواهند داشت. فکر می کنم شما هم قبول داشته باشید یک ویدئوی هشت ساعته تن هر کسی را به لرزه می اندازد، مگر نه؟ حالا اگر همین ویدئو در قالب ۵۰ ویدئو کوتاه تر آپلود شود، هم پست های بیشتری دم دست تان قرار می دهد، هم اینکه کاربران را خسته نخواهد کرد.

همیشه یک اصل ساده برای درک بهتر وضعیت مخاطب داریم. اینکه شما باید همیشه خودتان را جای مخاطب قرار دهید. آیا وقتی دنبال یادگیری یک مهارت تازه هستید، دوست دارید با ویدئوهایی طولانی رو به رو شوید؟ بی شک جواب هر فرد عاقلی در این شرایط یک نه قرص و محکم خواهد بود. پس خودتان هم در ویدئوهای آموزشی چنین نکته ای را رعایت کنید. وگرنه خیلی زود مورد خشم کاربران قرار خواهید گرفت.

طرح سوالات کاربردی: تکنیکی برای تعامل با مخاطب

گاهی اوقات ویدئوهای آموزشی شبیه کلاس های خشک و بی روح می شود. چه بسا آدم وسط تماشای چنین ویدئوهایی هزار تا کار دیگر هم انجام دهد و آخر سر هیچی از آن متوجه نشود. توصیه ما برای فرار از چنین وضعیتی بی نهایت ساده است: طرح سوالات کلیدی از مخاطب.

وقتی شما سوالات مهم از مخاطب تان بپرسید، ناخودآگاه حواس او به ویدئوی تان جمع می شود. آن وقت دیگر خبری از سهل انگاری یا پشت گوش انداختن مطالب تان نخواهد بود. یادتان باشد، اگر مخاطب به ویدئوی تان توجه نمی کند، جایی برای شکایت ندارید. در عوض باید خودتان را برای ارائه هرچه بهتر محتوا آماده کنید. وگرنه هیچ وقت ویدئوی آموزشی تان وایرال نخواهد شد.

بیان دقیق مطالب: ویدئوهای سرسری به جایی نمی رسند

گاهی اوقات ویدئوهای آموزشی آنقدر کوتاه هستند که آدم فرصت نمی کند حتی یک مرحله از آن را در عمل اجرا کند. چنین موقعیت هایی معمولا بار مضاعفی روی دوش کاربران قرار می دهد؛ چراکه دائما باید ویدئو را نگه داشته یا به عقب برگردند. در چنین اوضاعی کمتر کسی انگیزه ای برای تماشای ویدئو خواهد داشت. به طوری که بعد از مدت زمانی کوتاه هر چقدر هم ویدئو تولید کنید، کسی سراغ تان را نخواهد گرفت.

ما در این بخش قصد نداریم شما را به سوی ویدئوهای بی نهایت طولانی راهنمایی کنیم. در عوض ویدئوی تان نباید خیلی کوتاه باشد. اینطوری کاربران فرصت کافی برای یادگیری و اجرای توصیه های شما در عمل را خواهند داشت. اجازه دهید با یک مثال دقیق منظورمان را هرچه دقیق تر بیان کنیم. چنل یوتیوبی را در نظر بگیرید که تمرکزش بر روی تولید محتوای آموزشی درباره بازی والیبال است. اگر ویدئوهای آموزشی این چنل خیلی کوتاه باشد، احتمالا کاربران باید یکبار کل ویدئو را نگاه کرده و بعد آن را اجرا کنند. حالا اگر ویدئوهای همین چنل کمی طولانی تر بود، احتمالا کاربران فرصت تمرین همزمان با تماشای ویدئو را پیدا می کردند. ماجرا جالب شد، نه؟

کمی شوخی به کار اضافه کنید: سرگرمی هیچ وقت بد نیست!

آیا یک کلاس درس بدون شوخی و سرگرمی جلو می رود؟ شاید معلم های سختگیر اصلا میانه خوبی با خنده و کمدی نداشته باشند، اما کارآفرینان باهوش معمولا خلاف این روش را پیش می گیرند. هرچه باشد، چند تا خنده ساده که راه دوری نمی رود.

بی شک اضافه کردن بار طنز به ویدئوهای آموزشی کار ساده ای نیست. همیشه احتمال زیاده روی در شوخی و قهر سریع کاربران همین حوالی است. بنابراین نباید در کارتان خیلی زیاده روی کنید. توصیه ما در این رابطه استفاده از شخصیت های کلیدی برای کارتان است. مثلا اگر در حین ویدئوی آموزشی از حضور کمدینی محبوب استفاده کنید، کارتان حسابی دیده خواهد شد. به علاوه، کاربران هم وسط یک بحث جدی کمی شوخی و خنده تجربه می کنند. باور کنید یا نه، همین شوخی های به ظاهر ساده نقشی مهم در بهبود روحیه و فهم مطالب از سوی کاربران دارد.

یادتان باشد، شوخی در حین ویدئوهای آموزشی نباید خیلی طولانی شود؛ چراکه اصل مطلب چیز دیگری است و شما باید مهارت موردنظر را به مخاطب آموزش دهید. وگرنه اصلا چه لزومی دارد کاربران برای کمی خنده و تفریح سراغ ویدئوهای تان بیایند؟

جمع بندی نهایی

ویدئوهای آموزشی در طول سال های اخیر محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده است. به طوری که این روزها همه برای یادگیری یک مهارت تازه اول از همه سراغ چنین ویدئوهایی می روند. شاید فکر کنید این ایده خیلی عجیب یا باورنکردنی به نظر برسد، اما تولیدکنندگان محتوا هم با استفاده از چنین الگویی امکان درآمدزایی دارند. حالا شما همه نکات لازم برای شروع به کار در این عرصه را دم دست دارید. از اینجا به بعد همه چیز به پشتکار خودتان بستگی خواهد داشت.

منبع: فرصت‌امروز

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا