دولت دیجیتال

پیش شرط‌های راه‌اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران اعلام شد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در یک نشست تخصصی، به تشریح پیش شرط‌های راه‌اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران پرداخت.

مرتضی طاهری بخش در نشست تخصصی «عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهرهای هوشمند» که امروز هم زمان با برپایی نمایشگاه «تهران هوشمند» در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با بیان این‌که جای خرسندی است که پیش از ورود و فراگیری تکنولوژی ۵G ، با برگزاری نشست‌های تخصصی به فکر آماده و فراهم سازی شرایط مواجهه با این فناوری هستیم، اظهار کرد: نخستین موضوع درباره عدم قطعیت‌ها، بحث «فرکانس» است.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول افزود: براساس آنچه در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی ۲۰۱۹ (WRC-۱۹) نهایی شده، رگولاتوری‌ها باید طیف پیوسته ۸۰-۱۰۰ مگاهرتز را در باند ۳.۵ گیگاهرتز و حداقل باند یک گیگاهرتز را برای باندهای موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت شبکه ۵G جان نخواهد گرفت.

وی بحث دیگر را در ارتباط با زیرساخت‌ها دانست و ابراز کرد: با توجه به این‌که پایداری ۵G نزدیک به صددرصد و قرار است سرویس‌های پرریسکی بر بستر آن ارائه شود، باید به مقوله زیرساخت‌ها اهمیت ویژه‌ای داد؛ برآورد می‌شود اجرای پایلوت این نسل را تا ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ و توسعه فراگیر آن را تا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ داشته باشیم.

طاهری بخش «رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی»، «تجمیع دیتاسنترها» و «تعامل ۵G با دیگر نسل های قبلی» را از جمله دیگر مباحث لازم برای ورود به این تکنولوژی عنوان کرد و گفت: گذشته از تمامی این موارد، سرویس‌های اپراتورها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانی که صنعت تقاضایی برای استفاده از ظرفیت‌های ۵G نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت ۵G ترغیب نخواهند شد.

معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار ایران در ادامه سخنانش و در پاسخ به سوال مدیر پنل مبنی بر ضرورت سرمایه گذاری مشترک اپراتورها برای ورود به ۵G یادآور شد: باید سیاست‌های تشویقی در این زمینه وجود داشته باشد تا این مهم محقق شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری مشترک را می‌توان در قالب دو مدل «ایجاد شرکت مشترک» یا «اجاره زیرساخت‌های فراهم شده توسط سرمایه‌گذاری ثالث» پیش برد و در مباحث مرتبط با فرکانس هم می‌توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.

طاهری بخش تصریح کرد: با این حال چشم‌انداز روشنی برای همکاری اپراتورها حول محور این تکنولوژی قائل نیستیم، مگر این‌که رگولاتوری سیاست‌های تشویقی نظیر کاهش تسهیم درآمدش از ۳۱ به ۵ درصد یا تخصیص فرکانس بیش‌تر به اپراتورها را پیاده سازی کند.

در این نشست تخصصی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز حضور داشت./ ایسنا

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا