بانکداری‌دیجیتالحمل و نقل هوشمند

پرداخت الکترونیک بهای حمل رانندگان حامل محموله‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

بانک ملت و شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران با هدف طراحی، تولید، توسعه و پیاده سازی سامانه پرداخت الکترونیک بهای حمل رانندگان برای بارنامه‌های محموله‌های به مقصد رسیده این شرکت، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از روابط عمومی بانک ملت، بر اساس این تفاهمنامه که به امضای دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و یزدان سیف مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی و مدیران عامل دو شرکت زیرمجموعه این سازمان‌ها رسید، بانک ملت برای انجام عملیات بانکی اجرای این تفاهمنامه در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک مرکزی، همکاری‌های لازم را انجام خواهد داد.

بر اساس این گزارش، مدت اعتبار این تفاهمنامه سه سال شمسی تعیین شده است که با توافق طرفین برای سال یا سال‌های بعد قابل تمدید خواهد بود. ایجاد سامانه پرداخت الکترونیک بهای حمل، پرداخت بهای حمل بارنامه‌های اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران با توجه به شیوه نامه مورد توافق، ایجاد شبکه باشگاه مشتریان برای رانندگان حامل محموله‌های شرکت، ایجاد شبکه اطلاع رسانی برای رانندگان و … از جمله موضوعات این تفاهمنامه است.

 دکتر محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضای این تفاهمنامه با بیان این نکته که نقش، جایگاه و اهمیت شرکت بازرگانی دولتی ایران بر کسی پوشیده نیست، تامین، نگهداری و توزیع کالا‌های اساسی را از رسالت‌های اساسی این شرکت خواند و آن را کاری مهم و ارزشمند عنوان کرد.

 وی پیشینه تعاملات بانک ملت و شرکت بازرگانی دولتی ایران را به زمان خرید نقدی گندم مربوط دانست و افزود: در آن زمان کشاورزان در یک فرآیند طولانی موفق به دریافت وجه گندم خود می‌شدند که با راه اندازی سامانه بانک ملت، این پول در کمتر از یک هفته به حساب آنان واریز می‌شد که این اقدام در آن زمان، حرکتی بزرگ در راستای کسب رضایت گندمکاران محسوب می‌شد. 

دکتر بیگدلی، مشارکت بانک ملت در توزیع شیر یارانه‌ای را هم الگوی موفقی در این زمینه دانست و ادامه داد: بانک ملت از بانک‌های موفق و پیشرو کشور در زمینه فناوری اطلاعات است و نخستین بانکی است که اقدامات بزرگ و ارزشمندی را در زمینه‌های مختلف به ویژه در همکاری با شرکت بازرگانی دولتی انجام داده است.

 به گفته وی، هزینه مشتریان با استفاده از امکانات و زیرساخت‌های قوی الکترونیک بانک ملت، کاهش و کارایی فعالیت‌های آنها، افزایش یافته است.

 مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که شرکت بازرگانی دولتی ایران از مشتریان بزرگ این بانک است، گفت: بانک ملت، خود را مکلف به نقش آفرینی در اقتصاد کشور و کمک به ارتقای سطح رفاه عمومی می‌داند و در همین راستا شرکت‌های آی تی وابسته به بانک، در بحث استارت آپی نیز وارد شده اند که امیدواریم آثار و برکات آن به کل ملت ایران برسد. 

وی انعقاد این تفاهمنامه را در شرایط سخت تحریم و همچنین شیوع بیماری کرونا، یک پروژه بزرگ ملی خواند و اضافه کرد: آثار این کار بزرگ به یک قشر خاص برنمی گردد بلکه کل کشور را شامل خواهد شد. دکتر بیگدلی ادامه داد: یکی از آثار مثبت این تفاهمنامه به رانندگانی برمی گردد که در شرایط سخت آب و هوایی فعالیت می‌کنند و با راه اندازی این سامانه، بدون دغدغه و به موقع، وجه خود را دریافت خواهند کرد.

 وی با اشاره به این نکته که بانک ملت تجارب موفقی را در این زمینه نظیر سامانه سوخت گازوییل و کارت سوخت داشته است، اظهار امیدواری کرد که امضای این تفاهمنامه، سرآغازی برای توسعه تعاملات فی ما بین بانک ملت با شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت‌های حمل و نقل کشور باشد.

 مدیرعامل بانک ملت در عین حال آمادگی این بانک را برای مشارکت در زمینه توزیع آرد و دیگر کالا‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد.

 یزدان سیف، معاون وزیر صمت و رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران هم در سخنانی از تمامی دست اندرکاران بانک ملت و شرکت‌های زیرمجموعه بابت فراهم آوردن زمینه انعقاد این تفاهمنامه قدردانی کرد و گفت: عصر امروز، عصر دانش و تکنولوژی است و اقتصاد دانش بنیان دانش پذیر مهم‌ترین رکن توسعه کشور‌ها محسوب می‌شود که این موضوع خود را در قیمت تمام شده نشان می‌دهد.

 وی با تاکید بر لزوم توسعه در بحث زنجیره ارزش، خاطرنشان کرد: هر کشوری که سرعت گردش پول و بهره گیری از منابع خود را افزایش دهد موفق‌تر خواهد بود. مدیرعامل بازرگانی دولتی ایران، با اشاره به این نکته که موضوع تفاهمنامه یادشده، پرداخت الکترونیک تحت بارنامه است، ادامه داد: امروز بانک ملت گام نخست را برداشته است و ارزش بازار حمل و نقل کشور به گونه‌ای است که می‌تواند کارایی منابع مالی را در حوزه بانکی افزایش دهد و ضمن کاهش خروج منابع، توان بانک‌ها را برای اعطای تسهیلات افزایش دهد. 

وی بانک‌ها را جزو سرداران خط مقدم تحریم خواند و افزود: در این شرایط سخت، انجام این اقدامات بزرگ، افتخار ملی محسوب می‌شود و امیدواریم که با این ارزش بازار حمل و نقل بتوانیم ریسک فضای کسب و کار را در کشور کاهش دهیم. 

سیف اظهار امیدواری کرد که اجرای این طرح‌ها باعث کاهش ریسک بانک ها، کاهش هزینه مبادله و در نهایت نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل شود.

 وی ادامه داد: در پی آن هستیم تا با استفاده از توان شرکت‌های استارت آپی، هزینه حمل و نقل آرد را نیز در شهرستان‌ها کاهش دهیم. در ابتدای این نشست، علی حکیم جوادی مدیرعامل”هولدینگ فناوران هوشمند بهسازان فردا”نیز گزارشی از مراحل طراحی این سامانه و اجرایی شدن تفاهمنامه یادشده، ارائه کرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا